Lenovo L340 İnceleme

Ozellikler:

Model: LENOVO Ideapad L340-15IRH 81LK009MTX
Islemci: Intel Core i5-9300H
RAM: 8GB
Depolama: 1TBHDD+256GB SSD
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ekran Karti: GTX1650 4GB

5,750'ye geldi.

Gorselleri internette bulabilirsiniz. Bulamayacaklarinizi paylasiyim.
Fan cikisi ekranla govde arasinda yarim santinlik bir bosluk var oradan cikiyor
IMG_20190813_182455.jpg
.

Cihazin adaptoru de bu videodaki ile gorunus ve pc'ye baglanan soket olarak ayni. Duvardan gelip adaptore giren 3'lu uc farkli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benchmarklar:
R20'de maksimum alabildigi budur. Ortalama 1900~
r20refresh (1).png

Ayni islemcili Monster A5 16.1'in R20'de max alabildigim budur. Ortalama 2000~. Bu Monster'in incelemesi Monster Abra A5 16.1 inceleme - Technopat Sosyal
Cinebench.png

Ayni donanimli fakat 16GB RAM'li HP laptopun Skoru 1886. Bu da HP'nin incelemesi.

Superposition Sonuclari:
Superposition_Benchmark_v1.1_6780_1565712278.png

Superposition_Benchmark_v1.1_1852_1565713106.png

Testlerde Max-Q modeli oldugu yazmis fakat bu sadece bu programda boyle Afterburner, Nvidia Control Panel, DXDIAG, GeForce Experience ve HWINFO'da GTX 1650 olarak geciyor ve benchmarklarda bunu dogruluyor.
MSI GeForce GTX 1650 Gaming X Review ile Zotac GeForce GTX 1650 Gaming Review arasinda bir performans aliyor. Yani GPU Max-Q degil.

CS:GO Benchmark:
Tum ayarlar sonda sadece alttaki ikisi disabled. 1080p.
13-08-2019, 17:43:03 csgo.exe benchmark completed, 35869 frames rendered in 289.578 s
Average framerate : 123.8 FPS
Minimum framerate : 79.4 FPS
Maximum framerate : 155.7 FPS
1% low framerate : 59.3 FPS
0.1% low framerate : 31.8 FPS

Bioshock inf Benchmark: Ultra ayarlar 1080p.
Average framerate : 158.30
Minimum framerate : 66.80
Maximum framerate : 355.40

CrystalDiskMark:
CrystalDiskMark.png

Ekstra bilgiler:
Klavye sadece mavi renkli ve 3 modu var. Az parlak, cok parlak ve kapali.
Klavyesi Lenovo Ideapad 330 ile sekil olarak ayni onu inceleyebilirsiniz. Arada sadece Renk farki var.
Acilis hizi 11.55sn.
Dolby Audio var.
Lenovo'nun kendi batarya uzun omurlu olsun diye yaptigi batarya modlari falan var.
MONSTER'in aksine 2 tane guc yonetimi profili var. Sessiz ve Performans.
Lenovo Vantage adli uygulama ile kac gun garantisi kaldi ya da ozel guncelleme var mi kontrol edilebiliyor.
Laptopun ici ve Upgrade seceneklerini buradan ogrendim. Kendikimin icini acmadim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Laptopun altini burada gorebilirsiniz ve solda 2 fan var sagdaki izgaranin altinda ise ekran karti ve islemci var yani bir laptop sogutucusu alirsaniz dogrudan islemci ve ekran kartinin ustune hava ufleyebilirsiniz.

Artilari:
1-) Cok sessiz. Tam yukte bile benzer donanimli modellerden daha sessiz calisiyor. (Monster bunun yaninda supurge kaliyor.)
2-) Serin calisan bir laptop. Maximum 90 derece. Bosta 40-45 derece.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
3-) Goruntusu siradan bir is bilgisayari gibi. Klavyenin mavi isigini kapatin ve GTX stickerini sokun tada! Normal laptop.
4-) Ekran kamerasinin onunde kizakli bir sistem var. Kamera fiziksel olarak kapaniyor.
5-) Benzer donanimli laptoplara kiyasla pil omru daha uzun.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
6-) LINUX sorunsuz kuruluyor.( MONSTER Notebook'ta linux destegi yok.)
7-) Bilgisayar komple plastik kasa ama ilk aldigimda metal mi bu diye sasirdim. Dokununca olan metalsi sogukluk olmayinca plastik olduguna ikna oldum.
Kisaca kasa guzel.
8 -) Zor parmak izi tutuyor.(Bu yorum Monster A5 16.1 ve Dell Studio 1557 ile karsilastirilarak soylenmistir.)
9-) Adaptoru fazla isinmiyor.(Monster A5 16.1 inkine yumurta kirsan piser.)

