Lenovo K6 Note ROM Önerileri

Ahtapot Bey

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Telefonumun şarjı son 1-2 haftadır zayıfladığı için ROM değiştirmek istiyorum, bulunan Stok ROM yüzünden bildirimleri de açamıyorum çoğu uygulamada. Performans ve pil ömrü sorunu yaşatmayacak olan bir ROM kurmak istiyorum. Oyun pek oynamıyorum, Facebook, WhatsApp, Deezer vb. uygulamaları kullanıyorum genellikle.
8.0 güncellemesi alacakmış sanırım ancak Lenovo'nun Stok ROM konusunda başarısız olduğunu düşünüyorum. Üstte de yazdığım gibi, durum çok kötü.

8.0 almaz büyük ihtimal. Lenovo P serisine bile zorla güncelleştirme yayınlıyor. K5'in kaderi de aynı. Yayınlasa bile çoğu hatalı ve berbat oluyor. Cihazına uygun var mı bilmiyorum. Fakat önerilerim;
Resurrection Remix, Dirty Unicorns, LineageOS, ViperOS ve MIUI. Aralarından en sevdiğim MIUI. En iyi özelleştirme Resurrection Remix'te. Zaten hepsi LineageOS tabanlı. En iyi pil ömrüne sahip olan ise MIUI. Aralarından seçim yapabilirsin. Dilersen daha fazla yardımcı olabilirim.

Lenovo yazılım konusunda berbat. Lenovo K5 aldım geçen sene, hiç güncelleme gelmedi. Bazıları yazılım ile ilgili sorunlar yaşamıştı ama ben hiç yaşamadım. Şimdi kardeşim kullanıyor ve memnun, sorun yaşamadığını belirtiyor. Ama stock rom kötüdür Lenovo'ya ait ise.

Babama da tam bir sene önce Lenovo Vibe C A2020 telefonu aldım. İki ay önce durduk yere sesi kısılmaya başladı. Hiçbir şekilde sesi açılmıyordu, birden kendi kendine açılıyordu. MIUI rom kurdum, düzelmedi. Orijinal rom kurdum sim kartı okumadı. Servise verdim. Ses ile ilgili parçayı değiştirdiklerini yazmışlar ama şebeke hala çalışmıyordu.

Ben de Bliss rom kurdum. Telefon şu anda yağ gibi akıyor. Sim kartı okuyor ve hızlı. Yaşasın custom rom!

8.0 almaz büyük ihtimal. Lenovo P serisine bile zorla güncelleştirme yayınlıyor. K5'in kaderi de aynı. Yayınlasa bile çoğu hatalı ve berbat oluyor. Cihazına uygun var mı bilmiyorum. Fakat önerilerim;
Resurrection Remix, Dirty Unicorns, LineageOS, ViperOS ve MIUI. Aralarından en sevdiğim MIUI. En iyi özelleştirme Resurrection Remix'te. Zaten hepsi LineageOS tabanlı. En iyi pil ömrüne sahip olan ise MIUI. Aralarından seçim yapabilirsin. Dilersen daha fazla yardımcı olabilirim.
Pil ömrünü iyileştirirken performans düşüşü yaşatmıyorsa ben de kullanayım onu.
Daha önce Custom ROM kurmadığım için pek bilgim yok, yardım edebilir misiniz?

Biraz araştırayım yazacağım.

Birkaç işlem yapacaksınız sırası ile. Ama önce stock rom, custom rom, TWRP, root, bootloader, brick gibi terimleri araştırın.
  1. Orijinal rom dosyasını indirip yedekte tutun. Kendi dosyalarınızı da yedekleyin. IMEI numarasını da bir yere not edin.
  2. Telefonun bootloader kilidini kaldırın.
  3. TWRP kurun. Dil Rusça olabilir, düzeltebilirsiniz. Genelde çoğu dil oluyor TWRP menülerinde. Türkçe dahil.
  4. İstediğiniz custom rom dosyasını indirin. Telefonunuzun model numarası ile aynı olmasına dikkat edin. .zip uzantılı olarak indirin. ''klasöre çıkart'' demeyin. İndirdiğiniz şekli ile bırakın dosyayı.
  5. Dosyayı telefona atın (.zip uzantılı iken), hafıza kartına atmanız daha iyi olur. Dahili hafızada ise yanlışlıkla silebilirsiniz.
  6. Wipe işlemlerini (wipe cache, data, dalvik vs.)yapın. Sonra rom dosyasını seçip yükleyin. Tekrar wipe yapın.
Tebrikler rom kuruldu. İlk açılış biraz uzun sürebilir, bekleyin. Çoğu custom rom zaten root yetkisi ile gelir. Bu avantajdır fakat bankacılık uygulamaları kullanıyorsanız bilgileriniz çalınabilir. Custom rom olan bir OS içinde zaten gereksiz uygulamalar yoktur.

lenovo k6 note twrp+unlock+ custom rom - YouTube

Bu linkte çıkan videoları izleyin. Çok zor bir işlem değil. Ama yanlış bir şey yaparsanız telefonunuz kullanılamaz hale gelir. Ve bu işlemleri yapınca telefon garanti dışı kalır. Stock rom yükleyip tekrar garantiye gönderirseniz anlamazlar.

Sorumluluk size aittir, bilginize. Bolca video izleyin, araştırma yapın ve sırası ile işlemleri yapın. Bir sorun yaşarsanız yardımcı oluruz. :)

Son düzenleme:
Pil ömrünü iyileştirirken performans düşüşü yaşatmıyorsa ben de kullanayım onu.
Daha önce Custom ROM kurmadığım için pek bilgim yok, yardım edebilir misiniz?
MIUI optimizasyon sorunu olmadığı gibi pili de dengeli kullanıyor. Yani performanstan fazla ödün vermiyorsunuz. Cihazınıza uygun MIUI var ise kesinlikle herkesin bir kez denemesi gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca MIUI Xiaomi markasının resmi arayüzüdür.

MIUI optimizasyon sorunu olmadığı gibi pili de dengeli kullanıyor. Yani performanstan fazla ödün vermiyorsunuz. Cihazınıza uygun MIUI var ise kesinlikle herkesin bir kez denemesi gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca MIUI Xiaomi markasının resmi arayüzüdür.
Resmi sitesinde cihazım için olan sürüm yok. Desteklemiyor sanırım.

Cihazınız için MIUI ROM mevcut değil. Ancak K6 için olan ROM'lar sizin cihazınızda da çalışıyormuş.
Şansınızı deneyin derim, önerim Resurrection Remix.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı