Lenovo L340 İnceleme

Ozellikler:

Model: LENOVO Ideapad L340-15IRH 81LK009MTX
Islemci: Intel Core i5-9300H
RAM: 8GB
Depolama: 1TBHDD+256GB SSD
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ekran Karti: GTX1650 4GB

5,750'ye geldi.

Gorselleri internette bulabilirsiniz. Bulamayacaklarinizi paylasiyim.
Fan cikisi ekranla govde arasinda yarim santinlik bir bosluk var oradan cikiyor
IMG_20190813_182455.jpg
.

Cihazin adaptoru de bu videodaki ile gorunus ve pc'ye baglanan soket olarak ayni. Duvardan gelip adaptore giren 3'lu uc farkli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benchmarklar:
R20'de maksimum alabildigi budur. Ortalama 1900~
r20refresh (1).png

Ayni islemcili Monster A5 16.1'in R20'de max alabildigim budur. Ortalama 2000~. Bu Monster'in incelemesi Monster Abra A5 16.1 inceleme - Technopat Sosyal
Cinebench.png

Ayni donanimli fakat 16GB RAM'li HP laptopun Skoru 1886. Bu da HP'nin incelemesi.

Superposition Sonuclari:
Superposition_Benchmark_v1.1_6780_1565712278.png

Superposition_Benchmark_v1.1_1852_1565713106.png

Testlerde Max-Q modeli oldugu yazmis fakat bu sadece bu programda boyle Afterburner, Nvidia Control Panel, DXDIAG, GeForce Experience ve HWINFO'da GTX 1650 olarak geciyor ve benchmarklarda bunu dogruluyor.
MSI GeForce GTX 1650 Gaming X Review ile Zotac GeForce GTX 1650 Gaming Review arasinda bir performans aliyor. Yani GPU Max-Q degil.

CS:GO Benchmark:
Tum ayarlar sonda sadece alttaki ikisi disabled. 1080p.
13-08-2019, 17:43:03 csgo.exe benchmark completed, 35869 frames rendered in 289.578 s
Average framerate : 123.8 FPS
Minimum framerate : 79.4 FPS
Maximum framerate : 155.7 FPS
1% low framerate : 59.3 FPS
0.1% low framerate : 31.8 FPS

Bioshock inf Benchmark: Ultra ayarlar 1080p.
Average framerate : 158.30
Minimum framerate : 66.80
Maximum framerate : 355.40

CrystalDiskMark:
CrystalDiskMark.png

Ekstra bilgiler:
Klavye sadece mavi renkli ve 3 modu var. Az parlak, cok parlak ve kapali.
Klavyesi Lenovo Ideapad 330 ile sekil olarak ayni onu inceleyebilirsiniz. Arada sadece Renk farki var.
Acilis hizi 11.55sn.
Dolby Audio var.
Lenovo'nun kendi batarya uzun omurlu olsun diye yaptigi batarya modlari falan var.
MONSTER'in aksine 2 tane guc yonetimi profili var. Sessiz ve Performans.
Lenovo Vantage adli uygulama ile kac gun garantisi kaldi ya da ozel guncelleme var mi kontrol edilebiliyor.
Laptopun ici ve Upgrade seceneklerini buradan ogrendim. Kendikimin icini acmadim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Laptopun altini burada gorebilirsiniz ve solda 2 fan var sagdaki izgaranin altinda ise ekran karti ve islemci var yani bir laptop sogutucusu alirsaniz dogrudan islemci ve ekran kartinin ustune hava ufleyebilirsiniz.

Artilari:
1-) Cok sessiz. Tam yukte bile benzer donanimli modellerden daha sessiz calisiyor. (Monster bunun yaninda supurge kaliyor.)
2-) Serin calisan bir laptop. Maximum 90 derece. Bosta 40-45 derece.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
3-) Goruntusu siradan bir is bilgisayari gibi. Klavyenin mavi isigini kapatin ve GTX stickerini sokun tada! Normal laptop.
4-) Ekran kamerasinin onunde kizakli bir sistem var. Kamera fiziksel olarak kapaniyor.
5-) Benzer donanimli laptoplara kiyasla pil omru daha uzun.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
6-) LINUX sorunsuz kuruluyor.( MONSTER Notebook'ta linux destegi yok.)
7-) Bilgisayar komple plastik kasa ama ilk aldigimda metal mi bu diye sasirdim. Dokununca olan metalsi sogukluk olmayinca plastik olduguna ikna oldum.
Kisaca kasa guzel.
8 -) Zor parmak izi tutuyor.(Bu yorum Monster A5 16.1 ve Dell Studio 1557 ile karsilastirilarak soylenmistir.)
9-) Adaptoru fazla isinmiyor.(Monster A5 16.1 inkine yumurta kirsan piser.)

Eksileri:
1-) Port sayisi cok az. 2 USB, 1HDMI, 1 TYPE-C, 1 kulaklik/mikrofon combo 3.5mm combo jack, 1 ethernet, 1 kensington lock bir de sarj soketinin girdigi yer.
2-) Tek RAM slotu var. Yani yukseltmede eski RAM cope gidiyor. (Bu bilgiyi bir internet incelemesinden aldim)
3-) Sarj ucu Lenovo'ya ozel. Dikdortgen bir sey.
4-) Tam 4.1GHz'ye cikmiyor maximum. 4.089GHz.
5-) Sogutma basarisiz. Fan cikisini oraya koyan cok akilli lenovo mugendisinin ellerini opiyim.( Isimdeki Gaming ibaresini kaldirsalar'da normal is pc'si satiyoruz deseler sogutma iyi olmus sessiz ve ayni zamanda fanlarin onu kapanacak derdi yok falan diyebiliriz ama Gaming yazinca dogal olarak MONSTER, MSI, ASUS ile karsilastiriyoruz ve karsilarinda yetersiz kaliyor.)
6-) Touchpadinde iki parmakla sag tus basma ozelligi yok. Genelde bu ozelligi kullanan yoktur ama ben kullaniyordum ve olmamasi uzdu.

Lenovo laptopa termal sinir koymus maximum 90 derece olabiliyor. MONSTER'da 98 dereceyi gordum. Lenovo max 90.

Batarya 4 saat ortalama gidiyor. Tabi arkaplanda Steam, OneDrive, Spotify... gibi uygulama ve servisleri acarsaniz bu sure azalir. Gereksiz servisleri kapadim, guc ayarlarindan max islemci sinirini %70 minimumu %2 yaptim. 6 saat Opera gezintisine dayandi. Bu sirada kasma olmadi. EDGE ile denerseniz 6.30'u gorursunuz.
Sorularinizi ve yapmami istediginiz testleri yazarsiniz.

Buradaki butun testler 148mv core ve cache undervoltu ve -68mv onboard gpu undervoltu ile gerceklestirildi. Nvidia karta herhangi bir islem yapilmadi.

Son düzenleme:
Hocam ikinci ele yonelmeden once piyasadaki diger modellere de bakmanizi oneririm.
Cihazda 2 tane port var. Birisi NVME oteki SATA. Eger port bos ise takabilirsiniz fakat SATA kablosunun da olmasi gerekli. Bazi modellerde bu yok. Harici olarak satin almaniz gerekli. Google'da "LENOVO L340 HDD CABLE" diye aratirsaniz satan yerlere ulasabilirsiniz.
s-l400.jpg

175231i28C1AE92B700D5E4.jpg

Hocam ikinci ele yonelmeden once piyasadaki diger modellere de bakmanizi oneririm.
Cihazda 2 tane port var. Birisi NVMe oteki SATA. Eger port bos ise takabilirsiniz fakat SATA kablosunun da olmasi gerekli. Bazi modellerde bu yok. Harici olarak satin almaniz gerekli. Google'da "Lenovo L340 HDD cable" diye aratirsaniz satan yerlere ulasabilirsiniz.
Eki Görüntüle 631441
Eki Görüntüle 631442

5800TL bütcem var. Sıfır hiç mantıklı gelmiyor çünkü fazla pahalı. Saatlerce oyun oynamayacağım fakat arada oynayacağım. 1050'nin artık yetersiz geldiğini kuzenimden biliyorum. 1650 olması iyi olur. 16 GB RAM ve SSD'li olursa çok iyi olur. Ne önerirsiniz şu anki piyasaya göre. Teşekkür ederim şimdiden.
Cihazda 2 tane port var. Birisi NVMe oteki SATA. Eger port bos ise takabilirsiniz fakat SATA kablosunun da olmasi gerekli. Bazi modellerde bu yok. Harici olarak satin almaniz gerekli. Google'da "Lenovo L340 HDD cable" diye aratirsaniz satan yerlere ulasabilirsiniz.
Eki Görüntüle 631441
Eki Görüntüle 631442

İçinde kablonun olup olmadığını anlamak için açmam gerek ki onu alır almaz yapmak istemiyorum. HDD takmayı sonradan düşünüyorum zaten. Kapağı açmadan anlayamam sanırsam.

Dolar kurunu dusununce bu butce ile bu cihazi dusunerek dogru yapmissiniz hocam. Bu fiyata 0 olarak daha iyisini bulabilecegimi sanmiyorum.

Evet. Kasayi acmadan kablo olup olmadigini anlayamazsiniz. Fakat belki bir ihtimal satan kisi icerideki NVME SSD'yi sokmus yerine SATA SSD takmistir ve NVME portu bostur. Oyle bir durum var ise aldiktan sonra HWINFO ya da Device Manager uzerinden bir kontrol edin.

Dolar kurunu dusununce bu butce ile bu cihazi dusunerek dogru yapmissiniz hocam. Bu fiyata 0 olarak daha iyisini bulabilecegimi sanmiyorum.

Evet. Kasayi acmadan kablo olup olmadigini anlayamazsiniz. Fakat belki bir ihtimal satan kisi icerideki NVME SSD'yi sokmus yerine SATA SSD takmistir ve NVME portu bostur. Oyle bir durum var ise aldiktan sonra HWINFO ya da Device Manager uzerinden bir kontrol edin.
Çok teşekkür ederim hocam. İyi günler bir gelişme olursa bilgilendiririm.

Soğutucu alabildiniz mi?

Soğutucu ne önerirsiniz?

Soğutucu hangisini kullanıyorsun? Link atar mısın.

Hocam üstteki yazıda benim yaptığım gibi yapın derim size sadece şunu söylemek istiyorum piyasada ki en iyi soğutucudan bile çok daha iyi soğuttuğunu söyleyebilirim saatlerce oyun oynuyorum ve elimi attığımda sadece hafif bir sıcaklık hissediyorum ki benim vantilatör masa için çok güçlü değil ama direk ızgaraya üflediği için muazzam bir sonuç alıyorum eskiye göre çok ama çok iyi sonuçlar veriyor bu yaz ayında gece gündüz kullanmama rağmen LoL GTA V Valorant PUBG gibi oyunlar da bile muazzam işlevli denemenizi öneririm tek gerekenler bir tane ufak boyutta çilek kasası ve masaüstü vantilator.

Merhaba, hakem heyetinden değişim kararını almıştım lakin firmanın elinde aynı cihazdan kalmamış. Bana önerdikleri cihaz 9750HF ve 256 SSD'li modeli. Bendeki model 9750H ve 512 SSD'li modeldi. Cihazı 6430 TL'ye almıştım. Ya adamların teklifini kabul edip alt model ile değişim yapacağım ya da para iadesi.
Sizce hangisi mantıklı ? Normalde üst modeli verip vermeleri gerek biliyorum lakin buna verebilecek bir cevabım yok veya yapabileceğim bir şey. Hakem heyeti icra açabilirsin açsan da paranı alırsın uzlaşmaya çalış dedi. Yani adamlar ne derse o şu anda benim için iki yol da zarar.
Para iadesi alıp üzerine 1000TL ekleyip Monster almak mantıklı mıdır ? Veya tavsiye edeceğiniz başka bir cihaz ?
Şimdiden teşekkürler.
Edit:
Aynı zamanda bana ilk başta Lenovo'nun yurt dışından 6 haftada tedarik edeceklerini söylemişlerdi. 2-3 gün geçti şimdi pandemiden yapamayacaklarını söylüyorlar. Pek inandırıcı gelmedi. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mıdır ?

Merhaba, hakem heyetinden değişim kararını almıştım lakin firmanın elinde aynı cihazdan kalmamış. Bana önerdikleri cihaz 9750HF ve 256 SSD'li modeli. Bendeki model 9750H ve 512 SSD'li modeldi. Cihazı 6430 TL'ye almıştım. Ya adamların teklifini kabul edip alt model ile değişim yapacağım ya da para iadesi.
Sizce hangisi mantıklı ? Normalde üst modeli verip vermeleri gerek biliyorum lakin buna verebilecek bir cevabım yok veya yapabileceğim bir şey. Hakem heyeti icra açabilirsin açsan da paranı alırsın uzlaşmaya çalış dedi. Yani adamlar ne derse o şu anda benim için iki yol da zarar.
Para iadesi alıp üzerine 1000TL ekleyip Monster almak mantıklı mıdır ? Veya tavsiye edeceğiniz başka bir cihaz ?
Şimdiden teşekkürler.
Edit:
Aynı zamanda bana ilk başta Lenovo'nun yurt dışından 6 haftada tedarik edeceklerini söylemişlerdi. 2-3 gün geçti şimdi pandemiden yapamayacaklarını söylüyorlar. Pek inandırıcı gelmedi. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mıdır ?
Düşük model mi? Cash para mı? Cevabı basit gibi sanki.

Cihazda HDD yok ise:
Once cihazi acin. Icerisindeki porta takili SATA kablosu (bu) olmadigindan emin olun. Ki olmamasi gerekir. Varsa ne guzel sadece HDD alip takacaksiniz.
Eger kablo yok ise 2.5 HDD ile birlikte bu kabloyu da almaniz gerekli.
Kablonun kargoyla fiyati siteden siteye degistigi icin kesin bir butce dagilimi yapmak zor. Ayrica HDD'ler ile ilgili uzun zamandir arastirma yapmadigim icin bir tavsiyede bulunmam dogru olmaz.

Son olarak size tavsiyem eger arsiv yapmak gibi bir amaciniz yok ise HDD yerine eger butceniz var ise 2.5 inch SATA SSD'ye yonelmeniz olacak.
Laptoplarda cihaz surekli hareket halinde bulundugu icin SSD veri saklama konusunda HDD'den daha guvenilirdir. Ayrica ikisinin arasindaki agirlik farkini da unutmamak gerekli.
Lenovonun sitesindeki sata kablosunu mu takmak gerekiyor yoksa farklı bir markanın sata kablosunu takarsak olur mu

Kendi tecrubem olmadigi icin kesin bir sey soyleyemeyecegim fakat teoride her kablonun calismasi gerekir. O aparat bakir kabloyu bakir kabloya bagliyor herhangi bir extra elektriksel fonksiyonu yok.
Ayrica cesitli forumlarda Aliexpress'ten alinan kablolarin kullanildigini gordum.

Geri
Yukarı