Lenovo L340 undervolt yapma

icyWex

Decapat
Yer
Giresun
Daha fazla  
Birkaç hafta önce başıma geldi bu olay, işlemciye undervolt yapmak istedim ve XTU'dan Core voltage offset ayarını dengeli bir ayar olan -0, 135V ye çektim. Sonra bakalım performansa etkisi ne olacak diyerek GTA 5'e girdim daha yükleme ekranında mavi ekran aldım. Sonra biraz fazla düşürmüşümdür diyerekten sırasıyla 0,130, 0,120 gibi değerlere aldım ama yine hala mavi ekran veriyordu herhalde art arda 5-6 defa mavi ekran aldım bunun yüzünden. En son mavi ekran vermeyen değer -0.95V idi ama bunun da performansa doğru dürüst etkisi olmuyordu. Ben de XTU ayarlarını sıfırlayıp ThrottleStop'tan frekansı 3.2GHz'e sabitledim performansa olumlu etkisi var ancak undervoltun daha sağlıklı bir işlem olacağını düşünüyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Aynı model laptopa sahip arkadaşlar -0,140V gibi ayarlarda kullanabiliyorken ben neden kullanamıyorum?

Birkaç hafta önce başıma geldi bu olay, işlemciye undervolt yapmak istedim ve XTU'dan Core voltage offset ayarını dengeli bir ayar olan -0, 135V ye çektim. Sonra bakalım performansa etkisi ne olacak diyerek GTA 5'e girdim daha yükleme ekranında mavi ekran aldım. Sonra biraz fazla düşürmüşümdür diyerekten sırasıyla 0, 130, 0, 120 gibi değerlere aldım ama yine hala mavi ekran veriyordu herhalde art arda 5-6 defa mavi ekran aldım bunun yüzünden. En son mavi ekran vermeyen değer -0.95V idi ama bunun da performansa doğru dürüst etkisi olmuyordu. Ben de XTU ayarlarını sıfırlayıp ThrottleStop'tan frekansı 3.2GHz'e sabitledim performansa olumlu etkisi var ancak undervoltun daha sağlıklı bir işlem olacağını düşünüyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Aynı model laptopa sahip arkadaşlar -0, 140V gibi ayarlarda kullanabiliyorken ben neden kullanamıyorum?

Bunu yapmanın sebebi işlemcinin ısınmasına engel olmaksa eğer Turbo Boost'u devre dışı bırakmayı dene.

Geri
Yukarı