Lenovo Ideapad Gaming 3 işlemci 99 derece oluyor

Ne yaptınız acaba ?
1 hafta sonra servisten geldi. Hala ısınma devam ediyor. En ufak oyunda rahatlıkla 95 derece oluyor. Servis fan temizliği ve testler yapıldı bir sorun yok yazmışlar. (Bilgisayarda şifre vardı açmamışlar bile. Yeni bilgisayara fan temizliği 🤣) Şu anda kullanıyorum ellerim ısınıyor klavye sıcaklığı yüzünden onun dışında sorun yok.

Merhaba. Bilgisayarı aldığımdan beri en ufak oyunda ısınıp deli fan sesi geliyor. Bugün F1 2018 oynarken yine fan sesi geliyordu. Bu sefer oyunu kapatıp bakınca işlemci 99 derece, ekran kartı 83 dereceye çıkmış. Ekran kartı fazla ısınmıyor ama işlemci normal kullanımda bile ara ara 75 dereceleri zorluyor (arkada HWMonitor uygulamasını açık bıraktım). Normal mi? Laptop daha 25 günlük.

Eğer sorunun donanımsal ise sana yardımcı olamam ama eğer yazılımsal ise sana tavsiyem.
Lenovo vantage üzerinen güç ayarını Sessiz moda (Intel turboboost açık kalıyor) çekerek kullanmayı dene bu modun sıcaklığa büyük etkisi vardır buradaki oyun modu 95 derecelere fırlamasına sebep oluyor.

Bazı oyunlar %100 CPU kullanıyor bunun önüne geçmek için Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %99'a çek (FPS ve performans düşüşü yaşanabilir ama sıcaklığa çok büyük bir etkisi var.)

Laptopa soğutucu al + harici bir klavye kullan.

Eğer sorunun donanımsal ise sana yardımcı olamam ama eğer yazılımsal ise sana tavsiyem.
Lenovo vantage üzerinen güç ayarını Sessiz moda (Intel turboboost açık kalıyor) çekerek kullanmayı dene bu modun sıcaklığa büyük etkisi vardır buradaki oyun modu 95 derecelere fırlamasına sebep oluyor.

Bazı oyunlar %100 CPU kullanıyor bunun önüne geçmek için Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %99'a çek (FPS ve performans düşüşü yaşanabilir ama sıcaklığa çok büyük bir etkisi var.)

Laptopa soğutucu al + harici bir klavye kullan.
Teşekkürler bugün bu şekilde deneyeyim.

1 hafta sonra servisten geldi. Hala ısınma devam ediyor. En ufak oyunda rahatlıkla 95 derece oluyor. Servis fan temizliği ve testler yapıldı bir sorun yok yazmışlar. (bilgisayarda şifre vardı açmamışlar bile. Yeni bilgisayara fan temizliği 🤣) şu anda kullanıyorum ellerim ısınıyor klavye sıcaklığı yüzünden onun dışında sorun yok.

Hocam bende de aynısı oldu Lenovo teknik servisine gönderdiğimde hiçbir şey yapmadan geri getirmişler neredeyse sonra laptopun içini kendim açtım ve termal macun yenilenmediğini ve neredeyse kuruduğunu fark ettim ve sorunu öyle çözdüm.
Bende ilk günlerde bilgisayar ekran kartı 64 işlemci 84 dereceyi geçse fanları kontrol ediyordum hocam :D.

Hocam turbo boost açık olabilir işlemcinizin kapatabilirsiniz.
Benim geçenlerde açtığım konu:

Hocam turbo boost açık olabilir işlemcinizin kapatabilirsiniz.
Benim geçenlerde açtığım konu:
Konuyu açtığım zamanlarda turbo boostu kapatmıştım 15+ derece düşmüştü sıcaklıklar. FPS düşüşü oluyor tabii ama işe yarıyor gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı