Lenovo L340 oyunlarda bilgisayarı soğutma taktikleri

tahakkaya52

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Bilgisayarımda oyun oynarken oyuna başlayalı 1.45 ile 2 saat olmuştu ve bilgisayarım ısındığı için işlemci GHz düşürdü ve oyunumun FPS 50 ile 62 arasındayken 18 - 30 FPS arası olmaya başladı. Benim sorum ise kendi imkanlarım ile bilgisayarı nasıl soğuturum?
Laptopum Lenovo l 340.
İ 5 9300 h.
GTX 1650.
8 GB 2666 MHz CL 17.

CPU 95, GPU 75-80 derece üstüne çıkmadığı sürece korkacak çok bir şey yoktur.

Yapılması gerekenler:
  • Intel XTU ile CPU undervolt
  • Heatsink fanlarının temizliği
  • Kaliteli bir termal macun ile termal macun değişimi yapmak
  • Cihazı zeminden 1-2 parmak yüksekte kullanmak
İsteğe bağlı yapılabilecek şeyler:
  • TurboBoost özelliğini kapatmak. (CPU ağırlıklı oyunlarda FPS gözle görülür düzeyde düşebilir, ama sıcaklıkları en çok düşüren yöntemlerden biri budur.)
  • BIOS üzerinden veya cihaz üreticinizin sunduğu fan kontrol programlarıyla fan profilinizi agresifleştirmek. (Birçok laptop üreticisi bu tarz ayarları değiştirmenize izin vermez ve bunun için uygulama sunmaz, ancak bakmanızda fayda var.)

GPU 60 C° CPU 70 ile 80 arası seyrediyor. Laptopun altına 2 cm aralık olmak şartıyla buz konup soğutulsa sıkıntı olur mu?
Bir de bu konuyla alakalı değil ancak BF 1'de Çanakkale serverları neden boş.
Dediğiniz gibi cihazı yerden yüksek tutarak alttaki fanın boşluğunun açılmasıyla laptop 5 - 10 derece daha soğur mu?

Son düzenleme:
Laptopun altına 2 cm aralık olmak şartıyla buz konup soğutulsa sıkıntı olur mu?
Sıcaklıklarınız hiç fena değil, yük altındaki değerler mi bunlar?

Buz koymayın, altına cihazı yükseltecek destekler koyun. Ayrıca yukarıda söylediğim yöntemleri uygulayın; sıcaklıklarda gözle görülür değişimler olacaktır.

Bir de bu konuyla alakalı değil ancak BF 1'de Çanakkale serverları neden boş.
Bunun için ayrı bir konu açın, sorunuza daha kolay çözüm bulursunuz.

Sıcaklıklar yük altında 1.30 saatten sonra değişim başlıyor. BF 1 orta Ultra karışık en az 30 FPS ama genelde 35 - 55 arası. FPS azalması üzdü. Watch Dogs 2, GTA 5, PES 2020, CS:GO oynuyorum 1 - 2 satt oynuyorum onun üzerine Google üzerinde geziniyorum ancak böyle bir durumla karşılaşmadım ve bilgisayarı alalı 4 ay oldu o yüzden macun ihtiyacı yok ve Turbo Boost kaparsam oyunlarda yeterli FPS alamam. Altta boşluk bırakıp alt hava çıkışı açılsa 5 - 10 derce fark eder mi?

Cihaz yeni, o zaman temizlik ve macun değişimi adımlarını atlayabilirsiniz. Yine de kaliteli bir macun ile değişim yapmak sıcaklıkları düşürmede işe yarayabilir, ama dediğim gibi şu anda pek gerekli değil. Cihazı zeminden kaldırmak sıcaklıkları düşürmede etkili olacaktır.

Cihazı zeminden yükseltin ve XTU yazılımı ile undervolt işlemi yapın. Undervolt işlemi için bu rehber işinize yarayabilir: i5 9300H Undervolt Rehberi - Technopat Sosyal

Konuda belirtilen diğer programları kullanmak zorunda değilsiniz, sadece XTU yeterli olacaktır diye düşünüyorum, yapması da oldukça kolaydır. Bu iki işlemin en azından 10 derece rahatlama sağlaması lazım.

Geri
Yukarı