Lenovo Legion 5 15IMH05h vs ASUS ROG STRIX G513IH-HN002

ChaosofPony

Decapat
Hem bilgisayar mühendisliği hem de oyun oynamak için bir bilgisayar arıyorum. Bu iki model arasında kararsız kaldım.

Lenovo Legion 5 15IMH05H

ASUS ROG Strix G513IH-HN002

1660 Ti içeren bir laptopu bu fiyata hiç görmüyorum bu aralar, o yüzden aklıma yattı. Sadece işlemcisinin 4C/8T olması beni biraz korkutuyor geleceğe dönük olması konusunda. Bir i5 6500 sahibi olarak da 4 core'dan bayağı ağzım yandı fakat 1660 Ti ile 1650 arasındaki performans farkı da hiç yabana atılacak gibi değil. Sizce hangisini tercih etmeliyim veya önerebileceğiniz ek bir model var mıdır 9-11 bin bandında?

Ryzen render ve yazılımlarda daha da önde hocam ve ikisi arasında işlemcileri kıyaslayamayız bile birisinde 10300H var birisinde R7 4800 ben olsam Ryzen olanı tercih ederdim ama tercih size kalmış.

Hem bilgisayar mühendisliği hem de oyun oynamak için bir bilgisayar arıyorum. Bu iki model arasında kararsız kaldım.

Lenovo Legion 5 15IMH05H

ASUS ROG Strix G513IH-HN002

1660 Ti içeren bir laptopu bu fiyata hiç görmüyorum bu aralar, o yüzden aklıma yattı. Sadece işlemcisinin 4C/8T olması beni biraz korkutuyor geleceğe dönük olması konusunda. Bir i5 6500 sahibi olarak da 4 core'dan bayağı ağzım yandı fakat 1660 Ti ile 1650 arasındaki performans farkı da hiç yabana atılacak gibi değil. Sizce hangisini tercih etmeliyim veya önerebileceğiniz ek bir model var mıdır 9-11 bin bandında?
Ryzen, laptoplarda intel işlemcilere kıyasla daha iyi performans veriyor. Kesinlikle tercihim ryzen olurdu ki asus rog kalitesi tartışılmaz. Ama eğer asus servisin eline düşerseniz çok uğraşırsınız. Asus servis konusunda insanların tepkisini toplamayı başarabilmiş bir marka.

Kullanacağınız programlar çoklu çekirdek performansı istiyorsa iki işlemcinin arasında %40-%50 fark var. Oyun kısmında da iki ekran kartı arasında yine aynı farka benzer bir fark var. Yine sizin kararınıza kalıyor, hangi oyunları oynayacaksınız ve hangi işe öncelik vereceksiniz?

Ryzen render ve yazılımlarda daha da önde hocam ve ikisi arasında işlemcileri kıyaslayamayız bile birisinde 10300H var birisinde R7 4800 ben olsam Ryzen olanı tercih ederdim ama tercih size kalmış.

Normalde kesinlikle Ryzen seçerdim (hatta Ryzen arıyordum bilerek) ama ekran kartlarının farkı benim aklımı çeliyor açıkçası. Bir o kadar fark da ekran kartları arasında var.

Oyun oynayan biri için ekran kartının ömrü kadar oluyor laptopun ömrü. Kullanacağın programlara 4C yetiyorsa onu almalısın bence.

Yaklaşık 1haftadır attığınız linkteki asus rog modelini kullanmaktayım. Ben cihazı alırken maksimum 9 bin liraya ne alabilirim diyordum ve bu cihaz diğerlerinden gerek işlemci olsun gerek soğutma ve kasa kalitesi olsun öndeydi. Zaten benim aldığım sırada 9 bine rtx 3050 bulmak çok zordu ve bu cihazdaki ekran kartı 1650ti ile denk olduğu için bu aleti tercih ettim ve gayet memnunum. Rdr 2 de x box one x ayarlarında ki aşağı yukarı mediuma tekabül ediyor 50 fps alıyorum sıcaklık desen turbo modu açmadan oynadığımda 80-82 dereceyi buluyor turboda maksimum 78 dereceyi buluyor cpu sıcaklığı, gpu zaten 5-10 derece daha soğuk çalışıyor. Fan sesi desen gayet sessiz eski laptobuma göre bariz fark var arada beni tatmin etti açıkçası.

Şimdi attığın ürünler arasında 1000 lira fark var tüm amacın oyun oynamaksa tabi ki 1660ti önde ama oyun harici kullanmayı da planlıyorsan asus derim ya da asusun 3050li tuf serileri de var gerçi doların son halinden sonra fiyatları ne oldu hiçbir fikrim yok. Bütçe önemli sonuçta daha 8 gb ram de alman gerekecek onu da hesaba katıp düşün derim. Bir de bu intelin 10300 bazı cihazlarda ısınma sorunu yaşıyordu diye biliyorum forumda biraz incele derim kararını vermeden önce.

Yeni konular

Geri
Yukarı