Lenovo L340 İnceleme

Ozellikler:

Model: LENOVO Ideapad L340-15IRH 81LK009MTX
Islemci: Intel Core i5-9300H
RAM: 8GB
Depolama: 1TBHDD+256GB SSD
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ekran Karti: GTX1650 4GB

5,750'ye geldi.

Gorselleri internette bulabilirsiniz. Bulamayacaklarinizi paylasiyim.
Fan cikisi ekranla govde arasinda yarim santinlik bir bosluk var oradan cikiyor
IMG_20190813_182455.jpg
.

Cihazin adaptoru de bu videodaki ile gorunus ve pc'ye baglanan soket olarak ayni. Duvardan gelip adaptore giren 3'lu uc farkli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benchmarklar:
R20'de maksimum alabildigi budur. Ortalama 1900~
r20refresh (1).png

Ayni islemcili Monster A5 16.1'in R20'de max alabildigim budur. Ortalama 2000~. Bu Monster'in incelemesi Monster Abra A5 16.1 inceleme - Technopat Sosyal
Cinebench.png

Ayni donanimli fakat 16GB RAM'li HP laptopun Skoru 1886. Bu da HP'nin incelemesi.

Superposition Sonuclari:
Superposition_Benchmark_v1.1_6780_1565712278.png

Superposition_Benchmark_v1.1_1852_1565713106.png

Testlerde Max-Q modeli oldugu yazmis fakat bu sadece bu programda boyle Afterburner, Nvidia Control Panel, DXDIAG, GeForce Experience ve HWINFO'da GTX 1650 olarak geciyor ve benchmarklarda bunu dogruluyor.
MSI GeForce GTX 1650 Gaming X Review ile Zotac GeForce GTX 1650 Gaming Review arasinda bir performans aliyor. Yani GPU Max-Q degil.

CS:GO Benchmark:
Tum ayarlar sonda sadece alttaki ikisi disabled. 1080p.
13-08-2019, 17:43:03 csgo.exe benchmark completed, 35869 frames rendered in 289.578 s
Average framerate : 123.8 FPS
Minimum framerate : 79.4 FPS
Maximum framerate : 155.7 FPS
1% low framerate : 59.3 FPS
0.1% low framerate : 31.8 FPS

Bioshock inf Benchmark: Ultra ayarlar 1080p.
Average framerate : 158.30
Minimum framerate : 66.80
Maximum framerate : 355.40

CrystalDiskMark:
CrystalDiskMark.png

Ekstra bilgiler:
Klavye sadece mavi renkli ve 3 modu var. Az parlak, cok parlak ve kapali.
Klavyesi Lenovo Ideapad 330 ile sekil olarak ayni onu inceleyebilirsiniz. Arada sadece Renk farki var.
Acilis hizi 11.55sn.
Dolby Audio var.
Lenovo'nun kendi batarya uzun omurlu olsun diye yaptigi batarya modlari falan var.
MONSTER'in aksine 2 tane guc yonetimi profili var. Sessiz ve Performans.
Lenovo Vantage adli uygulama ile kac gun garantisi kaldi ya da ozel guncelleme var mi kontrol edilebiliyor.
Laptopun ici ve Upgrade seceneklerini buradan ogrendim. Kendikimin icini acmadim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Laptopun altini burada gorebilirsiniz ve solda 2 fan var sagdaki izgaranin altinda ise ekran karti ve islemci var yani bir laptop sogutucusu alirsaniz dogrudan islemci ve ekran kartinin ustune hava ufleyebilirsiniz.

Artilari:
1-) Cok sessiz. Tam yukte bile benzer donanimli modellerden daha sessiz calisiyor. (Monster bunun yaninda supurge kaliyor.)
2-) Serin calisan bir laptop. Maximum 90 derece. Bosta 40-45 derece.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
3-) Goruntusu siradan bir is bilgisayari gibi. Klavyenin mavi isigini kapatin ve GTX stickerini sokun tada! Normal laptop.
4-) Ekran kamerasinin onunde kizakli bir sistem var. Kamera fiziksel olarak kapaniyor.
5-) Benzer donanimli laptoplara kiyasla pil omru daha uzun.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
6-) LINUX sorunsuz kuruluyor.( MONSTER Notebook'ta linux destegi yok.)
7-) Bilgisayar komple plastik kasa ama ilk aldigimda metal mi bu diye sasirdim. Dokununca olan metalsi sogukluk olmayinca plastik olduguna ikna oldum.
Kisaca kasa guzel.
8 -) Zor parmak izi tutuyor.(Bu yorum Monster A5 16.1 ve Dell Studio 1557 ile karsilastirilarak soylenmistir.)
9-) Adaptoru fazla isinmiyor.(Monster A5 16.1 inkine yumurta kirsan piser.)

Eksileri:
1-) Port sayisi cok az. 2 USB, 1HDMI, 1 TYPE-C, 1 kulaklik/mikrofon combo 3.5mm combo jack, 1 ethernet, 1 kensington lock bir de sarj soketinin girdigi yer.
2-) Tek RAM slotu var. Yani yukseltmede eski RAM cope gidiyor. (Bu bilgiyi bir internet incelemesinden aldim)
3-) Sarj ucu Lenovo'ya ozel. Dikdortgen bir sey.
4-) Tam 4.1GHz'ye cikmiyor maximum. 4.089GHz.
5-) Sogutma basarisiz. Fan cikisini oraya koyan cok akilli lenovo mugendisinin ellerini opiyim.( Isimdeki Gaming ibaresini kaldirsalar'da normal is pc'si satiyoruz deseler sogutma iyi olmus sessiz ve ayni zamanda fanlarin onu kapanacak derdi yok falan diyebiliriz ama Gaming yazinca dogal olarak MONSTER, MSI, ASUS ile karsilastiriyoruz ve karsilarinda yetersiz kaliyor.)
6-) Touchpadinde iki parmakla sag tus basma ozelligi yok. Genelde bu ozelligi kullanan yoktur ama ben kullaniyordum ve olmamasi uzdu.

Lenovo laptopa termal sinir koymus maximum 90 derece olabiliyor. MONSTER'da 98 dereceyi gordum. Lenovo max 90.

Batarya 4 saat ortalama gidiyor. Tabi arkaplanda Steam, OneDrive, Spotify... gibi uygulama ve servisleri acarsaniz bu sure azalir. Gereksiz servisleri kapadim, guc ayarlarindan max islemci sinirini %70 minimumu %2 yaptim. 6 saat Opera gezintisine dayandi. Bu sirada kasma olmadi. EDGE ile denerseniz 6.30'u gorursunuz.
Sorularinizi ve yapmami istediginiz testleri yazarsiniz.

Buradaki butun testler 148mv core ve cache undervoltu ve -68mv onboard gpu undervoltu ile gerceklestirildi. Nvidia karta herhangi bir islem yapilmadi.

Son düzenleme:
@darendeliveli MATLAB vs. gibi mugendisklik programlari ve oyunlar disinda cihazi test etmedigim icin yorum yapmam dogru olmaz fakat bir ara Blender'a video editlemek icin isim dusmustu. 1080p video editlerken surekli ufak takilmalar oluyordu. Bu ufak bilgi ne kadar yardim eder bilemiyorum.

@darendeliveli Matlab vs. gibi mugendisklik programlari ve oyunlar disinda cihazi test etmedigim için yorum yapmam dogru olmaz fakat bir ara Blender'a video editlemek için isim dusmustu. 1080P video editlerken surekli ufak takilmalar oluyordu. Bu ufak bilgi ne kadar yardim eder bilemiyorum.

Eyvallah hocam sonra olarak size 9 ay önce ki vantage üzerinden hiçbir driver BIOS güncellemesi yapamadığımı söylemiştim, Lenovo sitesi üzerinden de denedim Bit türlü güncelleme olmadı, ilk aldığım gibi bütün driverlar, desteğe yazmayı denedim hocam o da sadece baştan kurulum yapmam gerektiğini söyleyip duruyor isterseniz SS ekleyebilirim bunun dışında da aklıma en son 3.parti yazılımlar geldi ama güvenemiyorum ne önerirsiniz acaba Wi-Fi driveri özellikle arada bir açıyorum Wi-Fi bağlı internet yok diyor ne yaparsam düzelmiyor.

3. parti yazilimlari kullanmadan reddit gibi sitelerde programi bir aratin hocam. Genelde Everest kulakliga bile driver bulan cinsten oluyorlar.
BIOS son surum degil ise bazi guncellestirmeler gelmiyordu diye hatirliyorum hocam. Uzun bir sure BIOS guncellemesini erteledim ve listede sadece BIOS update oldugu yaziyordu. Yapar yapmaz diger guncellemeler de geldi listeye. Manual kuruluma da mani olur mu eski surum bilemiyorum.
Aklima gelen cozumleri yaziyim aralarindan denemedikleriniz var ise denersiniz.
  • Wi-Fi driverini komple kaldirip yeniden kurmak
    • Eski driverlari da denemek
  • Windows'u son surume guncellemek
  • Microsoft Store uzerinden "Vanvced" programini guncellemek
  • Guncellemeleri indirip Manual kurulum yapmak
    • Windows'u guvenli mod ile baslatip tekrar denemek
  • Sitede bulunan 'Automatic Driver Update' bolumunde bulunan "Start Scan" bolumunu denemek. Link
Bastan kurulum (Temiz format) yapmak daha mantikli geliyor. SSD oldugu icin maximum 40 dakikada guncellemeler dahil cihaza format attigimi hatirliyorum. Tek tek her adimi denemek daha uzun surecektir.

Merhabalar, şuan 12gb ramli Lenovo'nun Ideapad 320 modelini kullanıyorum. Sonradan 1tb SSD eklemesi de yaptım. Bilgisayarımla güncel oyunları açabiliyorum ve Adobe vb. programları kullanıyorum fakat oyun anlamında da edit anlamında da iyi performans aldığım söylenemez ve 1366-768 ekran da ciddi anlamda sorun oluşturuyor benim için. Ben de bu sebeple rahatça taşınabilir iş için ve arada oyun için kullanabilecek bilgisayar arayışına çıktım ilk olarak Dell Inspiron 7577 modeli aklımdaydı ama içime sinmedi ben de benzer laptopları ararken Lenovo'nun bu modelini buldum. Genel olarak tam benlikti, kullanıcı yorumlarını merak ettiğimden bu gönderiye bakıyordum ve tahmin ettiğim gibi isteklerimi karşılıyor sadece iki sıkıntısı var biri dediğiniz gibi ram diğeri de fiyat. Gönderinin ilk başlarında 5000le başlayıp 10bine kadar gitti. Fiyat konusunu ikinci elle çözmeyi planlıyorum zaten güncel bilgisayarımı da ikinci el almıştım benim için sıkıntı değil ama ram konusunda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. (Bu arada benzer özelliklere sahip laptop önerebilirseniz de iyi olur sadece aşırı gaming olmasın) Aslında asıl sorum hala önerir misinizdi nasıl rame bağladım anlamadım.

incelediğim laptoplar: Dell Inspiron 7577 FB70D128F161C - Dell Inspiron 7577 FB70W161C - MSI GF63 Thin 9SC-058XTR - Monster Abra A5 V15.3.1 - Acer Nitro AN515-42-R22E - Lenovo IdeaPad L340 Gaming 81LK014MTX - MSI GF65 Thin 10SDR-638XTR - MSI GF75 Thin 10SCSR-091XTR - HP Pavilion Gaming 15-dk1013nt (1U5T3EA) - Lenovo Legion 5 82B500CLTX Karşılaştırması - Epey

Sahibindende bulduğum Lenovo L340:
LENOVO L340 GAMİNG İ5 9300H GTX1650 8G RAM 256G SSD FHD IPS - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 868542334

Bunun hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim. Ve 2tb depolamayı yetiştiremeyen biri olarak depolama sorunu hakkında ne yapabilirim

Fiyatlar gercekten cok artmis hocam.
Kendi adima 8 GB RAM ne kadar yetersiz gelse de ve L340'in sogutmasi ne kadar kotu olsa da 9-10K'yi 4-6 core mid range bir laptopa vermezdim.

Depolama acisindan 10 dolara Aliexpressten L340 SATA kablosu alarak herhangi bir SATA HDD/SSD takabilirsiniz. Bir de cihazda 256 GB M.2 SSD mevcut. Isterseniz onu da sokup baska bir model takabilirsiniz.

Tavsiyem maalesef yok hocam. Bu aralar Laptop alinmasini onermiyorum. 10K'ya 2070'li PC toplardik. Bu fiyatlara kimseye i5'li PC oneremem kendim kazik yemis gibi hissederim. Hani fiyatlarin inecegini sanmiyorum fakat aklima da bir alternatif de gelmiyor.

İkinci el hakkında ne düşünüyorsunuz 5-6K'ya alınır mı çünkü yüz yüze eğitim başlamadan daha iyi bir laptopa geçmem gerek bir kaç projeden dolayı. Şuan İstanbul'da değilim İstanbul'a gidince elden bakmayı düşünüyorum.

Modellere tekrardan baktim fakat 6300'e kadar U serisi ve MX ekran kartlarindan baska bir sey bulamadim. Bu serilerden F/P acisindan uzak durmanizi oneririm.

Ileride upgrade etme acisindan Monster'in 6800TL'ye olan modelini alabilirsiniz. Iki tane M.2 bir tane de SATA portu var. Sogutma olarak da L340 modelinden daha iyi olduguna eminim.
Gecen sene kisa bir suregiline 15.1 modelini kullanmistim. Gayet memnun kaldim. Batarya haricinde ozellikle de performans anlaminda tatmin ediciydi.
Bir baska secenek de ikinci el L340 modeline yonelmek.

Bu ikisi haricinde H serisi AMD(son seri)/INTEL CPU'su olan bir cihaz bulabilirseniz bu fiyata listeye dahil edilebilir.

3. parti yazilimlari kullanmadan reddit gibi sitelerde programi bir aratin hocam. Genelde Everest kulakliga bile driver bulan cinsten oluyorlar.
BIOS son surum degil ise bazi guncellestirmeler gelmiyordu diye hatirliyorum hocam. Uzun bir sure BIOS guncellemesini erteledim ve listede sadece BIOS update oldugu yaziyordu. Yapar yapmaz diger guncellemeler de geldi listeye. Manual kuruluma da mani olur mu eski surum bilemiyorum.
Aklima gelen cozumleri yaziyim aralarindan denemedikleriniz var ise denersiniz.
  • Wi-Fi driverini komple kaldirip yeniden kurmak
    • Eski driverlari da denemek
  • Windows'u son surume guncellemek
  • Microsoft Store uzerinden "Vanvced" programini guncellemek
  • Guncellemeleri indirip Manual kurulum yapmak
    • Windows'u guvenli mod ile baslatip tekrar denemek
  • Sitede bulunan 'Automatic Driver Update' bolumunde bulunan "Start Scan" bolumunu denemek. Link
Bastan kurulum (Temiz format) yapmak daha mantikli geliyor. SSD oldugu icin maximum 40 dakikada guncellemeler dahil cihaza format attigimi hatirliyorum. Tek tek her adimi denemek daha uzun surecektir.
Hocam selamlar sizin verdiğin bilgiler ışığında baya birşeyler denedim açıkcası,
son olarak böyle birşey oldu anladığım kadarıyla bios'a birşeyler oldu. Bios uptade olduğunu nasıl anlayabilirim.

resim : IMG_20201008_235026 - Hızlı Resim

Yeni konular

Geri
Yukarı