Lenovo Ideapad V330-15ARR Oyun Oynarken Renkli Piksellenme

orpheus2690

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ordu / Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçenlerde laptopumu temizlerken bakır borunun açılmayan vidası için elektrikli vidalama aleti ile bastırarak açmaya çalışırken elimin kayması sonucu anakart üzerinde küçük siyah bir parçayı yanlışlıkla kopardım. Büyük ihtimal Radeon 535 grafik kartı ile alakalı bir bölüm olduğu için sistemde hiçbir türlü Radeon 535'i çalıştıramıyorum. Aygıt yöneticisinde bazen ünlem işareti ile bazen sıkıntısız bazense hiç gözükmüyor. Laptop üzerinde dahili bir Vega 3 GPU bulunduğu için oyunlarda vb. şeylerde bir sıkıntı çekmemekteyim fakat bazen bilgisayar ilk açıldığında atikmdag.sys tarzı bir mavi ekranla karşılaşmaktayım. Onun dışında oyun oynarken FN tuşları ile ses açıp kısarken renkli bir piksellenme sadece ses barı üzerinde oluşuyor. Ek olarak her ne kadar sistem serin çalışsa da (38 derecede bile çok ağır bir fan sesi gelmekte) fanlar eskisine nazaran çok fazla çalışmakta. Günlük kullanım ve basit çaplı oyunlarda (LoL vb.) Vega 3'ten dolayı hiçbir sıkıntı çekmemekteyim. Yaptırmayı düşünüyorum fakat tamir ücretini, ne kadar etkili, kalıcı olacağını ve hangi işlemler ile tamir edileceğini hakkında fikir almak istiyorum. Laptopum Lenovo Ideapad V330-15ARR modeli, Radeon 535 GPU, Ryzen 3 2200U CPU ve gömülü olarak 4 GB DDR4 RAM barındıran bir laptop. Ek olarak istediğiniz bir bilgi olursa en kısa zamanda paylaşırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Bende harici ekran kartımla uğraşırken küçük bir devreyi kopardım. PC her açıldığında atigmpag.sys mavi ekran hatası alıyordum. Her şeyi denedim ama olmadı. Tek çözüm değiştirmek ama seninki gömülü çip olduğundan nasıl olur bilemiyorum

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Bende harici ekran kartımla uğraşırken küçük bir devreyi kopardım. PC her açıldığında atigmpag.sys mavi ekran hatası alıyordum. Her şeyi denedim ama olmadı. Tek çözüm değiştirmek ama seninki gömülü çip olduğundan nasıl olur bilemiyorum
Olayın yazılımsal çözülemeyeceğinin aslında farkındayım. En kötü ihtimal ile anakart değişimine de olumlu bakıyorum fakat laptop dediğimiz cihaz zaten anakarttan ibaret olduğunu düşünürsek ucuz yolla kurtulamam gibi geliyor. Yaptırmak için Lenovo'ya göndermek istiyorum fakat fiyat almak için firmaya göndermem gerekiyor. Müşteri temsilcisi ise fiyat belirlemek için ilk başta 120 TL ücreti olduğunu söylüyor o yüzden pek uğraşasım gelmiyor. Daha önce aynı sıkıntıyı çekip ödediği meblağlardan yola çıkarak tahmini bir fiyat çıkartsalar bile yeterli benim için.
Bu gün fark ettim LoL atarken Radeon 535 GPU'su çalışmaya başladı sıkıntısız bir şekilde oyunumu tamamladım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı