Rehber Laptoplarda aşırı TDP kullanımı ve ısınmayı çözmek

Merhaba arkadaşlar. Lenovo laptoplarda uzun zamandır yaşadığım sorunun çözümünü uzun uğraşlar sonucunda buldum. İşlemci boştayken %1 kullanımda bile TDP 6-8W arası oluyordu ve boşta 75 80 derece oluyordu. Bu çözümü uyguladıktan sonra 55 dereceye düştü boş haldeyken.
Bu çözümü uygulamak için ilk önce Revo Uninstaller programını kurmamız lazım.
İndikten sonra uygulamayı açıyoruz. Önümüze bu pencere gelecek.

1656764589115.png

Üst taraftaki araçlar kısmına geliyoruz. Açılan sekmede otomatik başlatma yöneticisine giriyoruz.

1656764722195.png

Intel(R) Dynamic Tuning Service servisini buluyoruz. Yanındaki tiki kapatıyoruz, ardından Lenovo notebook ITS service adlı bir hizmet daha var. Onu da kapatıyoruz. Bilgisayarın fanları ITS servisini kapattığınızda duracak ve bilgisayarı yeniden başlattığınızda geri çalışacak o yüzden bu işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bu ayarları yapmadan önce benim bilgisayarım tarayıcı açıkken bile 80 90 derecelere ulaşıyordu. Bunu yaptıktan sonra tarayıcı açık olduktan sonra bile 63 derecede geziyor ve TDP değeri 3.7W.
Not: Lenovo olmayan bazı laptoplarda çalışmayabilir. En garanti Lenovo. AMD işlemcilerde çalışmaz.

Lenovo ITS: Intelligent Thermal Solution olarak geçer. Kendi kendine fanların vb. hızlarını ayarlar, Frekansı ayarlar. Bu ayarları yaparken de TDP ayarlarını değiştiriyor. Bu da TDP kullanımı arttırıyor. BIOS'un fanların hızını ayarlaması daha sağlıklı.

Intel Dynamic Tuning service: Intelin kendi kendine TDP ayarlarını kurcalaması, yine bir işe yaradığını görmedim.

Son düzenleme:
Bu servislerin ne işe yaradıkları vs. bahsetmemişsiniz. Hiçbir işe yaramasa çalışmazlardı değil mi?
Anlatayım.
Lenovo ITS: Intelligent thermal solution olarak geçer. Kendi kendine fanların vb. hızlarını ayarlar, Frekansı ayarlar. Bu ayarları yaparken de TDP ayarlarını değiştiriyor. Bu da TDP kullanımı arttırıyor. BIOS'un fanların hızını ayarlaması daha sağlıklı.
Intel Dynamic Tuning service: Intel'in kendi kendine TDP ayarlarını kurcalaması, yine bir işe yaradığı yok.

Ekleme: Lenovo ITS hizmeti Revo Uninstaller içinde yoksa hizmetler uygulamasında olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı