Lenovo L340 İnceleme

Ozellikler:

Model: LENOVO Ideapad L340-15IRH 81LK009MTX
Islemci: Intel Core i5-9300H
RAM: 8GB
Depolama: 1TBHDD+256GB SSD
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ekran Karti: GTX1650 4GB

5,750'ye geldi.

Gorselleri internette bulabilirsiniz. Bulamayacaklarinizi paylasiyim.
Fan cikisi ekranla govde arasinda yarim santinlik bir bosluk var oradan cikiyor
IMG_20190813_182455.jpg
.

Cihazin adaptoru de bu videodaki ile gorunus ve pc'ye baglanan soket olarak ayni. Duvardan gelip adaptore giren 3'lu uc farkli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benchmarklar:
R20'de maksimum alabildigi budur. Ortalama 1900~
r20refresh (1).png

Ayni islemcili Monster A5 16.1'in R20'de max alabildigim budur. Ortalama 2000~. Bu Monster'in incelemesi Monster Abra A5 16.1 inceleme - Technopat Sosyal
Cinebench.png

Ayni donanimli fakat 16GB RAM'li HP laptopun Skoru 1886. Bu da HP'nin incelemesi.

Superposition Sonuclari:
Superposition_Benchmark_v1.1_6780_1565712278.png

Superposition_Benchmark_v1.1_1852_1565713106.png

Testlerde Max-Q modeli oldugu yazmis fakat bu sadece bu programda boyle Afterburner, Nvidia Control Panel, DXDIAG, GeForce Experience ve HWINFO'da GTX 1650 olarak geciyor ve benchmarklarda bunu dogruluyor.
MSI GeForce GTX 1650 Gaming X Review ile Zotac GeForce GTX 1650 Gaming Review arasinda bir performans aliyor. Yani GPU Max-Q degil.

CS:GO Benchmark:
Tum ayarlar sonda sadece alttaki ikisi disabled. 1080p.
13-08-2019, 17:43:03 csgo.exe benchmark completed, 35869 frames rendered in 289.578 s
Average framerate : 123.8 FPS
Minimum framerate : 79.4 FPS
Maximum framerate : 155.7 FPS
1% low framerate : 59.3 FPS
0.1% low framerate : 31.8 FPS

Bioshock inf Benchmark: Ultra ayarlar 1080p.
Average framerate : 158.30
Minimum framerate : 66.80
Maximum framerate : 355.40

CrystalDiskMark:
CrystalDiskMark.png

Ekstra bilgiler:
Klavye sadece mavi renkli ve 3 modu var. Az parlak, cok parlak ve kapali.
Klavyesi Lenovo Ideapad 330 ile sekil olarak ayni onu inceleyebilirsiniz. Arada sadece Renk farki var.
Acilis hizi 11.55sn.
Dolby Audio var.
Lenovo'nun kendi batarya uzun omurlu olsun diye yaptigi batarya modlari falan var.
MONSTER'in aksine 2 tane guc yonetimi profili var. Sessiz ve Performans.
Lenovo Vantage adli uygulama ile kac gun garantisi kaldi ya da ozel guncelleme var mi kontrol edilebiliyor.
Laptopun ici ve Upgrade seceneklerini buradan ogrendim. Kendikimin icini acmadim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Laptopun altini burada gorebilirsiniz ve solda 2 fan var sagdaki izgaranin altinda ise ekran karti ve islemci var yani bir laptop sogutucusu alirsaniz dogrudan islemci ve ekran kartinin ustune hava ufleyebilirsiniz.

Artilari:
1-) Cok sessiz. Tam yukte bile benzer donanimli modellerden daha sessiz calisiyor. (Monster bunun yaninda supurge kaliyor.)
2-) Serin calisan bir laptop. Maximum 90 derece. Bosta 40-45 derece.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
3-) Goruntusu siradan bir is bilgisayari gibi. Klavyenin mavi isigini kapatin ve GTX stickerini sokun tada! Normal laptop.
4-) Ekran kamerasinin onunde kizakli bir sistem var. Kamera fiziksel olarak kapaniyor.
5-) Benzer donanimli laptoplara kiyasla pil omru daha uzun.(Detaylar icin sondaki notlari okuyun.)
6-) LINUX sorunsuz kuruluyor.( MONSTER Notebook'ta linux destegi yok.)
7-) Bilgisayar komple plastik kasa ama ilk aldigimda metal mi bu diye sasirdim. Dokununca olan metalsi sogukluk olmayinca plastik olduguna ikna oldum.
Kisaca kasa guzel.
8 -) Zor parmak izi tutuyor.(Bu yorum Monster A5 16.1 ve Dell Studio 1557 ile karsilastirilarak soylenmistir.)
9-) Adaptoru fazla isinmiyor.(Monster A5 16.1 inkine yumurta kirsan piser.)

