Lenovo Ideapad Gaming 3 ekran renkleri farklı

HollowVoid

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben 1 hafta önce başlıkta belirttiğim modeli aldım elimdeki bütçe için en doğru bilgisayar gibi geldi ancak bilgisayarı açtığım zaman ekran çok sarımtırak, sıcak renklerden oluşuyor gibiydi, bunu AMD uygulamasından özel renk kısmından renk sıcaklığını sonuna kadar çekip düzeltebildim ama renkler hala garip, parlaklık ise aşırı gibi duruyor. Kontrast veya ton ayarlarıyla oynamak renklerin soluk olmasını pek engellemiyor maalesef, renk kalibrasyonu da aynı şekilde pek işe yaramıyor, sanki kısılmayan bir gama varmış gibi... Bu bilgisayarda SRGB'nin aşırı iyi olmadığını biliyorum ancak bu kadar olmasının normal olduğunu düşünmüyorum, saf mor(#8C00BF) renk bile lila rengi gibi gözüküyor.

Özetlemek gerekirse renkler çok soluk ve cansız ve monitörde garip bir parıltı var, her yerde araştırdım hiçbir yere varamadım gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.
Windows'un gece modu veya Lenovo Eye Care açık değil.

Ne olur ne olmaz özellikleri şuraya bırakıyorum.

AMD R5 4600H.
GTX 1650 Ti.
120Hz.

Son düzenleme:
Merhaba, aynı sorunu farklı bir şekilde yaşıyorum. 82EY00MJTX modeline sahibim 6 aydır kullanıyorum şimdiye kadar bu sorunu çok dert etmemiştim ama artık rahatsız etmeye başladı.

Pil ile çalışırken bahsettiğiniz gibi ekstra beyaz bir ekrana bakıyorum siyahlar hiç de siyah değil griye bakıyor sanki ama bilgisayarı şarja taktığımda yavaş bir şekilde yaklaşık 6-7 saniye civarında tüm renkler daha canlı siyahlar daha siyah bir hale geliyor.

Bunun pil tasarrufu ile ilgili olduğunu düşünüyorum ve parametrik olarak kaptılıp açlılabilen bir ayar ise daha doğru renkler sunan bir ekran için pilde çalışma süresinden feragat edebilirim.

Konu ile ilgili bilgisi olan birileri var ise her türlü bilgi çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.
AMD uygulamasından özel renk kısmından renk sıcaklığını sonuna kadar çekip düzeltebildim

Mesaj yazdıktan sonra fark ettim ama AMD Radeon Sofware yazılımı ile benim yaşadığım sorunun çözümüne ulaştım.

Aşağıdaki görselde gözüktüğü üzere Ayarlar simgesinden Ekran bölümüne geldiğimde Vari-Bright özelliğini Devre dışı bırakmak, şarjda ya da pilde kullanım arasında oluşan renk farkını ortadan kaldırdı.

AMD Radeon Software.png

Son düzenleme:
Merhaba, aynı sorunu farklı bir şekilde yaşıyorum. 82EY00MJTX modeline sahibim 6 aydır kullanıyorum şimdiye kadar bu sorunu çok dert etmemiştim ama artık rahatsız etmeye başladı.

Pil ile çalışırken bahsettiğiniz gibi ekstra beyaz bir ekrana bakıyorum siyahlar hiç de siyah değil griye bakıyor sanki ama bilgisayarı şarja taktığımda yavaş bir şekilde yaklaşık 6-7 saniye civarında tüm renkler daha canlı siyahlar daha siyah bir hale geliyor.

Bunun pil tasarrufu ile ilgili olduğunu düşünüyorum ve parametrik olarak kaptılıp açlılabilen bir ayar ise daha doğru renkler sunan bir ekran için pilde çalışma süresinden feragat edebilirim.

Konu ile ilgili bilgisi olan birileri var ise her türlü bilgi çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.

Mesaj yazdıktan sonra fark ettim ama AMD Radeon Sofware yazılımı ile benim yaşadığım sorunun çözümüne ulaştım.

Aşağıdaki görselde gözüktüğü üzere Ayarlar simgesinden Ekran bölümüne geldiğimde Vari-Bright özelliğini Devre dışı bırakmak, şarjda ya da pilde kullanım arasında oluşan renk farkını ortadan kaldırdı.

Eki Görüntüle 1266712

Merhaba, yeni gördüm mesajını sınavlar malum kusura bakma. Çözüme ulaşmana çok sevindim, ben de renk sıcaklığını en sona çekip kullanıyorum artık gözüm alıştığı için çok dert etmemeye başladım. Vari-Bright olayını çok spesifik oyunlarda kullanıyorum Elder Scrolls Online gibi gözüme çok hoş geliyor ama normal monitörde kullanmayı ben de denemiştim ama renkler aşırı soluk gözüktüğü için kullanamadım.

Bu durum Lenovo'dan ziyade Windows 11 ile ilgili de olabilir. Bahsettiğiniz sorun için şöyle bir çözümüm var. Windows 11 için;
1. ayarlar>ekran>parlaklık sekmesini açınız. Açılan sekmenin alt kısmında, "gösterilen içeriği ve parlaklığı en iyi duruma getirerek pilin geliştirilmesine yardımcı olun" yazısının yanındaki kutucuğu pasif hale getiriniz. Böylelikle artık parlaklık ve renkler otomatik olarak ayarlanmayacaktır. Umarım işinize yarar. Ayar'ın bir de ekran görüntüsünü bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    28,6 KB · Görüntüleme: 39
Calibrate Display Color, windowsta buradan gamma'yı düşürürseniz düzeliyor ekrandaki ekstra beyazlık. Renkler kendine geliyor. Ama ayar sıfırlanabiliyor bazen nedense. Diğer yorumlara benzer bir ayar daha var HDR video oynatma ile alakalı, video açıldığında parlaklık ayarlarınla oynuyor açıksa.

Geri
Yukarı