Eksileri:
1-) Port sayisi cok az. 2 USB, 1HDMI, 1 TYPE-C, 1 kulaklik/mikrofon combo 3.5mm combo jack, 1 ethernet, 1 kensington lock bir de sarj soketinin girdigi yer.
2-) Tek RAM slotu var. Yani yukseltmede eski RAM cope gidiyor. (Bu bilgiyi bir internet incelemesinden aldim)
3-) Sarj ucu Lenovo'ya ozel. Dikdortgen bir sey.
4-) Tam 4.1GHz'ye cikmiyor maximum. 4.089GHz.
5-) Sogutma basarisiz. Fan cikisini oraya koyan cok akilli lenovo mugendisinin ellerini opiyim.( Isimdeki Gaming ibaresini kaldirsalar'da normal is pc'si satiyoruz deseler sogutma iyi olmus sessiz ve ayni zamanda fanlarin onu kapanacak derdi yok falan diyebiliriz ama Gaming yazinca dogal olarak MONSTER, MSI, ASUS ile karsilastiriyoruz ve karsilarinda yetersiz kaliyor.)
6-) Touchpadinde iki parmakla sag tus basma ozelligi yok. Genelde bu ozelligi kullanan yoktur ama ben kullaniyordum ve olmamasi uzdu.

Lenovo laptopa termal sinir koymus maximum 90 derece olabiliyor. MONSTER'da 98 dereceyi gordum. Lenovo max 90.

Batarya 4 saat ortalama gidiyor. Tabi arkaplanda Steam, OneDrive, Spotify... gibi uygulama ve servisleri acarsaniz bu sure azalir. Gereksiz servisleri kapadim, guc ayarlarindan max islemci sinirini %70 minimumu %2 yaptim. 6 saat Opera gezintisine dayandi. Bu sirada kasma olmadi. EDGE ile denerseniz 6.30'u gorursunuz.
Sorularinizi ve yapmami istediginiz testleri yazarsiniz.

Buradaki butun testler 148mv core ve cache undervoltu ve -68mv onboard gpu undervoltu ile gerceklestirildi. Nvidia karta herhangi bir islem yapilmadi.

Son düzenleme:
BIOS guncellemeleri tasarimsal herhangi bir degisiklik getirmiyor hocam. Driverlarin indirme bolumunde bulunan "Readme.txt" dosyasina bakarsaniz nelerin degistigini gorebilirsiniz.
Ornegin son guncellemenin "Readme.txt" dosyasi: Link
Denilene gore cesitli adreslerde iyilestirmeler yapilmis. Ozetle guvenlik guncellestirmesi.

BIOS guncellemeleri tasarimsal herhangi bir degisiklik getirmiyor hocam. Driverlarin indirme bolumunde bulunan "Readme.txt" dosyasina bakarsaniz nelerin degistigini gorebilirsiniz.
Denilene gore cesitli adreslerde iyilestirmeler yapilmis. Ozetle guvenlik guncellestirmesi.

Eyvallah hocam tekrardan teşekkürlerimi sunarım :) pek bilgim yok bu konuda, ama driver sıkıntısını çözdüğüm için mutluyum sizin yardımınız olmasa öyle kalmıştı.

hocam merhabalar lenevo l340 ırh 15 i59300 h lı versiyonu var elimde ama çok kötü performans alıyorum işlemci hızım oyun oynarken sürekli düşüyor yardımcı olabilir misin
hocam yukardada belirttiğim gibi xtu dan baktığım zaman cpu mun watt ı 45 wattan 18 watta düşüş yapıyor cpu 90 92 derece olduğu zaman bu konuda bana yardımcı olabilir misin @retiredtechnpt

Son düzenleme:
hocam merhabalar lenevo l340 ırh 15 i59300 h lı versiyonu var elimde ama çok kötü performans alıyorum işlemci hızım oyun oynarken sürekli düşüyor yardımcı olabilir misin
hocam yukardada belirttiğim gibi xtu dan baktığım zaman cpu mun watt ı 45 wattan 18 watta düşüş yapıyor cpu 90 92 derece olduğu zaman bu konuda bana yardımcı olabilir misin @retiredtechnpt
Throttlestop işe yarıyorsa yapabileceğin başka bişey yok malesef. Profesyonel birinin yardımı lazım.

Hocam buradan konusabiliriz.
Sicakliklar 90+ derecelere ulastigina islemci hizinin dusmesi gayet normal. Eger islemci yavaslamaz ise yanar.
Bunu cozmenin tek yolu cihazi sogutmak. Undervolt ya da harici bir laptop sogutucusu ile cihazi sogutmaya calisin.
Undervolt Rehberi: [Rehber] ThrottleStop ile undervolt - Technopat Sosyal
Ayrica BIOS'da bulunan DPTF isimli ayari devre disi birakirsaniz islemci daha agresif davranacaktir. Performans icin tavsiye ederim.

Son olarak da Lenovo cihazi oyunlarda 2.4 GHz de calismasi icin ayarlamis. Yani extradan Throttle Stop gibi bir program ile islemci hizini belli bir degere zorlamaz iseniz 2.4 GHz olmasi gereken deger. Bunun altina dusmedigi surece Lenovo'ya gore bir sorun yok.

Hocam buradan konusabiliriz.
Sicakliklar 90+ derecelere ulastigina islemci hizinin dusmesi gayet normal. Eger islemci yavaslamaz ise yanar.
Bunu cozmenin tek yolu cihazi sogutmak. Undervolt ya da harici bir laptop sogutucusu ile cihazi sogutmaya calisin.
Undervolt Rehberi: [Rehber] ThrottleStop ile undervolt - Technopat Sosyal
Ayrica BIOS'da bulunan DPTF isimli ayari devre disi birakirsaniz islemci daha agresif davranacaktir. Performans icin tavsiye ederim.

Son olarak da Lenovo cihazi oyunlarda 2.4 GHz de calismasi icin ayarlamis. Yani extradan Throttle Stop gibi bir program ile islemci hizini belli bir degere zorlamaz iseniz 2.4 GHz olmasi gereken deger. Bunun altina dusmedigi surece Lenovo'ya gore bir sorun yok.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim throttlestop ve dptf ayarlarını zaten konularıza önceden baktığım için yaptım tekrar teşekkür ederim.Ama bugün bir şey farkettim cod:warzone oyununda 50 60 civarı fps alıyorum ama cpu sıcaklığım 74 dereceyi hiç geçmiyor ve throttle stoptan bakınca 1.0023 V gibi gpu değerini görüyorum bunu arttırmanın bir yolu yordamı var mıdır sanırsam gpu da da powerlimit throttling var onu kaldırmayı denediniz mi bu konuda ki herhangi bir fikriniz çok işime yarayabilir teşekkürler

Hocam cevabınız için teşekkür ederim ThrottleStop ve dptf ayarlarını zaten konularıza önceden baktığım için yaptım tekrar teşekkür ederim. Ama bugün bir şey fark ettim CoD: Warzone oyununda 50 60 civarı FPS alıyorum ama CPU sıcaklığım 74 dereceyi hiç geçmiyor ve throttle stoptan bakınca 1.0023 V gibi GPU değerini görüyorum bunu arttırmanın bir yolu yordamı var mıdır sanırsam GPU'da da powerlimit throttling var onu kaldırmayı denediniz mi bu konuda ki herhangi bir fikriniz çok işime yarayabilir teşekkürler

GPU'daki powerlimiti kaldırmanın tek yolu modded VBIOS yüklemek. VBIOS Firmware'e gömülü olduğu için laptopun BIOS'unu editlemelisiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı