Lenovo Ideapad L3 pil değerleri stabil değil

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Dizüstü bilgisayarımı daha yeni aldım 3 ay olmadı. Modeli Lenovo Ideapad l3, işlemci modeli i5 10210U. Lenovo'nun kendi sitesindeki tanıtımına göre bu laptopun pil ömrü kullanıma bağlı olarak 11 saate kadar dayanıyormuş. Tabi ki böyle bir batarya performansı beklemiyorum ama en azından 6 - 7 saat olur diye düşünüyordum. Fakat kalan pil ömrü ve kullanım süresini çok dengesizce gösteriyor. Güç planından güç tasarrufunu seçmeme rağmen stabil bir zaman vermiyor ve verdiğin zaman çok az. Full şarjda bile 4 saat civarında veriyor güç tasarrufunda. Tüm laptoplarda mı böyle yoksa bir optimizasyon ayarı mı gerekiyor? Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Dizüstü bilgisayarımı daha yeni aldım 3 ay olmadı. Modeli Lenovo Ideapad l3, işlemci modeli i5 10210U. Lenovo'nun kendi sitesindeki tanıtımına göre bu laptopun pil ömrü kullanıma bağlı olarak 11 saate kadar dayanıyormuş. Tabi ki böyle bir batarya performansı beklemiyorum ama en azından 6 - 7 saat olur diye düşünüyordum. Fakat kalan pil ömrü ve kullanım süresini çok dengesizce gösteriyor. Güç planından güç tasarrufunu seçmeme rağmen stabil bir zaman vermiyor ve verdiğin zaman çok az. Full şarjda bile 4 saat civarında veriyor güç tasarrufunda. Tüm laptoplarda mı böyle yoksa bir optimizasyon ayarı mı gerekiyor? Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Lenovo'nun One Key Optimizer programı ile batarya kalibrasyonu yapabilirsiniz. Ek olarak o saat kavramları genel olarak tutarsız olabiliyor. Anladığım kadarıyla o saat olayı o anlık kullanıma göre yorumlanıyor. Mesela boştayken 11 saat veren bir laptop bir Edge sayfası açtığınızda 6-7'ye düşebiliyor (rakamlar vs. örnektir). Batarya sağlamlık durumunu da Lenovo Vantage uygulaması üzerinden kontrol edebilirsiniz. Batarya kapasitesi, ilk halindeki kapasitesi, sağlık durumu vb. bir çok olayı size ayrıntılı bir şekilde sunuyor.

Lenovo'nun One Key optimizer programı ile batarya kalibrasyonu yapabilirsiniz. Ek olarak o saat kavramları genel olarak tutarsız olabiliyor. Anladığım kadarıyla o saat olayı o anlık kullanıma göre yorumlanıyor. Mesela boştayken 11 saat veren bir laptop bir Edge sayfası açtığınızda 6-7'ye düşebiliyor (rakamlar vs. örnektir). Batarya sağlamlık durumunu da Lenovo vantage uygulaması üzerinden kontrol edebilirsiniz. Batarya kapasitesi, ilk halindeki kapasitesi, sağlık durumu vb. birçok olayı size ayrıntılı bir şekilde sunuyor.

Bahsettiğiniz uygulamaları indirdim, yükledim. Umarım işe yarar. Yardımınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı