Lenovo Legion 5 performans düşüklüğü

İşletim sistemi
Windows 10

earweNMilo

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Legion 5 RTX 2060-Ryzen 5 4800H
Sorun sürekli olmuyor, önce onu belirteyim. Çok fazla oyun oynamıyorum. Oynadığım oyunlar Witcher 3 ve GTA 5.
Witcher 3'ü 60 FPS sınırlaması ile oynuyorum.
GTA 5'i ise Custom ayarlarda ortalama 100-110 FPS arası performans alıyorum.
Ancak bazen iki oyunda 16-17 FPS seviyelerine düşüyor.
Witcher 3'te bu karşılaştığımda NVIDIA ekran kartı sürücü güncellemesi yaptığımda veya GeForce Experience üzerinden oyunu optimize ettiğimde düzeliyordu. Tabii her seferinde düzelmiyordu.
GTA 5'te ise sistem güncellemelerini kontrol ettim bekleyen güncelleme yok, oyun optimum ayarlarda, laptop yüksek performans ayarlarında, fişe takılı, hibrit kipi kapalı ve bilgisayarı 1-2 kez kapatıp açmama rağmen düzelmedi. 10-17 FPS arası performans gösterdi bilgisayar.
Daha önce yaşayan var mı bu sıkıntıyı veya Legion 5'in kronik bir sorunu mu?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
MUX'u anlatan yazı.

Teşekkür ederim.
Yani Lenovo vantage uygulamasında hibrit seçeneği var. Ben o seçeneği kapalı tutuyorum oyun oynadığım zaman. Özel olarak başka ayar yapmıyorum. Fabrikadan MUX açık veya kapalı gelme durumu ne bilmiyorum nasıl kontrol ederim? Her laptopta farklı mıdır?
Dün akşam sorun düzeldi gibi oldu ancak bugün yine aynı sıkıntı oldu. Dün sıcaklıkları kontrol ettiğimde ekran kartı 70 - 80 arası gezinirken işlemci 80-95 arası geziniyordu. Bugün sabah yine açtım GTA 5'i ve görsel olarak eklediğim verileri aldım.
Sıcaklıklarınız ne durumda?

Sıcaklıklarınız ne durumda?

Sistem fazla ısınıyor diye oluyor.

Problemin muhtemel çözümü: Bd Prochot'u kapatmak ancak AMD'lerde nasıl kapatıldığını bilmiyorum.

Sisteminizin termal macunu iyi durumda ve kasası temiz ise undervolt ederej kullanabilirsiniz. Laptop soğutucu da satın alabilirsiniz. İşlemci Intel olsa direkt nokta atışı yapardım ancak AMD'ler hakkında pek bilgi sahibi değilim. Probleminizin temelinde sıcaklıklar yatıyor.

Legion 5'in throttle yapmasi hiç normal degil. Cihazin icini daha onceden actiniz mi?
@Radeon RX 5500M son BIOS guncellemesi sorunlu diyordu, ondan da olabilir.

Rica etsem tekrar bakabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-07-15 at 13.49.35.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-15 at 13.49.35.jpeg
    67,5 KB · Görüntüleme: 34
  • WhatsApp Image 2021-07-15 at 13.51.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-15 at 13.51.38.jpeg
    86,6 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Teşekkür ederim.
Yani Lenovo vantage uygulamasında hibrit seçeneği var. Ben o seçeneği kapalı tutuyorum oyun oynadığım zaman. Özel olarak başka ayar yapmıyorum. Fabrikadan MUX açık veya kapalı gelme durumu ne bilmiyorum nasıl kontrol ederim? Her laptopta farklı mıdır?
Dün akşam sorun düzeldi gibi oldu ancak bugün yine aynı sıkıntı oldu. Dün sıcaklıkları kontrol ettiğimde ekran kartı 70 - 80 arası gezinirken işlemci 80-95 arası geziniyordu. Bugün sabah yine açtım GTA 5'i ve görsel olarak eklediğim verileri aldım.

Rica etsem tekrar bakabilir misiniz?

95 derecelere çıkıyorsa ve uzun süre o derecelerde kalırsa işte sorun odur. Ancak anlık 95 dereceye çıkıyorsa bir problem yok. Eğer anlık oalrak 95 görüyorsa, performans düşüşünün sebebini anlayamadım.

95 derecelere çıkıyorsa ve uzun süre o derecelerde kalırsa işte sorun odur. Ancak anlık 95 dereceye çıkıyorsa bir problem yok. Eğer anlık oalrak 95 görüyorsa, performans düşüşünün sebebini anlayamadım.

95 anlık olup 80'lere düşüyor. Bu arada 95 dereceyi sık olarak da görmüyorum. Bazen Max 92 olup 80'lere düşüyor bazen 91 değişiyor sürekli. Acaba neden oluyor bu performans düşüşü.

95 anlık olup 80'lere düşüyor. Bu arada 95 dereceyi sık olarak da görmüyorum. Bazen Max 92 olup 80'lere düşüyor bazen 91 değişiyor sürekli. Acaba neden oluyor bu performans düşüşü.
BD PROCHOT devreye giriyor. Ekran kartına bir sıcaklık eşiği ayarlanmış. O eşiğe gelince işlemciye sinyal gönderiyor. O yüzden anlık 17 FPS'lere düşüyor. Çift taraflı PROCHOT olarak adlandırılır. Bunlar kolay şeyler. İntel işlemcin olsa şimdiye kadar konuyu çözmüştüm ama AMD'lerde bunun nasıl çözülebileceğini bilmiyorum.

Hayır işin kötü yanı sistemindeki sinyalleri kontrol eden ve dinleyen yazılımlar da o cihazda çalışmıyor. Bir ara AMD'ye özenirdim. Ancak artık özenmiyorum.

AMD laptoplar genel olarak MSI da olsun Lenovo'da olsun ufakta olsa bir sıkıntı çıkarıyorlar bence laptoplarda AMD almak için hala erken istediği baraşıya ulaşamadı benim gözümde guruptaki bazı arkadaşlar fanboyluk yapıp çok fazla övüyor ben Lenovo'ya ya da AMD'ye kötü demiyorum ama genel olarak forumda laptop sıkıntılarına AMD işlemcili laptopta karşılaşıyorum ben :)

AMD laptoplar genel olarak MSI da olsun Lenovo'da olsun ufakta olsa bir sıkıntı çıkarıyorlar bence laptoplarda AMD almak için hala erken istediği baraşıya ulaşamadı benim gözümde guruptaki bazı arkadaşlar fanboyluk yapıp çok fazla övüyor ben Lenovo'ya ya da AMD'ye kötü demiyorum ama genel olarak forumda laptop sıkıntılarına AMD işlemcili laptopta karşılaşıyorum ben :)
Laptoplarda sürekli Tuning bakımından ayarlar gerekiyor. Ben mesela tüm Throttling problemlerine koşuyorum. Tüm sistemleri en iyi haline getiriyorum ama bunları İntel cihazlarda yapabiliyorum. Güç limitleriyle oynuyor, voltajı rahatlıkla düşürüyorum. Bu arkadaşınki gibi problemler mesela çerez ama işte üstesinden gelemiyoruz. Yani ben yardımcı olamıyorum.

Bd prochot devreye giriyor. Ekran kartına bir sıcaklık eşiği ayarlanmış. O eşiğe gelince işlemciye sinyal gönderiyor. O yüzden anlık 17 FPS'lere düşüyor. Çift taraflı prochot olarak adlandırılır. Bunlar kolay şeyler. Intel işlemcin olsa şimdiye kadar konuyu çözmüştüm ama AMD'lerde bunun nasıl çözülebileceğini bilmiyorum.

Hayır işin kötü yanı sistemindeki sinyalleri kontrol eden ve dinleyen yazılımlar da o cihazda çalışmıyor. Bir ara AMD'ye özenirdim. Ancak artık özenmiyorum.

Anlık olarak 17 FPS'lere düşmüyor direkt 17 FPS seviyelerinde başlıyor oyun. Teşekkür ederim ben dediğinizi araştırayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı