Lenovo Ideapad Gaming 3 oyun oynarken şarj tükeniyor

Libertas

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu bilgisayar geleli yaklaşık dört beş gün kadar bir süre oldu. Bilgisayarın Lenovo Legion adında bir uygulaması var. Uygulamada bilgisayarın performans modlarını ayarlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda klavyede de FN+Q kombinasyonuna atalı.

Laptopu oyun modu olan "performans kipi"ne aldığım zaman ise AAA oyunlarda laptopun şarjı tükeniyor. Bunun yanında ise daha düşük bütçeli, daha az sistem gerektiren oyunlarda böyle bir sorun yaşanmıyor. Sorun neden kaynaklı olabilir?

Normal bir durum. Bu donanıma batarya dayanmaz hocam. Şarja takılı oynamanızda fayda var, tam performans için.
3900 mAh batarya var laptopta. Biraz normal değil mi?
Sanırım başlık hatası sebebiyle kafa karışıklığı olmuş. Laptop şarjda olmasına rağmen yaklaşık 2 - 3 saatlik AAA oyun performansı sonrasında şarjı yüzde elli seviyesinin altına kadar düşüyor. Bu normal midir?

Sanırım başlık hatası sebebiyle kafa karışıklığı olmuş. Laptop şarjda olmasına rağmen yaklaşık 2 - 3 saatlik AAA oyun performansı sonrasında şarjı yüzde elli seviyesinin altına kadar düşüyor. Bu normal midir?
Hocam gayet normal. Donanımı beslemek Windows cihazlarda ciddi güç gerektiriyor l. Sizin aldığınız 2 3 saat değerleri gayet iyi.

Hocam gayet normal. Donanımı beslemek Windows cihazlarda ciddi güç gerektiriyor l. Sizin aldığınız 2 3 saat değerleri gayet iyi.
Anladım. Peki bu durum zamanla bana sorun yaşatmaz mı? Örneğin iki sene sonra cihazın pil performansı düşünce şarjda bile bu makineyi kullanamayacak mıyım? Ya da şuan yüzde 5 seviyelerine kadar şarja takmazsam sistem daha düşük performansla çalışmaya devam mı eder yoksa kapanır mı? Kafamda deli sorular.

Hocam öncelikle uzatma kablosu kullanıyorsanız bunu yapmadan bir deneyin. Ya da çoklu prizde güç çeken başka cihazlar varsa onları ayırdıktan sonra bir bakın. Bu esnada geforce experienceden ekran kartı güç tüketimini watt ve volt olarak izleyebilirsiniz dediğiniz oyunlarda. Bunlar fayda etmezse dediğiniz lenovonun dahili yazılımını kaldırın ve güç ayarlarını sıfırlayıp dengeli moda getirin.

Adaptor besleyemiyor garanti hakkini kullan.

Anladım. Peki bu durum zamanla bana sorun yaşatmaz mı? Örneğin iki sene sonra cihazın pil performansı düşünce şarjda bile bu makineyi kullanamayacak mıyım? Ya da şuan yüzde 5 seviyelerine kadar şarja takmazsam sistem daha düşük performansla çalışmaya devam mı eder yoksa kapanır mı? Kafamda deli sorular.
Hocam pil performansı düşse de cihazi şarjda tam performans ile oynayabilirsiniz (yani prizde) bu piller zamanlar özelliğini kaybetmektedir zaten. Önemli olan prizde performansı kaybetmemesi. Termal macun yenilemesi ve temizliği gerekli zamanlarda yapmanız yeterli. Kafanıza çok takmayın şu an.

Anladım. Peki bu durum zamanla bana sorun yaşatmaz mı? Örneğin iki sene sonra cihazın pil performansı düşünce şarjda bile bu makineyi kullanamayacak mıyım? Ya da şu an yüzde 5 seviyelerine kadar şarja takmazsam sistem daha düşük performansla çalışmaya devam mı eder yoksa kapanır mı? Kafamda deli sorular.

Tabii ki şarj azalmadan oynama suren dusecek hatta pilin zarar gorecek. Eger Lenovo destek bu kasitli bir şey her şey normal derse onceki laptopumda ayni sorun vardi pili bozuldu diye israr et. Garanti kapsaminda adaptor Upgrade'i iste. Cunku adaptor garanti kapsamina girmiyor birçok markada Lenovo'yu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı