Lenovo Ideapad Gaming 3 oyunlarda düşük FPS

meghka06

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8GB 3200MHZ
SSD veya HDD modeli
512GB
Ekran kartı
RTX 3050ti
İşlemci
R5 5600H
Arkadaşlar merhaba ben bundan 1 ay önce Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop aldım. Hatta daha önce de bir yardım konusu açmıştım ama net bir yardım alamadım. Sorun başlıktaki gibi düşük FPS almam. Mesela daha az önce CS:GO indirdim ortalama 30-60 FPS alıyorum(yüksek-orta grafik ayarları), LoL'de 80 FPS üstü alamıyorum. (Full orta grafik ayarları), Forza'da yine 60FPS üstü alamıyorum. (orta grafik ayarları). Bu sorunu nasıl çözebilirim? Çünkü laptopumun özelliklerine göre bu değerler hiç normal gözükmüyor.

Aynı sorunu HP Omen 15 cihazında yaşıyorum. R7 5800H RTX 3060 sahibiyim. GTA V'de düşük FPS alıyorum. CoD Warzone'da da aynı sorunu yaşıyorum. Birçok ayar denedim ama sorunu çözemedim. Nvidia ayarları olsun oyun içi ayarlar olsun yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Şöyle duruyor. Değiştirmem gereken şey nedir ve bu iki ayardan başka yapmam gereken ayar var mı?

Ram olayını biosdan düzelttim. Nvidia sürücülerini yeni yükledim ama Amd sürücüsü yüklemedim. Amd'nin sürücüsünü nasıl indirebilirim? Birde sürücülerimin güncel olup olmadıklarını nasıl anlayabilirim?
Nvidia için Experience uygulaması otomatik kontrol ediyor zaten.
Amd için buradaki siteye girip Auto-Detect and Install programını indirip otomatik tarama yaptırın ve gerekenleri güncellesin.

Oyunlarda Nvidia yerine işlemcinin grafik birimini kullanıyor olabilir misiniz? Masaüstüne sağ tık > Nvidia Denetim masası > 3D Ayarlarının Yönetilmesi > Genel Ayarlar kısmının altında Tercih edilen grafik işlemciyi Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçip Genel Ayarların yanındaki Program Ayarları kısmına tıklayın. Özelleştirecek programı seçin kısmından Counter Strike Global Offensive programını seçip Ekle'ye basın. 2. maddedeki Genel ayarları kullanın seçeneğinin aktif olduğundan emin olun. Sonra ekranın sol-üst kısmında kalan 3D ayarları seçeneğinin altındaki Görüntü ayarlarını önayarla yap seçeneğine basın ve sağdaki dönen Nvidia logosunun altındaki Benim terchilerimi kullan ve şunlara önem ver deyin. Alttaki çubuğu kaliteden performansa çekin. Oyuna girip performansı deneyin.

Oyunlarda Nvidia yerine işlemcinin grafik birimini kullanıyor olabilir misiniz? Masaüstüne sağ tık > Nvidia Denetim masası > 3D Ayarlarının Yönetilmesi > Genel Ayarlar kısmının altında Tercih edilen grafik işlemciyi Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçip Genel Ayarların yanındaki Program Ayarları kısmına tıklayın. Özelleştirecek programı seçin kısmından Counter Strike Global Offensive programını seçip Ekle'ye basın. 2. maddedeki Genel ayarları kullanın seçeneğinin aktif olduğundan emin olun. Sonra ekranın sol-üst kısmında kalan 3D ayarları seçeneğinin altındaki Görüntü ayarlarını önayarla yap seçeneğine basın ve sağdaki dönen Nvidia logosunun altındaki Benim terchilerimi kullan ve şunlara önem ver deyin. Alttaki çubuğu kaliteden performansa çekin. Oyuna girip performansı deneyin.
Dediklerini yaptım ama bir sorum var; her oyunu teker teker böyle eklemem gerekiyor mu?
Bu arada söylediğin ayarları şimdi denedim ve 100-150fpsi falan görebiliyorum ama halen düşme oluyor. Bu ram ile mi alakalı?

Son düzenleme:
Dediklerini yaptım ama bir sorum var, her oyunu teker teker böyle eklemem gerekiyor mu?
2. maddedeki Genel ayarları kullanın seçeneğinin aktif olduğundan emin olun.
Söylediğim aktifse daha fazla bir şey yapmanız gerekmeyecek. O kendisi performans odaklı ayarlıyor zaten. Girdiğiniz oyunda bunun gibi anormal bir performans düşüklüğü varsa yeniden kontrol edebilirsiniz.
Bu arada söylediğin ayarları şimdi denedim ve 100-150 FPS'i falan görebiliyorum ama halen düşme oluyor. Bu RAM ile mi alakalı?
O kadarını bilemeyeceğim. Unlost'un FPS artırmayla ilgili bir videosu vardı. Orada her seçeneği detaylı şekilde gösteriyordu. Oradan belki ince ayar yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı