Lenovo IdeaPad R5 4600H anı işlemci sıcaklığı yükselişi

Alperen Tek

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Lenovo Ideapad Gaming 3 R5 4600h işlemcili modeli kullanıyorum. Bilgisayar prize takılıyken genelde 47-53 derece arasındayken anlık olarak 60'lara çıkıyor geri hızlı bir şekilde dediğim 47-53 seviyelerine iniyor. Çok çok nadir de olsa tek seferliğine 74 gibi bir değere çıkıyor örneğin 6 saat açıksa bilgisayar bu 74 dereceye çıkması açık kaldığı sürece bir kere oluyor. Ama 60'lara anlık olarak çıkma her dakika oluyor. Bu değerler boştaki değerler. Ayrıca prize takılı değilken bataryadayken bu durumlar olmuyor. Bunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhabalar. Lenovo Ideapad Gaming 3 R5 4600h işlemcili modeli kullanıyorum. Bilgisayar prize takılıyken genelde 47-53 derece arasındayken anlık olarak 60'lara çıkıyor geri hızlı bir şekilde dediğim 47-53 seviyelerine iniyor. Çok çok nadir de olsa tek seferliğine 74 gibi bir değere çıkıyor örneğin 6 saat açıksa bilgisayar bu 74 dereceye çıkması açık kaldığı sürece bir kere oluyor. Ama 60'lara anlık olarak çıkma her dakika oluyor. Bu değerler boştaki değerler. Ayrıca prize takılı değilken bataryadayken bu durumlar olmuyor. Bunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
İşlemci sıcaklığı yükselmez öyle, yüksek ihitmla onu ölçen yerde bir sıkıntı vardır. Zaten 85 deeceye kadar sıkıntı olmaz.

Bahsettiğiniz aralıklar bir laptop için çok az bir sıcaklık. Eğer oyun oynarken sıcaklık ani olarak artıp, drop girmiyorsa, sıkıntı olmaz. CPU sıcaklığına baktığınız uygulamada yazılımsal bir hata da olabilir.

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. HWmonitor, Nzxt'in Cam uygulaması, Msi afterburnerle ölçtüm hepsinde aynı. Ani artış oyunlarda da oluyor daha çok oyunda deneme fırsatım olmadı ama örneğin cities skylines oyununda bu sıcaklıklara bağlı olarak bir fps kaybı olmuyor gördüğüm kadarıyla.
İşlemci sıcaklığı yükselmez öyle, yüksek ihitmla onu ölçen yerde bir sıkıntı vardır. Zaten 85 deeceye kadar sıkıntı olmaz.
Size de mesajınız için teşekkür ederim. Elbette 85 dereceye kadar sıkıntı olmaz ancak siz de takdir edersiniz ki yeni bir bilgisayarda böyle bir şey olması can sıkıcı. Bunu nasıl düzeltebilirim var mıdır bir çözüm öneriniz?
Bir de şundan şüpheleniyorum bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim. Konuda da belirttiğim gibi bilgisayar pildeyken herhangi bir sıçrama olmuyor ve HWMonitor'den gördüğüm kadarıyla işlemci voltajları düşük yani 0.7 seviyelerinde ve Core MHz'leri 1397'de sabit duruyor. Ancak fişteyken voltaj ve MHz'ler sürekli değişken bir haldeler bundan kaynaklı olabilir mi?

Son düzenleme:
Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. HWMonitor, NZXT'in cam uygulaması, MSI Afterburner'le ölçtüm hepsinde aynı. Ani artış oyunlarda da oluyor daha çok oyunda deneme fırsatım olmadı ama örneğin Cities Skylines oyununda bu sıcaklıklara bağlı olarak bir FPS kaybı olmuyor gördüğüm kadarıyla.

Size de mesajınız için teşekkür ederim. Elbette 85 dereceye kadar sıkıntı olmaz ancak siz de takdir edersiniz ki yeni bir bilgisayarda böyle bir şey olması can sıkıcı. Bunu nasıl düzeltebilirim var mıdır bir çözüm öneriniz?
Bir de şundan şüpheleniyorum bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim. Konuda da belirttiğim gibi bilgisayar pildeyken herhangi bir sıçrama olmuyor ve HWMonitor'den gördüğüm kadarıyla işlemci voltajları düşük yani 0.7 seviyelerinde ve Core MHz'leri 1397'de sabit duruyor. Ancak fişteyken voltaj ve MHz'ler sürekli değişken bir haldeler bundan kaynaklı olabilir mi?

Hocam işlemciye undervolt uygulayarak bu sorunu halledebilirsiniz. Bu kesin çözüm diye düşünüyorum.
Bir de güç seçenekleri, işlemci güç yönetiminde Max kullanımı yüzde 90'a getirirseniz bu sorunu çözebilirsiniz.

Hocam kusura bakmayın absürt bir soru olacak ama bilmediğimden soruyorum. Bu undervolt işlemi herhangi bir zarar verir mi? Performansta bir düşüş yaşatır mı? Bir de bu max kullanım ayarını biostan falan mı yapmam lazım yoksa denetim masası vs tarzı yerlerden mi yapmam lazım dediğim gibi bilmediğim için sorularımı mazur görün.

Undervolt ayarı voltajı düşürerek işlemcinin daha az ısınmasını sağlar. Undervolt genelde sıcaklığı düşürdüğü için performans arttırabilir ama sizin öyle yüksek sıcaklığınız yok hocam. Hele bir bilginiz yoksa denemeyin.
Max kullanım ayarını size tarif edeceğim.
1-öncelikle sağ alta görev çubuğundaki şarj göstergesine sağ tıklayıp güç seçeneklerini tıklayın.
2-dengeli(önerilen)'i seçip, plan ayarlarını değiştire tıklayın.
3-gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayın.
4-biraz aşağı kaydırıp işlemci güç yönetimi ardından en yüksek işlemci durumuna tıklayın.
5-yüzde 90-95 arası değer girin pilde ve prize takılı seçeneğine.
6-uygula ve tamama basıp çıkabilirsiniz.

Geri
Yukarı