Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 laptopta takılmalar oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Saidomilito

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad Gaming 3 cihazım var 1 haftalık. İnternette gezinirken veya YouTube'da video izlerken imleci oynattığımda veya sayfayı kaydırdığımda bazen 1snden az anlık takılmalar oluyor. Nedeni ne olabilir?
Ryzen 5 5600h 3050 Ti ekran kartı 8 GB RAM 500GB SSD var.

Çözüm
Üzgünüm konuyu hortlatıyorum ama sorunu çözebildiniz mi bende de var aynı sorun cihaz aynı sadece sistemimiz farklı.

BIOS ayarlarından dahili ekran kartını 512ye düşürmüştüm. Sonra onu geri 2 GB'a aldım ve düzeldi. Sonra yeniden 512'ye çektim sonra problem olmadı.
Dediğiniz şekilde Operayı ekledim. Sorunun devam edip etmemesi halinde konu altından bilgilendirme yapacağım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Maalesef bugün yine yaşadım. Ama sorunun oluşma sıklığı azaldı gibi gözüküyor. Ama hâla neden olduğunu anlayabilmiş değilim.
Hocam tarayıcıyı değiştirmenizi önerebilirim. Eğer benzer sorunlar yaşamazsanız yazılımsal bir problem var diyebilirim. Benzer sorunları bende yaşamış biri olarak deneyerek ve araştırarak sorunu çözdüm diyebilirim.

Tarayıcıyla ilgisi yok bu sorunun, Chrome kullanıyorum. Masaüstünde herhangi bir kısayolu sürüklerken de oluyor. Görev yöneticisinde işlemci kullanımi her 10 saniyede 1 defa ani yükselip düşüyor.
1657353213155.png

Sizde şurada yazan değer %'e kaç?

Bu sorun laptop şarjda değilken oluyor. 10 saniyede 1 saliselik bir takılma oluyor. Çözümü bulabilen var mı arkadaşlar?

@siyahkedi2'nun dediği şeyleri yaptıktan sonra iyice azaldı bende sorun. Dediği gibi biraz da deneme yanılma yoluyla çözülüyor gibi duruyor. Radeon Software'den kontrol edebilir misiniz VRAM değeriniz yüzde kaç oluyor bu sorunu yaşadığınızda?

@siyahkedi2'nun dediği şeyleri yaptıktan sonra iyice azaldı bende sorun. Dediği gibi biraz da deneme yanılma yoluyla çözülüyor gibi duruyor. Radeon Software'den kontrol edebilir misiniz VRAM değeriniz yüzde kaç oluyor bu sorunu yaşadığınızda?
Hocam bu sorun laptop şarjda değilken oluyor, vram ara ara 100 e kadar çıkıyor ama işlemci kullanımı her 10 saniyede 1 saniye pik yapıyor.

Ayrıca güç planlarındaki çoğu ayarlar bende yok. Çözümünü bulamadım. Windows 10 Home sürümü kullandığım için olabilir mi?

Hocam bu sorun laptop şarjda değilken oluyor, vram ara ara 100 e kadar çıkıyor ama işlemci kullanımı her 10 saniyede 1 saniye pik yapıyor.

Ayrıca güç planlarındaki çoğu ayarlar bende yok. Çözümünü bulamadım. Windows 10 Home sürümü kullandığım için olabilir mi?
Discord'a geziniyorken 1snlik takılmaları az önce yaşadım (cihaz prize takıydı) bende ekran 1sn süre ile gidip geldi o sırada ekranda siyah ekran oluştu ve geri geldi. Ardından görselde amd'nin radeon yazılımı bir daha açıldı.
1657360196226.png

Hocam ben bu sorunu günde 3-4 defa yaşıyorken şimdi ayda 1 defa denk geliyorum. Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Yukarıda önerdiğim yollar ile bu sorunu azalttım ama tamamen çözebilmiş değilim.

Discord'a geziniyorken 1snlik takılmaları az önce yaşadım (cihaz prize takıydı) bende ekran 1sn süre ile gidip geldi o sırada ekranda siyah ekran oluştu ve geri geldi. Ardından görselde amd'nin radeon yazılımı bir daha açıldı.
Eki Görüntüle 1445956
Hocam ben bu sorunu günde 3-4 defa yaşıyorken şimdi ayda 1 defa denk geliyorum. Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Yukarıda önerdiğim yollar ile bu sorunu azalttım ama tamamen çözebilmiş değilim.
Buna sebep olan şeyi tam olarak bulmak şart.

Geri
Yukarı