Lenovo laptop açılmıyor ve formatlanmıyor

Lony111

Hectopat
Katılım
24 Nisan 2018
Mesajlar
2.132
Çözümler
16
Merhaba. Eski bir laptopum vardı.
Dün sağlam şekilde kapattım. Sonraki günün sabahı geldim ve açılmıyordu.
Lenovo marka bir laptop. Açılışta Lenovo logosu gözüküyor, yükleniyor ve sonrasında "otomatik onarıma hazırlanıyor" ibaresi ile birlikte duruyor.
Saatler geçse dahi açılmadı.
Hard Disk'ten şüphelendim bi' tak çıkar yaptım. Yine devam ediyor. Format atmayı deniyorum fakat olmuyor.
BIOS'da gözüküyor USB fakat sonrasında boot işlemi bir türlü başlamıyor. Ekran pikseli değişiyor vesaire yine Lenovo yazısı öyle duruyor.
Ne yapmam gerekiyor? Bir bilgisayarcıya mı götürsem? Herhangi bir bileşen mi bozulmuştur acaba?
 

SonYolcu

Centipat
Katılım
19 Ocak 2022
Mesajlar
112
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hdd ömrünü tamamlamış olabilir eğer boot işlemi başlamıyorsa kurulum anında.hdd yi çıkarıp sata kablosu ile tarama programları ile tarayabilirsniz kesin bilgiye ulaşmak için.Youtube necdet delioğlu hdd temizleme diye aratırsan hdd basit bir işlem kurtarabilme ihtimalide oluyor.Ama benim tavsiyem bir ssd alıp hem bilgsayarı hızlandırıp hem de bu durumdan kurtulabilirsiniz bilgisayarcıya hava parası vermek yerine.Ama dikkat edin formata başlamayıp siyah ekranda kalınca kapatma düğmesiyle kapatıp biosu çökertmeyin.
 
Katılım
13 Aralık 2018
Mesajlar
1.211
Çözümler
6
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3100 / SAPPHIRE NITRO+ RX 5500XT SE 8GB / JAMES DONKEY Sata JD480 / Gigabyte B450M H / Apacer Panther 16 GB 3000 mhz / Power Boost VK-T01B 650W 80+Bronz
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Yazılım Geliştirici, Bilgisayar Teknikeri
HDD sorunlu. Boot etmekte güç çekiyorsa HDD kaynaklı bir sorundur.
 
Katılım
29 Eylül 2018
Mesajlar
2.307
Çözümler
8
Yer
S.H.I.E.L.D.
Sorun büyük ihtimal HDD kaynaklı. Cihazınız da bulunan HDD'yi sökün ve mümkünse farklı bir cihazda deneyin. Hiçbir tepki vermezse HDD'niz bozulmuş demektir. Aynı sorunu laptop ile bende yaşamıştım. Üzerinde bulunan Patriot Burst 240 GB SSD'yi söküp farklı bir cihazda denediğimde de çalışmamaktaydı. Daha sonra SSD'yi değiştirince sorun çözüldü.
 

Yeni konular

Yukarı