Eksileri:
1-) Port sayisi cok az. 2 USB, 1HDMI, 1 TYPE-C, 1 kulaklik/mikrofon combo 3.5mm combo jack, 1 ethernet, 1 kensington lock bir de sarj soketinin girdigi yer.
2-) Tek RAM slotu var. Yani yukseltmede eski RAM cope gidiyor. (Bu bilgiyi bir internet incelemesinden aldim)
3-) Sarj ucu Lenovo'ya ozel. Dikdortgen bir sey.
4-) Tam 4.1GHz'ye cikmiyor maximum. 4.089GHz.
5-) Sogutma basarisiz. Fan cikisini oraya koyan cok akilli lenovo mugendisinin ellerini opiyim.( Isimdeki Gaming ibaresini kaldirsalar'da normal is pc'si satiyoruz deseler sogutma iyi olmus sessiz ve ayni zamanda fanlarin onu kapanacak derdi yok falan diyebiliriz ama Gaming yazinca dogal olarak MONSTER, MSI, ASUS ile karsilastiriyoruz ve karsilarinda yetersiz kaliyor.)
6-) Touchpadinde iki parmakla sag tus basma ozelligi yok. Genelde bu ozelligi kullanan yoktur ama ben kullaniyordum ve olmamasi uzdu.

Lenovo laptopa termal sinir koymus maximum 90 derece olabiliyor. MONSTER'da 98 dereceyi gordum. Lenovo max 90.

Batarya 4 saat ortalama gidiyor. Tabi arkaplanda Steam, OneDrive, Spotify... gibi uygulama ve servisleri acarsaniz bu sure azalir. Gereksiz servisleri kapadim, guc ayarlarindan max islemci sinirini %70 minimumu %2 yaptim. 6 saat Opera gezintisine dayandi. Bu sirada kasma olmadi. EDGE ile denerseniz 6.30'u gorursunuz.
Sorularinizi ve yapmami istediginiz testleri yazarsiniz.

Buradaki butun testler 148mv core ve cache undervoltu ve -68mv onboard gpu undervoltu ile gerceklestirildi. Nvidia karta herhangi bir islem yapilmadi.

Son düzenleme:
Hocam her gun 8 GB RAM'in yetersizligini hissediyorum. Ayrica 1650 ekran karti da yeni bir nesilin daha gelmesiyle eskidi diyebiliriz. Son olarak daIntel yerine bu sene cikan AMD mobil islemcilere yonelmek daha mantikli olacaktir.
Tabi fiyatlar ne durumda, uzun zamandir takip etmedigim icin bilemiyorum.

Hocam her gun 8 GB RAM'in yetersizligini hissediyorum. Ayrica 1650 ekran karti da yeni bir nesilin daha gelmesiyle eskidi diyebiliriz. Son olarak daIntel yerine bu sene cikan AMD mobil islemcilere yonelmek daha mantikli olacaktir.
Tabi fiyatlar ne durumda, uzun zamandir takip etmedigim icin bilemiyorum.
Bilgisayar muhendisligi 1.sinif ogrencisiyim hocam. Daha alanimi belirlemedigim icin ileride bir sorun olsun istemiyorum.

Oyunu da cok oynamiyorum, yani ya arkadaslar davet ederse veya ben her seyden bunalirsam yuklerim, bilgisayari cok kasmayacak bir oyunla.

Su an fiyati yaklasik 6500 lira.

Soyle bir bilgisayar daha buldum, ikisi arasinda kararsizim. Harici bir ekran karti sart mi bana bilmiyorum da.

Birde hocam kullanmis oldugunuz bilgisayarin agirligi ne kadar tam olarak? Olctunuz mu? Pilin kalitesi nasil ilk gunku gibi gidiyor mu?

Agirligi 2.2 kg. Kendim olcmedim. Ama eminimki adaptor, mouse ve kendi cantam ile en az 3 kg var.
Pil maalesef %10'unu kaybetti. Kapasitesi ilk gunku gibi degil. Eskiden 8 saate kadar zorladigim pil su an 3 saati gecince seviniyorum.

Hocam H serisi Intel islemciler performans U serileri batarya icin tasarlanir. G serisi ise U'nun aynisi ama dahili GPU olarak cok az daha hizli. Yani harici ekran karti varsa G serisine gerek yok.
Su an piyasadaki Intel islemciler AMD'nin 4xxx serisi islemcilerinden genel olarak daha yavas. Mesela i5 9300H ile bile R5 4600H arasinda %50 multicore performans farki var.

H serisi 4 core bir Intel islemcinin altina inmenizi onermiyorum. Kendi adima (Elektrik Elektronik Mugendisligi) kullandigim MATLAB veya Siemens NX gibi programlar islemciyi sonuna kadar somuruyor ve ciddi bekleme sureleri ve bazen donmalarla karsilasiyorum. RAM kullanimi da her zaman ~%97'de.

GPU'yu oyundan ziyade okul basladigindan beri MATLAB gibi programlarda kullaniyorum. Bir ara OPENGL de ogrenirken harici kartin ciddi faydasi dokunmustu. Dahili ekran kartiyla okuyan arkadaslarim da var. Cesitli programlarda arada ~1 dakika fazladan beklemek durumunda kalabiliyorlar. Sonucta modern programlarin hepsi GPU'yu hizlandirici olarak kullaniyor. Karari siz verin.

Hepsiburadaya bir baktim ve butcenizi arttiramiyorsaniz eli yuzu duzgun alinabilecek tek laptop bu gibi duruyor. Zamaninda ~5,750TL gibi bir fiyata gelmisti. Butcemin yettigi bir cihaz oldugu icin aldim. Yazdigim eksiklikleri haricinde memnunum.

Agirligi 2.2 kg. Kendim olcmedim. Ama eminim ki adaptor, mouse ve kendi cantam ile en az 3 kg var.
Pil maalesef %10'unu kaybetti. Kapasitesi ilk gunku gibi degil. Eskiden 8 saate kadar zorladigim pil su an 3 saati gecince seviniyorum.

Hocam h serisi Intel islemciler performans u serileri batarya için tasarlanir. G serisi ise U'nun aynisi ama dahili GPU olarak cok az daha hizli. Yani harici ekran karti varsa g serisine gerek yok.
Su an piyasadaki Intel islemciler AMD'nin 4xxx serisi islemcilerinden genel olarak daha yavas. Mesela i5 9300h ile bile R5 4600h arasinda %50 multicore performans farki var.

H serisi 4 Core bir Intel islemcinin altina inmenizi onermiyorum. Kendi adima (elektrik elektronik mugendisligi) kullandigim Matlab veya Siemens nx gibi programlar islemciyi sonuna kadar somuruyor ve ciddi bekleme sureleri ve bazen donmalarla karsilasiyorum. RAM kullanimi da her zaman ~%97'de.

GPU'yu oyundan ziyade okul basladigindan beri Matlab gibi programlarda kullanıyorum. Bir ara OpenGL de ogrenirken harici kartin ciddi faydasi dokunmustu. Dahili ekran kartiyla okuyan arkadaslarim da var. Cesitli programlarda arada ~1 dakika fazladan beklemek durumunda kalabiliyorlar. Sonucta modern programlarin hepsi GPU'yu hizlandirici olarak kullaniyor. Karari siz verin.

Hepsiburada'ya bir baktim ve butcenizi arttiramiyorsaniz eli yuzu duzgun alinabilecek tek laptop bu gibi duruyor. Zamaninda ~5, 750TL gibi bir fiyata gelmisti. Butcemin yettigi bir cihaz oldugu için aldim. Yazdigim eksiklikleri haricinde memnunum.

Hocam detayli yaziniz için teşekkür ederim. Bu bilgisayar soyle bir sikintisi var, sizin aldiginiz ozellikteki seyler kalmamis, mesela TN panel var artik. Ekran karti degismis.

Huawei laptoplara da bakindim, onlari da alabilirim ancak teknik servislerinin durumunu bilmiyorum. Ben 1 hafta oncesine kadar Acer bir laptop aldim, ozellikleri vs cok iyiydi. Ihtiyaclarimi karsilayacagini dusundum ancak daha 1.gun ekranda beyaz leke olustu gonderdim hemen. Sonra dusundum sonuc olarak bir elektronik ürün aliyoruz, ne yapacagi belli olmaz. Teknik servisi kaliteli olan bir markayi almak daha mantikli. Lenovo bu konuda nasıl peki hocam?

Ankaradaki teknik servisi kotu hocam. Kardesimin lapoptopunun tusu kirilmisti. Klavyeyi degistirdiler. Klavyenin aydinlatma kablosunu da ters takmislar. Bir de burada denedigimizde calisiyordu diye yalan soylediler. Cihazi acip kendimiz bakmasak kim bilir kac sene o sekilde kalacakti o klavye.
Teknik servis konusunda kendi tecrubelerime gore Monster en iyisi hocam. En son sikayet var gibi sitelere baktigimda Monster'dan baska adam akilli donus yapan firma yok. Global firmalar bayilik ile calistigi icin cok da sallamiyorlar. Monsterin ise ic pazardan baska sansi olmadigi icin haliyle musteriyle duzgunce ilgilenmek durumunda. Monster kullanan arkadaslarim var onlar da memnum. Omur boyu bedava bakim ve temizlik gibi hizmetleri de vardi yanilmiyorsam.
Benim de Lenovo'dan once ilk tercihim Monster olmustu. Ama kullandigim Linux Mint surumunu kurarken sorunlar yasadigim icin baska bir cihaza yonelmek durumunda kaldim.

Hocam ekonomik olarak kendinizi ciddi anlamda zora sokacaksaniz bu tarz cihazlara gerek yok. Oyun da oynamiyorum demistiniz bu yuzden AMD ya da Intel 4 core bir U/G serisi laptop alin. Ekran karti ciddi anlamda gerekirse de proje bitene kadar bir internet kafeyi ya da okulunuzun laboratuvarini kullanirsiniz.
Dedigim gibi donanim sadece bekleme zamanlarinizi etkileyecek. 2 dakika yerine 1 dakika beklemek icin ekonomik olarak kendinizi tehlikeye atmayin. Zaten gunluk kullanimda bir fark hissedemeyeceksiniz. Bu bekleme zamanlari da bir projenin compile edilmesi, ya da 3D render gibi bazen yapacaginiz agir durumlar icin gecerli.

16GB RAM, 4 core islemci, 256 SSD, islemci G serisi olmasi daha iyi cunku harici ekran karti yok.
Game Garaj iki senedir piyasada olan bir turk firmasi diye biliyorum. Game Garajin arkasinda olan Eksa firmasi ise 2002 yilindan beri faaliyette diye okumustum. Fakat servisleri nasil bir tecrubem yok.

16GB RAM, 4 core islemci, 512 SSD, islemci G serisi olmasi daha iyi cunku harici ekran karti yok. Yine Game Garaj'in bir urunu. EXA ile Game Garaj ayni diye dusunebilirsiniz.

16GB RAM, 4 core islemci, 120 SSD, islemci G serisi olmasi daha iyi cunku harici ekran karti yok.
Marka Casper. Eskiden baya olumsuz yorum yapan vardi. Fakat son donemdeki gaming laptoplari bile gayet iyi diye duydum. Servisi nasil bilmiyorum.

Eminimki baska pek cok 16GB+4 core+SSD kombinasyonuna sahip bu fiyata modeller vardir. Bunlar tek bakista gozume carpanlar. Ayrica butceniz 5000TL icin de zorlanacak ise daha da assagiya inmekten cekinmeyin. Sonucta olacak olan tek sey bekleme surelerinizin biraz daha artmasi. Yani yine isinizi sorunsuz bitirebiliyor olacaksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı