Lenovo Ideapad Gaming 3 laptopun pilinde sorun mu var?

Mr44

Hectopat
Merhaba.

Bu bilgisayarı yeni aldım ve kullanan arkadaş varsa veya oyuncu laptopu olan arkadaşlarıma sorum şu; 5 saatlik bir oyuna girdim ağır bir oyun. Apex Legends, FPS oyunu.

FPS değeri sıcaklık vs hiçbir sıkıntı yok fakat 3 saat sonra pil %100'den prize de takılıyken şarj inmeye başladı. İşin garibi oyundan çıktı PC'yi kapattım ve sonra şarjda bıraktım yine %93'den yukarı çıkmadı. Aklımda soru şu; PC de bir yazılım var ve %100 geldiğinde pil zarar görmesin diye şarjı kesip bir noktaya kadar sonra mı şarja başlıyor yoksa pilde mi bir problem var veya aksamda?

Ürün linki burada: https://www.epey.com/laptop/lenovo-ideapad-gaming-3-82k200jutx.html

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Bu bilgisayarı yeni aldım ve kullanan arkadaş varsa veya oyuncu laptopu olan arkadaşlarıma sorum şu; 5 saatlik bir oyuna girdim ağır bir oyun. Apex Legends, FPS oyunu.

FPS değeri sıcaklık vs hiçbir sıkıntı yok fakat 3 saat sonra pil %100'den prize de takılıyken şarj inmeye başladı. İşin garibi oyundan çıktı PC'yi kapattım ve sonra şarjda bıraktım yine %93'den yukarı çıkmadı. Aklımda soru şu; PC de bir yazılım var ve %100 geldiğinde pil zarar görmesin diye şarjı kesip bir noktaya kadar sonra mı şarja başlıyor yoksa pilde mi bir problem var veya aksamda?

Ürün linki burada: https://www.epey.com/laptop/lenovo-ideapad-gaming-3-82k200jutx.html

Aslında Lenovo Vantage arayüzünde öyle bir seçenek var ama %100 sınır değil 60 70 olarak sınırlıyor. Sizin yaşadığınız problem şarj adaptörünün 135W olmasından kaynaklı. Lenovo destekle iletişime geçin adaptörünüzü değiştiriyorlar. Güçlü oyunlarda cihazın harcadığı güç, aldığı güçten daha fazla oluyor bu yüzden şarj düşüyor. 135W 3000 seri ekran kartlarında yetmiyor bu sebeple 175W ile değiştiriyor Lenovo bu problemi yaşayan cihazların adaptörünü.

Daha önce yaşayan arkadaşlar oldu bu sorunu, sorunun bundan kaynaklandığını ve çözümünün adaptör değişimi olduğunu söyledi Lenovo. Değişim yapıldı, sorun çözüldü.

Merhaba.

Pilde bir problem olduğunu sanmıyorum o şarj etmeme sorunu 3050'li modeldede var, muhtemelen BIOS'tan vs bir ayari var ama sizdeki şarj düşüşü sorun çıkarcak gibi değil.

Hocam 2 hafta önce 3060 model aldık, 135 geldi, sorunu da bildiğim için direkt değişim talep ettim.

Sanmıyorum 3050'li modellerde bile sınırı oyken 5800H+3060a onu koymamislardir koysalar bile 3 saatte o pilin boşalması gerekiyordu eğer yükte kullandiysa

Pilde bir problem olduğunu sanmıyorum o şarj etmeme sorunu 3050'li modeldede var, muhtemelen BIOS'tan vs bir ayari var ama sizdeki şarj düşüşü sorun çıkarcak gibi değil.

Sanmıyorum 3050'li modellerde bile sınırı oyken 5800H+3060a onu koymamislardir koysalar bile 3 saatte o pilin boşalması gerekiyordu eğer yükte kullandiysa

Yani dediğiniz de mantıklı 3 saat dahi götürmezdi ama bu adaptör muhabbetine çok şahit olduk 3000SERIlerde aklıma gelen tek şey o oldu malum.

Merhaba bu soruna ilk kez denk geldim.3000 model ekran kartlarında mı sadece sıkıntı var yoksa, 1650Ti gibi modellerde de var mıdır? Ona göre bende değişim talep edeyim.

Merhaba bu soruna ilk kez denk geldim. 3000 model ekran kartlarında mı sadece sıkıntı var yoksa, 1650 Ti gibi modellerde de var mıdır? Ona göre bende değişim talep edeyim.

Hayır hocam sadece 3050/ti modellerinde var.

Merhaba bu soruna ilk kez denk geldim. 3000 model ekran kartlarında mı sadece sıkıntı var yoksa, 1650 Ti gibi modellerde de var mıdır? Ona göre bende değişim talep edeyim.

Yok hocam güç 1650 modellere fazlasıyla yetiyor. Benim kendi cihazım 1650 ben yaşamadım yani.

Geri
Yukarı