Lenovo Legion 5 17 AMD vs Gigabyte Aero OLED 15 KD

Murat Burç

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle bilgisayarların linklerini bırakayım.

Şuan hali hazırda 5600X + 3060 Ti kasa ve 7700HQ 1050 Ti Dell 7567 kullanıyorum.
Bu soruyu da araya sıkıştırmış olayım. 7700HQ, 1050 Ti, 16 GB RAM, 128 GB SSD, 1 TB HDD, IPS ekranlı, pili neredeyse tamamen ölü olan 2017 eylülde alınmış ve tarihi yanlış hatırlamıyorsam 2019'da garanti kapsamında anakartı değişmiş Dell 7567'yi kaç TL'ye satmam uygun olur. Kimseye fahiş fiyatlı ürün satmak istemiyorum. Satıcı ve alıcı tarafından bakarsanız sevinirim. (Düzenleme klavyeden de bazı tuşlar basmıyor. Bunu da hesaba katarsanız sevinirim.)

Masaüstünün performansına alışmışken laptop tarafında çok fazla düşmek istemiyorum. Bunu da dikkate alırsanız sevinirim. Laptopu 1 -1.5 sene kadar ana cihazım olarak kullanacağım.

Laptopta ne yapacağım?
OBS ile canlı yayın
Davinci Resolve
Python ve Tensorflow ile yapay zeka uygulamaları
Blender( öncelikli değil ancak yukarıdaki maddeler öncelikli)

Oyun yok. Hem de hiç yok. Olsa da uçsun kaçsın takıntım yok.

Bu iki laptopun ekran kartlarının kesin bilgisini tam olarak bulamadım. Bulduğum bilgi Gigabyte 115W + 15 DB2.0 RTX 3060 , Lenovo 115W+ 15W DB2.0 RTX 3070

Bu iki laptop arasında kafama takılan tek konu 5000 TL'lik fark. Yukarıdaki uygulamalarda her KB ekran kartı VRAM'i çok önemli o yüzden RTX 3070'in 8 GB VRAM'i müthiş aklımı çeliyor.

Bir diğer tarafta Gigabyte'ın 4K OLED ekranı büyük avantaj ama lüks. En nihayetinde laptopa harici ekran takılabiliyor ama ekran kartının bir telafisi yok.

Dell 7567'de Port konusunda çok sıkıntı çekiyorum bu yüzden bu konuda önemli. Evet Gigabyte'da thunderbolt var ancak Lenovoda da portlar azımsanamayacak seviyede. Ayrıca thunderbolt hublar çok pahalı.

Benim karar veremediğim tek nokta bu cihazların termal throtling durumu. Dell 7567'yi sürekli throttle stop ile kullanıyordum yoksa 7700HQ frekansı gereksiz düşürüyordu. İntel laptop işlemcilerinden de dilim fena halde yandı. O yüzden 11800H'a hiç güvenemiyorum.

Lenovo'nun Wifi çipi ve ramlerinin performansının düşük olduğunu okudum. Sonradan bir daha harcama yapmam mümkün değil olanı kullanacağım. Belki ileride değiştiririm (minumum 6 ay ).

Uzun lafın kısası benim için en önemli nokta sürdürülebilir performans. Fan sesi, ağırlık bunların hepsi tatmin edici performans olduktan sonra göz ardı edebileceğim konular. Zaten Dell 7567'de gayet ağır bir laptop. Gigabyte 17 - 18 bin TL olsa karar vermem çok daha kolay olurdu. Hatta Gigabyte'a daha yakınım bile diyebilirim ama RTX 3070 8 GB işleri çok değiştiriyor. Kolay kolay bilgisayar değiştiren. 2. el ürün satan biri değilim. 5000 TL çok büyük para bu aradaki fark verilir mi cidden kestiremiyorum. Dolar bu seviyelerde seyrederse laptop fiyatları ne olur? Daha da bekleyebilirim. Acelesi yok. Sosyalde okuduğum konularda fiyatların artacağını düşünen insan sayısı çok.

Son düzenleme:
Video kurgusu ile uğraşıyorsan Gigabyte çok ideal bir cihaz. Paneli bu işler için üretilmiş. Masaüstünde sabit şekilde çalışıyorsan dizüstü çok anlamlı değil zaten. Gittiğim her yerde işimi yapabileyim diyorsan Gigabyte uygun olan. Lenovo gaming bilgisayar.

Son düzenleme:
Öncelikle bilgisayarların linklerini bırakayım.

Şu an halihazırda 5600X + 3060 Ti kasa ve 7700HQ 1050 Ti Dell 7567 kullanıyorum.
Bu soruyu da araya sıkıştırmış olayım. 7700HQ, 1050 Ti, 16 GB RAM, 128 GB SSD, 1 TB HDD, IPS ekranlı, pili neredeyse tamamen ölü olan 2017 Eylül'de alınmış ve tarihi yanlış hatırlamıyorsam 2019'da garanti kapsamında anakartı değişmiş Dell 7567'yi kaç TL'ye satmam uygun olur. Kimseye fahiş fiyatlı ürün satmak istemiyorum. Satıcı ve alıcı tarafından bakarsanız sevinirim.

Alacağım ürün 1-1.5 sene ana cihazım olacak. Sonradan masaüstüne döneceğim. Ya kardeşime veririm(daha büyük ihtimal) ya da satarım. Bunu da göz önüne alırsanız sevinirim.

Laptopta ne yapacağım?
OBS ile canlı yayın
DaVinci Resolve
Python ve TensorFlow ile yapay zeka uygulamaları
Blender( öncelikli değil ancak yukarıdaki maddeler öncelikli)

Oyun yok. Hem de hiç yok. Olsa da uçsun kaçsın takıntım yok.

Bu iki laptopun ekran kartlarının kesin bilgisini tam olarak bulamadım. Bulduğum bilgi Gigabyte 115W + 15 dB2.0 RTX 3060, Lenovo 115W+ 15W dB2.0 RTX 3070

Bu iki laptop arasında kafama takılan tek konu 5000 TL'lik fark. Yukarıdaki uygulamalarda her KB ekran kartı VRAM'i çok önemli o yüzden RTX 3070'in 8 GB VRAM'i müthiş aklımı çeliyor.

Bir diğer tarafta Gigabyte'ın 4K OLED ekranı büyük avantaj ama lüks. En nihayetinde laptopa harici ekran takılabiliyor ama ekran kartının bir telafisi yok.

Dell 7567'de Port konusunda çok sıkıntı çekiyorum bu yüzden bu konuda önemli. Evet Gigabyte'da Thunderbolt var ancak Lenovo'da da portlar azımsanamayacak seviyede. Ayrıca Thunderbolt Hub'lar çok pahalı.

Benim karar veremediğim tek nokta bu cihazların termal throtling durumu. Dell 7567'yi sürekli throttle stop ile kullanıyordum yoksa 7700HQ frekansı gereksiz düşürüyordu. Intel laptop işlemcilerinden de dilim fena halde yandı. O yüzden 11800H'a hiç güvenemiyorum.

Lenovo'nun Wi-Fi çipi ve RAM'lerinin performansının düşük olduğunu okudum. Sonradan bir daha harcama yapmam mümkün değil olanı kullanacağım. Belki ileride değiştiririm (minimum 6 ay ).

Uzun lafın kısası benim için en önemli nokta sürdürülebilir performans Fan sesi, ağırlık bunların hepsi tatmin edici performans olduktan sonra göz ardı edebileceğim konular. Zaten Dell 7567'de gayet ağır bir laptop. Gigabyte 17 - 18 bin TL olsa karar vermem çok daha zor olurdu. Hatta Gigabyte'a daha yakınım bile diyebilirim ama RTX 3070 8 GB işleri çok değiştiriyor. Kolay kolay bilgisayar değiştiren. 2. el ürün satan biri değilim. 5000 TL çok büyük para bu aradaki fark verilir mi cidden kestiremiyorum. Dolar bu seviyelerde seyrederse laptop fiyatları ne olur? Daha da bekleyebilirim. Acelesi yok. Sosyalde okuduğum konularda fiyatların artacağını düşünen insan sayısı çok.

Laptopunu bence 6K'ya falan hakkiyla satabilirsin. Lenovo alan oldu bu forumda RAM'lerini kontrol ettigimizde bir sorun yoktu. Intel'e bende guvenmiyorum o yuzden Legion 5 Pro AMD kullanıyorum, throttle siniri Intel'de oldugu gibi 97 derece degil 105 derece bu yuzden kolay kolay throttle yapmiyor ayrica Intel'ler agir yuk altinda 45 watt degerlerinde calisirken AMD 70 watta kadar cikiyor. Cahilce ama insanlarin Intel'in isinmadigini savunmasi komik cunku cok zaten isinmadan throttle yapiyor islemci. Ben olsam iki laptop arasindan Lenovo'yu secerdim laptopumdan memnunum cunku.

Dell piyasasında bilgim yok bu noktaya yorum yapamayacağım ancak iki cihaz arasında ben Lenovo derdim sebep olarak ise işlemcisinin işleme performansı daha yüksek ki siz render la uğraşacaksınız yanında ekranı çözünürlük ve tür hariç yani yenileme yızı tarafında Gigabyte'dan daha iyi.
Laptopunu bence 6K'ya falan hakkiyla satabilirsin. Lenovo alan oldu bu forumda RAM'lerini kontrol ettigimizde bir sorun yoktu. Intel'e bende guvenmiyorum o yuzden Legion 5 Pro AMD kullanıyorum, throttle siniri Intel'de oldugu gibi 97 derece degil 105 derece bu yuzden kolay kolay throttle yapmiyor ayrica Intel'ler agir yuk altinda 45 watt degerlerinde calisirken AMD 70 watta kadar cikiyor. Cahilce ama insanlarin Intel'in isinmadigini savunmasi komik cunku cok zaten isinmadan throttle yapiyor islemci. Ben olsam iki laptop arasindan Lenovo'yu secerdim laptopumdan memnunum cunku.

Hocam bu yorumunuz pek doğru değil T7 v25.1 kullanıyorum dolayısıyla 11800h a sahibim ancak işlemcinin ağır yükte bile 82'yi geçtiğini görmedim. Biraz model bazlı yorum yapmanız daha doğru olur ki yanında Ryzen 5000h seriside az ısınmıyor değil yani.

Hocam bu yorumunuz pek doğru değil T7 v25.1 kullanıyorum dolayısıyla 11800h a sahibim ancak işlemcinin ağır yükte bile 82'yi geçtiğini görmedim.
Daha iki gun once birileri test etti senin laptopunu islemcisi 98'lere cikiyordu. Demek ki senin agir sandigin yuk gercekten agir degilmis.

Video kurgusu ile uğraşıyorsan Gigabyte çok ideal bir cihaz. Paneli bu işler için üretilmiş zaten. Masaüstünde sabit şekilde çalışıyorsan dizüstü çok anlamlı değil zaten. Gittiğim her yerde işimi yapabileyim diyorsan Gigabyte uygun olan. Lenovo gaming bilgisayar.
Gigabyte hakkikaten çok sağlam bir ekrana sahip ancak RTX 3060'ın 6 GB VRAM'i gerçekten kafamı karıştıyor. Nvidia vram konusunda GERÇEKTEN çok cimri bir firma. Fakat CUDA'nın adının geçtiği heryerde tartışmasız tekeller. AMD burada yok. Dümdüz yok.

RTX 3060 Ti da bile Tensorflow da bazı eğitilmiş modellerde ran out of memory hatası almışken. Hatta Resolve da bile out memory hatası almış biri olarak bu kadar para verip az da olsa VRAM dolu hatası ile karşılaşmak istemiyorum. Tamam mobil 3070 ile masaüstü 3060 Ti bir olmayacak ama mobil 3070 yavaşta olsa o işi yapacak. Mobil 3060'da hadi bekleyelim yapsın diye bir durum yok. Tabiri caizse abi benim VRAM doldu sal beni diyip bırakıyor işlemi.

Dell 7567'yi ona göre kullanıyordum, ona göre projelerde çalışıyordum. Gigabyte hakkaten güzel laptop ama şunu 25000 yapıp RTX 3070 ile satsalar bambaşka olurdu. Bu laptoplar cidden pahalı ekonomimiz sağolsun. O yüzden bir türlü karar veremedim.

Daha iki gun once birileri test etti senin laptopunu islemcisi 98'lere cikiyordu. Demek ki senin agir sandigin yuk gercekten agir degilmis.

1.si ben o ağır yük kastını oyun üzerinden söyledim cp 77 test oyunu.
2.olarak eğer stres testi sonuçları istersenizde Prime95 testi 4.2GHz 94° 15dk 3DMark demo üzerinde yaptığım testte ise Max 92 dereceyi gördü. Yani eğer istediğiniz stres testleri ise de sıcaklıklar yine kabul edilebilir. Ona bakarsanız YouTube'da biraz baksanız Lenovo nunda ısındığını görebilirsiniz.

Sizce bu fiyatlar ne olur? Bu iki cihaz daha önce de indirime girip sonra pahalanmıştı. Şimdi tekrar indirimdeler. Ben dolar bu şekilde devam ederse 1-2 aylık süreçte daha düşük fiyatlara bulabileceğimizi umuyorum ne düşünüyorsunuz?

1.si ben o ağır yük kastını oyun üzerinden söyledim cp 77 test oyunu.
2.olarak eğer stres testi sonuçları istersenizde Prime95 testi 4.2GHz 94° 15dk 3DMark demo üzerinde yaptığım testte ise Max 92 dereceyi gördü. Yani eğer istediğiniz stres testleri ise de sıcaklıklar yine kabul edilebilir. Ona bakarsanız YouTube'da biraz baksanız Lenovo nunda ısındığını görebilirsiniz.
Prime'da 4.2GHZ calismasina imkan yok islemcinin 45 Watt'a throttle ettigi icin o sicakliklar. Eger 45'in ustune ciksa cok rahat 120'leri gorur. Ayni programda AMD islemci 65-70 watt'da calisiyor. Anca laptoptan laptopa bir fark olabilir onun icin de test etmek gerekiyor laptopunu. Soyle bir sey ekleyeyim. Prime95 small FFT testi performans modunda 67 Watt guc cekiyor ve max 84 derece gordu. Bir suredir bekliyorum ve artmiyor sicaklik.

Screenshot (8).png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı