Lenovo Legion 5 laptop oyun oynarken çöküyor

yegizz_01

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mütercim-Tercüman
Selamünaleyküm dostlar, laptopum Lenovo Legion 5 2060/16gb. son bir haftadır üst üste çökmeler oluyor oyun oynarken. Oyun bir anda donuyor ve kapanıyor. Genelde yüksek grafik isteyen oyunlarda oluyor ama daha önce hepsini çökmeden oynayabiliyordum. Fanlar tamamen çalışıyordu yine ama çökmüyordu. Sizce ne sebep oluyor buna? Çözüm sunarsanız çok müteşekkir olurum.

Oyunlar: Battlefield 5, Warzone 2.0, Genshin Impact, PUBG gibi gibi. Mid-high ayarlarda açıyorum oyunları. Bir Genshin'de hepsi yüksek.

Arka planda çok fazla uygulama çalışıyor olabilir, görev yöneticisinden kontrol edebilirsin hangi uygulama ne kadar yük bindiriyor diye. Virüs de olabilir ama virüsse bile detaylı bi görev yöneticisi incelemesinde belli eder kendini.

Evet hocam
Hocam son bir haftadır yaşanıyorsa bir virüs taraması yapın. Malwarebytes öneririm.
Evet hocam indirip tarama yaptıktan sonra bir tane buldu karantina altına aldırdım ama ortadan kaldırmış olmuyor sanırım?
Sıcaklık değerleri oyun açık değilken bu şekil

Ha tamam o dosyayı silmiş oldum.
Bu arada sanırım bittorrent ile ilgili bir dosyaydı. 2-3 önce indirmiştim. Sildim o dosyayla beraber zaten. Ama çökmenin bundan kaynaklandığını sanmıyorum

Not: Her sene pc yi temizlettiririm garanti kapsamında olduğu için.

Dosya Ekleri

• image_2023-01-31_171421474.png
    image_2023-01-31_171421474.png
    10,8 KB · Görüntüleme: 25
  • image_2023-01-31_172218397.png
    image_2023-01-31_172218397.png
    7,8 KB · Görüntüleme: 22
  • image_2023-01-31_172233242.png
    image_2023-01-31_172233242.png
    1,8 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Evet hocam

Evet hocam indirip tarama yaptıktan sonra bir tane buldu karantina altına aldırdım ama ortadan kaldırmış olmuyor sanırım?
Sıcaklık değerleri oyun açık değilken bu şekil

Ha tamam o dosyayı silmiş oldum.
Bu arada sanırım bittorrent ile ilgili bir dosyaydı. 2-3 önce indirmiştim. Sildim o dosyayla beraber zaten. Ama çökmenin bundan kaynaklandığını sanmıyorum

Not: Her sene pc yi temizlettiririm garanti kapsamında olduğu için.
Arka plandaki uygulamaları kapatın.
Ekran kartı sürücüsü güncel olmayabilir lütfen kontrol edin. (Bununla beraber diğer sürücüleri de kontrol etmenizi öneririm.)
Oyun açıkken de sıcaklık değerlerini kontrol edin.

Arka plandaki uygulamalar çoğu zaman kapalı hocam.
Nvdia geforce ve windows uptade'i de güncel tutarım hep
85 dereceye kadar çıktı max.
Sanırım sebebi bittorentti onu sildikten sonra çökme olmadı 2 gündür.

Arka plandaki uygulamalar çoğu zaman kapalı hocam.
Nvdia geforce ve windows uptade'i de güncel tutarım hep
85 dereceye kadar çıktı max.
Sanırım sebebi bittorentti onu sildikten sonra çökme olmadı 2 gündür.
85 derece eğer ekran kartıysa, kapanma sorunu bundan dolayıdır. Çoğu ekran kartı, özellikle de NVIDIA tarafındakiler 84 derece güvenlik sınırı ile çalışır. Zaten başlı başına 80+ sıcaklıklar ekran kartları için tehlikeli sayılmaktadırlar.

İşlemciniz 85 derece ise yine oldukça yüksek bir sıcaklık bu. Oyunu kapatmayabilir belki ama 85 dereceye zorlanan bir işlemcinin %kaç kullanımda olduğu da önemlidir. Eğer %100'ü görürse o zaman kendisini kilitleyebilir anlık olarak soğumak için.

Eğer oynadığınız oyunların bilgisayarınızı bu kadar zorladığına inanmıyorsanız (ki bence yazdıklarınız bu derece zorlayamaz full+full ayarlarda veya %200-%300 sampling değerinde değilse) arkaplanda çalışan bir uygulama buna sebep oluyor olabilir. Özellikle mining virüsleri bunlara sebep olur. Torrent kullanıyorsanız çokça virüslü dosya var torrent sitelerinde

İşin sıkıntılı kısmı, siz görev yöneticinizi açtığınızda bu tip virüsler çalışmayı bırakırlar. Yani siz ben bir görev yöneticisine bakayım dediğinizde ortada bir sorun görmezsiniz. Dolayısıyla Process Explorer vs gibi harici görev yöneticisi işlevi gören programlardan biriyle oyun açıkken arkaplan uygulamalarınızı izlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son olarak torrent kullanırken çok güvenilir olmayan, seed ve leech değerleri düşük olan dosyaları indirmemenizi tavsiye ederim.

Vay arkadaş ne virüsler varmış. Çok sağolasın hocam.
Torrentten sadece Escape From Tarkov'un offline versiyonunu denemek istemiştim. 17gb dosya indirdim exe'si açılıp kapanıyordu. Bir katakullisi vardı doğrusu.
Onun dışında uzun süre boyunca kullanmamıştım.
Dediğiniz programa oyun sırasında baktım hocam. Sıcaklık değerlerini bulamadım programda ama ikinci fotoda ona benzer bir yer vardı attım bende.
Sizin görebildiğiniz varsa yardımcı olursanız harika olur.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-02-02 103500.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-02 103500.png
    179,9 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2023-02-02 103907.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-02 103907.png
    10 KB · Görüntüleme: 25
85 derece eğer ekran kartıysa, kapanma sorunu bundan dolayıdır. Çoğu ekran kartı, özellikle de NVIDIA tarafındakiler 84 derece güvenlik sınırı ile çalışır. Zaten başlı başına 80+ sıcaklıklar ekran kartları için tehlikeli sayılmaktadırlar.

İşlemciniz 85 derece ise yine oldukça yüksek bir sıcaklık bu. Oyunu kapatmayabilir belki ama 85 dereceye zorlanan bir işlemcinin %kaç kullanımda olduğu da önemlidir. Eğer %100'ü görürse o zaman kendisini kilitleyebilir anlık olarak soğumak için.

Eğer oynadığınız oyunların bilgisayarınızı bu kadar zorladığına inanmıyorsanız (ki bence yazdıklarınız bu derece zorlayamaz Full+Full ayarlarda veya %200-%300 sampling değerinde değilse) arka planda çalışan bir uygulama buna sebep oluyor olabilir. Özellikle mining virüsleri bunlara sebep olur. Torrent kullanıyorsanız çokça virüslü dosya var Torrent sitelerinde

İşin sıkıntılı kısmı, siz görev yöneticinizi açtığınızda bu tip virüsler çalışmayı bırakırlar. Yani siz ben bir görev yöneticisine bakayım dediğinizde ortada bir sorun görmezsiniz. Dolayısıyla Process Explorer vs gibi harici Görev Yöneticisi işlevi gören programlardan biriyle oyun açıkken arka plan uygulamalarınızı izlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son olarak Torrent kullanırken çok güvenilir olmayan, seed ve leech değerleri düşük olan dosyaları indirmemenizi tavsiye ederim.

Bayağı yanlış bilgi var, mobil NVIDIA GPU'larda limit şu an 87, masaüstü ile karıştırıyorsun galiba. Laptop CPU'su içinde 85 gayet iyi bir derece.

Yeni konular

Geri
Yukarı