Lenovo Ideapad Gaming 3 oyunlarda düşük FPS

withien

Decapat
Daha fazla  
Başlıktan da markasını gördüğünüz üzere oyunlarda FPS bir anda düştü. Valorant, PES gibi oyunlarda çok rahat 80 FPS üstü alırdım Ultra ayarlarda ama şu anda 25i zor görüyorum. 1 ay önce aldım ve ilk zamanlar gayet iyiydi her oyunu açıyordu. Sonra bir anda bir şey oldu ve her şey düşük FPS vermeye başladı.

4 kez format attım, sürücüleri güncelledim, sürücüleri eski bir sürüme yüklemeyi denedim ama sonuç hala aynı. FurMark test sonuçlarını eklere bırakırım siz de görürsünüz ne kadar düşük FPS aldığımı. Benden kötü ekran kartları bile testlerde daha iyi sonuçlar alıyor.

Valorant'ta kullanım değerlerini incelediğimde işlemci yüzde 30 civarlarındayken ekran kartım yüzde 100 olarak çalışıyor. Bence ekran kartına bu kadar yük binmesi saçma. Acaba sorun buradan mı kaynaklanıyor? Sorunu nasıl çözebilirim yardım edebilir misiniz?

(Bilgisayar özelliklerini eke bırakırım.)

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-08-26 131809.png
    Ekran görüntüsü 2021-08-26 131809.png
    39,8 KB · Görüntüleme: 122
  • Ekran görüntüsü 2021-08-26 131832.png
    Ekran görüntüsü 2021-08-26 131832.png
    35,3 KB · Görüntüleme: 105
  • Ekran görüntüsü 2021-08-26 131849.png
    Ekran görüntüsü 2021-08-26 131849.png
    34,1 KB · Görüntüleme: 124
  • Adsız.png
    Adsız.png
    128,5 KB · Görüntüleme: 109
Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıktan da markasını gördüğünüz üzere oyunlarda FPS bir anda düştü. Valorant, PES gibi oyunlarda çok rahat 80 FPS üstü alırdım Ultra ayarlarda ama şu anda 25i zor görüyorum. 1 ay önce aldım ve ilk zamanlar gayet iyiydi her oyunu açıyordu. Sonra bir anda bir şey oldu ve her şey düşük FPS vermeye başladı.

4 kez format attım, sürücüleri güncelledim, sürücüleri eski bir sürüme yüklemeyi denedim ama sonuç hala aynı. FurMark test sonuçlarını eklere bırakırım siz de görürsünüz ne kadar düşük FPS aldığımı. Benden kötü ekran kartları bile testlerde daha iyi sonuçlar alıyor.

Valorant'ta kullanım değerlerini incelediğimde işlemci yüzde 30 civarlarındayken ekran kartım yüzde 100 olarak çalışıyor. Bence ekran kartına bu kadar yük binmesi saçma. Acaba sorun buradan mı kaynaklanıyor? Sorunu nasıl çözebilirim yardım edebilir misiniz?

(Bilgisayar özelliklerini eke bırakırım.)

Ekran kartı %100 de çalışıyor ve çekirdek hızı 300'e düşmüş. Isınma gibi bir sorun var sanırım.

Harici ekran kartını kullandığınıza emin misiniz hocam.
Evet kontrol ettim harici ekran kartı kullanılıyor.
Ekran kartı %100 de çalışıyor ve çekirdek hızı 300'e düşmüş. Isınma gibi bir sorun var sanırım.
Sıcaklık değerleri normal gözüküyor 60'ın üstüne çıkmadı bile. Bilgisayarı soğukken açıp direkt oyuna girince de aynı sorun var.

Arkaplanda devamlı çalışan MSI afterburner veya benzeri bir monitoring/overclock kabiliyetine sahip bir uygulama var mı?

İlginç, sanki kendini sıcaktan korumaya alıyor veya başka bir sebepten gücü kesiyor gibi. Gpunun 100% kullanımı mantıklı çünkü 300mhz ile çalışan bir işlemciden bahsediyoruz. Gpu sıcaklığı ne durumda?

İlginç, sanki kendini sıcaktan korumaya alıyor veya başka bir sebepten gücü kesiyor gibi. Gpunun 100% kullanımı mantıklı çünkü 300mhz ile çalışan bir işlemciden bahsediyoruz. Gpu sıcaklığı ne durumda?
Gpu sıcaklığı gayet normal. Bana kendini ısıtmamak için mhz yi sabitliyor gibime geldi. İnternetten araştırdım ve birçok kişi bu sorunu yaşamış. Gpu core speed 300mhz sabit. Oyuna girince otomatik 1300lerde olması gerekirken naparsam yapayım kendini 300e kitlemiş ve bu da performans kaybına yol açıyor. Tekli prizde de denedim bunu önermişler ama hala aynı

GPU sıcaklığı gayet normal. Bana kendini ısıtmamak için MHz'yi sabitliyor gibime geldi. İnternetten araştırdım ve birçok kişi bu sorunu yaşamış. GPU Core Speed 300MHz sabit. Oyuna girince otomatik 1300'lerde olması gerekirken ne yaparsam yapayım kendini 300e kilitlemiş ve bu da performans kaybına yol açıyor. Tekli prizde de denedim bunu önermişler ama hala aynı

ASUS GPU Tweak 2 yazılımını indirin.
Isı limitini maksimum 90 olacak şekilde ayarlayın ve tekrar deneyin.

Geri
Yukarı