Lenovo Ideapad Gaming 3 İnceleme

Birkaç gün önce yaptığım araştırmalar neticesinde bu laptopu almaya karar verdim. Birkaç gündür kullanıyorum ve benim gibi bu aralar laptop alacak arkadaşlar için tecrübelerimi yazmak istedim. Öncelikle ben 7800 civarına aldım. Model numarası: 82EY00D3TX

Lenovo almaya karar vermeden önce aynı mimvalde olan HP'nin 144hz ekranlı pavilion 15 modelini, monster abra a5 v16.6.5 modelini ve acer nitro 5 modelini araştırdım ve ardından lenovoda karar kıldım. Aslında ekranı 60hz olmasaydı acer alacaktım, önceki laptopum acer'dı ve memnundum fakat 60hz ekran pek mantıklı gelmedi. Monsterin kasa kalitesinin kötü olması ve HP'nin o modellerinde kronik ısınma sorunu olduğunu okumamın ardından o seçeneklerden vazgeçtim. Ayrıca Hp'nin de malzeme kalitesiyle alakalı kötü yorumlar vardı, ne kadarı doğru bilemiyorum.

Laptop 8gb ram ile geldiği için takviye 8gb ram daha aldım fakat henüz elime ulaşmadı ama 8gb'ın günümüzde yetersiz olduğu hissedilebiliyor.

Lenovonun kasa kalitesi, hissiyatı ve tasarımı gerçekten hoşuma gitti. Ben gaming laptop'um diye bağırmıyor gayet şık duruyor. Ağırlığı diğer seçeneklerden çok da farklı değil, çok ağır bir bilgisayar olmadığını söyleyebilirim. Ekranı mat ve 120hz baya hoşuma gitti. Parlaklığı iyi.

Açılış, uyanış hızları tatmin edici seviyede. Benchmark vs. testler yapmadım ayrıca oyun oynarken de fps göstergelerini açmadım fakat ilk bakışta Hitman 3, RDR2, Cyberpunk 2077 oyunlarında gayet akıcı olduğunu söyleyebilirim(Grafik ayarları hepsinde varsayılanda) Orta-Yüksek ayarlarda oyunlar akıcı kısacası.

Klavye aydınlatması 2 kademeli ve tek renk. Benim için yeterli fakat rgb olsaydı daha iyi olurdu. Klavye tuşlarının hissiyarı kesinlikle iyi.

Olumsuz olarak kasanın baya iz göstermesini söyleyebilirim. En ufak dokunuşta parmak izi kalıyor maalesef. Ayrıca ekran menteşesi ile klavye arasındaki boşlukta bir fan çıkışı var. Oyun oynarken bu fan çıkışındaki sıcak hava ekrana vuruyor. Zamanla sorun olur mu bilemiyorum ama ekranın sağ köşesi biraz ısınıyor. Genel olarak yük altında çok fazla ısı olmuyor kasada. Fan sesleri de çok yüksek değil. Zaten fan kontrol ayarı var sessiz, dengeli ve performans modları bulunuyor.

Kamerayı kapatıp açabiliyoruz bu özelliğin düşünülmesi hoş olmuş. Ayrıca lenovonun kendi uygulamasını çok işlevsel buldum. Ayarlardan sadece video görüşmesi sırasında kameranın açılmasına dair bir seçenek mevcut. Mikrofonu da aynı şekilde kullanmadığınız zaman devredışı bırakabiliyorsunuz. Mute tuşu olmayan kulaklıklar yerine kullanılabilecek iyi bir çözüm.

Pil ömrü çok uzun değil, eski laptopumun ekran kartı oyunlara yönelik değildi haliyle ortalama 5 saatin üstüne çıkabiliyordu fakat bu 2.5-3 saat gidiyor diyebilirim.

Son olarak bilgisayarda sadece 2 adet usb3 portu var keşke bir tane daha olsaydı. 1650TI+Ryzen 4600H kombinasyonu için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Çok fazla test yapan ince detaya giren bir kullanıcı değilim beni bu haliyle memnun etti. Sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım.

Aralık 2020'den bu yana kullanıyorum. Ryzen 7'li modeli bataryayı sömürüyor. Bu çok doğal, Gaming olduğu için.

Parmak izi konusu çok sıkıyor beni. Sürekli siliyorum. Ekranı bana fazla mat geldi. Özellikle aydınlık mekanlarda (penceren gelen ışıkta bile) ekran parlaklığı yeterli gelmiyor. Oyunlarda parlaklığı biraz açmam gerekiyor. (Oyun içi ayarlardan)

En çok da dışarıdan bakınca Gaming Notebook olarak gözükmemesini seviyorum. Klavyesi de RGB değil. Pavyon kullanmıyorsun dışarıda.

Aralık 2020'den bu yana kullanıyorum. Ryzen 7'li modeli bataryayı sömürüyor. Bu çok doğal, Gaming olduğu için.

Parmak izi konusu çok sıkıyor beni. Sürekli siliyorum. Ekranı bana fazla mat geldi. Özellikle aydınlık mekanlarda (penceren gelen ışıkta bile) ekran parlaklığı yeterli gelmiyor. Oyunlarda parlaklığı biraz açmam gerekiyor. (Oyun içi ayarlardan)

En çok da dışarıdan bakınca Gaming Notebook olarak gözükmemesini seviyorum. Klavyesi de RGB değil. Pavyon kullanmıyorsun dışarıda.

Kesinlikle katılıyorum, ekran parlaklığı oyunlarda özellikle yetersiz kalabiliyor aydınlık ortamlarda.

Geri
Yukarı