Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop klavyesinde tuşlar çalışmıyor

Teknococuk2

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad Gaming 3 bilgisayarımı alalı 7 ay oldu.
Özenli kullanmaya çalışıyordum.

Genelde evde masada duruyor. Arada dışarı çıkarıyorum veya diğer odalara götürüyorum.
Benim gördüğüm su dökülme gibi bir şey olmadı görünürde bir şey de yok. Olmuş olabilir de bilemiyorum.

Sağ taraftaki 4 tuşu basmıyor. Bugün fark ettim. Harici klavye kullanıyordum onda hiçbir bir sorun yok.

Ama laptop un kendi klavyesinde 4 çalışmadığı gibi bir tuhaflık var.
Mesela "t" "y" tuşlarına peş peşe basınca eğer NumLock açıksa 4 yazıyor.
Açık değilse sol oka basmışım gibi geri gidiyor.
4 tuşunun üzerinde de sol ok var.

Bazen ne zaman olduğunu bilmediğim şekilde 4 takılı kalıyor Full 4444 yazıyor ama başka tuşları kullanırken nadir oluyor.

Ne yapabilirim?
Lenovo yetkili servisi bdh diyor sitesinde
Biraz yorumlara baktım hem çok olumsuz hem çok bekletiyor diyorlar.
Bana PC lazım bu ara.

Yavaşça açsam laptopu yapabileceğim kontrol edebileceğim bir şey var mı?

Yönlendirir misiniz?

Lenovo Ideapad Gaming 3 bilgisayarımı alalı 7 ay oldu.
Özenli kullanmaya çalışıyordum.

Genelde evde masada duruyor. Arada dışarı çıkarıyorum veya diğer odalara götürüyorum.
Benim gördüğüm su dökülme gibi bir şey olmadı görünürde bir şey de yok. Olmuş olabilir de bilemiyorum.

Sağ taraftaki 4 tuşu basmıyor. Bugün fark ettim. Harici klavye kullanıyordum onda hiçbir bir sorun yok.

Ama laptop un kendi klavyesinde 4 çalışmadığı gibi bir tuhaflık var.
Mesela "t" "y" tuşlarına peş peşe basınca eğer NumLock açıksa 4 yazıyor.
Açık değilse sol oka basmışım gibi geri gidiyor.
4 tuşunun üzerinde de sol ok var.

Bazen ne zaman olduğunu bilmediğim şekilde 4 takılı kalıyor Full 4444 yazıyor ama başka tuşları kullanırken nadir oluyor.

Ne yapabilirim?
Lenovo yetkili servisi bdh diyor sitesinde
Biraz yorumlara baktım hem çok olumsuz hem çok bekletiyor diyorlar.
Bana PC lazım bu ara.

Yavaşça açsam laptopu yapabileceğim kontrol edebileceğim bir şey var mı?

Yönlendirir misiniz?
Ben açmanı tavsiye etmem çünkü klavye katmanına ulaşman için anakartı kasadan ayırmanız lazım bence bir bilgisayarcıya verin tanıdığınız varsa yapması 1 günü bile almaz zaten.

Hazır servise götürmüşken garanti kapsamında yaptırmam gereken bir işlem varsa bilgilendirir misiniz ilk defa laptop kullanıyorum 7 aylık cihaz 2-3 haftaya götüreceğim. Bakım temizlik tarzı şeyler duyuyorum ondan bahsediyorum.

IMG_20221129_102401.jpg

Şimdi okudum benzer bir şikayette sıvı teması var deyip garanti kapsamı dışına çıkarmışlar.
Bu sorunun sıvı temasından başka sebebi olabilir mi bir de servise verip hem para ödeyip hem de cihazı garanti dışına çıkarırsam ne anlayacağım ben bu işten?

Son düzenleme:
Hazır servise götürmüşken garanti kapsamında yaptırmam gereken bir işlem varsa bilgilendirir misiniz ilk defa laptop kullanıyorum 7 aylık cihaz 2-3 haftaya götüreceğim. Bakım temizlik tarzı şeyler duyuyorum ondan bahsediyorum.

Eki Görüntüle 1587799

Şimdi okudum benzer bir şikayette sıvı teması var deyip garanti kapsamı dışına çıkarmışlar.
Bu sorunun sıvı temasından başka sebebi olabilir mi bir de servise verip hem para ödeyip hem de cihazı garanti dışına çıkarırsam ne anlayacağım ben bu işten?
Ekrandaki ölü piksel sizden kaynaklanmış olamaz büyük ihtimalle ya ekranı değiştirirler yada değişim hakkı verirler fakat sıvı teması olup olmadığı oksitlenme olup olmamasından anlaşılır.

Eki Görüntüle 1587799

Lenovo biraz garip bir marka bazı rtx 3070 li yada 3060 lı modellerinde içinden çıkan adaptör yetersiz olduğu için oyun esnasında kapanma filan olabiliyor ve üstüne servise gönderdiğinizde de para istiyorlar daha yüksek wattlı bir adaptör için ondan garip.

@SngrBob Az önce klavye kafayı yediği için düzgün yazamamışım. O ekrandaki ölü piksel değil iğne fırlayıp ekrana çarptı ve ekranda küçük bir delik oluştu cam kırığı gibi hep beyaz görünüyor.

Bu arada klavyem kendi kendine düzeldi sanırım. Şu anda bir sorun gözükmüyor ne oldu anlamadım ama umarım tekrarlamaz.

@SngrBob Az önce klavye kafayı yediği için düzgün yazamamışım. O ekrandaki ölü piksel değil iğne fırlayıp ekrana çarptı ve ekranda küçük bir delik oluştu cam kırığı gibi hep beyaz görünüyor.

Bu arada klavyem kendi kendine düzeldi sanırım. Şu anda bir sorun gözükmüyor ne oldu anlamadım ama umarım tekrarlamaz.
Olmadı lenovo vantage üzerinden donanım taraması yapın sanırım klavye kontrolüde yapıyordu tam hatırlamıyorum.

Ekran rahatsız ediyorsa seni değiştirte bilirsin fakat fazla tutar.

@SngrBob alıştım artık hazır servise gitmişken garanti dahilinde ise yaptırayım diyecektim ama imkansız herhalde ücretsiz yapmaları.

Vantage'de dediğiniz tarama var ama klavye seçeneği yok.

Dosya Ekleri

• 1669726889547.png
    1669726889547.png
    55,9 KB · Görüntüleme: 39
@SngrBob alıştım artık hazır servise gitmişken garanti dahilinde ise yaptırayım diyecektim ama imkansız herhalde ücretsiz yapmaları.

Vantage'de dediğiniz tarama var ama klavye seçeneği yok.

Ben klavyede var sanıyordum. Yüksek ihtimalle ekran için para alırlar kullanıcı hatası diye size kalmış yaptırmak.

Buraya yazdığımdan beri çalışıyordu düzelmişti.
Şimdi tekrar çalışmamaya başladı sadece 4 tuşu.
Hiçbir şey anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı