Lenovo laptop sıcak çalışmıyor ama fanlar ses çıkarıyor

metoozen

Centipat
4-5 gün önce aldığım laptopumda video izlerken resimde attığım gibi değerler oluyor ve fan neredeyse hiç ses çıkarmıyor ama oyun açtığım vakit sıcaklık 55-60'lara çıkıyor ve fan yangına düşmüş gibi tepki veriyor.

1590917391143.png

Bu oyundayken GPU düşük gözüküyor ama normalde %30 civarında geziyor.

1590917439195.png

Sıcaklık çıksın 70'lere sıkıntı yok ama bu sıcaklık değerleriyle gelen fan sesinden dolayı oynanmıyor.

Lenovo'dan ne beklersin tamamiyle sorun. Fan hızlarını düşürebileceğiniz bir uygulama var oradan düşürmeyi deneyebilirsiniz bulursam yazacağım.

Fanlar RPM arttırdığı için sıcak çalışmıyor laptop. Olması gereken bu. Belli ki oyunda fanlar çalışmasa sıcaklık çok fazla artacak dolayısıyla FPS kaybını engellemek ve CPU/GPU soğutması için fanlar son devirde çalışıp sıcaklığı 55-60 dereceye sabitliyor.

Hemen Lenovo çöp atanları göze almayıp ve sorunun kaynağını çözmen güzel olmuş. Acer ile karşılaştırsınlar bakalım hangisi daha sorunlu? Lenovo'ya, Ben de işlemcinin TDP niye kısıtlamış diye sinirleniyordum, ben kendim artırınca cihaz da ısınma desem ve performans düşüklüğü desem yaşadım vallahi. Lenovo öyle ayarlamış ki aslında ısınma olmaması için, fan sesini en iyi şekilde bırakmayı ve performans daha iyi olsun şeklinde.

Bir de günümüzde yeni cihazlar fan sesi fazla, RPM yüksek değerlere çıkarmışlar ve güçlü donanımlar da eklenince. İşlem yapmadığın sürece sessiz olsun ve bana oyunda performans versin de benim için fan sesi önemli değil. Oyuna kapıldım mı bomba atsan duymam yani.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı