Lenovo Legion 5 RTX2060 alınır mı?

Bütçe
10.000-12.000

Nyx QQ

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 10-12K aralığında mühendislik programları ve oyunu aynı anda götürebilecek PC almayı planlıyorum, şu ana kadar bulabildiğim en uygun PC bu:
Lenovo 15.6" Legion 5 Gaming Laptop
Daha uygun bu fiyat aralığında önerisi olan var mı?
Bir de daha önceden BH photo video firmasından alışveriş yapan varsa güvenilir mi bilgilendirirse sevinirim.

Arkadaşlar 10-12K aralığında mühendislik programları ve oyunu aynı anda götürebilecek PC almayı planlıyorum, şu ana kadar bulabildiğim en uygun PC bu:
Lenovo 15.6" Legion 5 Gaming Laptop
Daha uygun bu fiyat aralığında önerisi olan var mı?
Bir de daha önceden BH photo video firmasından alışveriş yapan varsa güvenilir mi bilgilendirirse sevinirim.
Hocam vergi alıyorlar mı? Vergi alıyorlarsa fiyat çok iyi ancak vergi almıyorlarsa gümrükte takılma olasılığı %90. Bunu hesap ederek alırsanız cihaz gayet güzel.

Bu cihaz hem daha ucuz (9776 TL) hem de RTX 2060 var içinde. Vergiler dahil bu arada.
MSI GF65 Thin 9SEXR-839 - 15.6" 144 Hz - Intel Core i5-9300H - GeForce RTX 2060 - 8 GB DDR4 - 512 GB SSD - Windows 10 Home - Gaming Laptop - Newegg.com
Bu var hem İ7 9.nesil hem de RTX 2060. Vergiler dahil bütçeyi aşmıyor.
Gigabyte Aorus 5 - 15.6" 144 Hz - Intel Core i7-10750H - GeForce RTX 2060 - 16 GB DDR4 - 512 GB SSD - Windows 10 Home - Gaming Laptop (Aorus 5 KB-7US1130SH) - Only @ Newegg - Newegg.com
Bu var hem İ7 10.nesil hem de RTX 2060. Vergiler dahil fiyatı aşmıyor. Bu cihaza ayrıca bakmanızı tavsiye ederim. İlginizi çekebilir. Kendine özgü bir RGB aydınlatması var.
ASUS ROG Strix G15 (2020) 15.6" 144Hz Gaming Laptop - Newegg.com

Şu anlık bu kadar. Dediğim gibi Lenovo'da alabilirsiniz. Ancak vergiler dahil değil ise vergileri hesaplayarak almanızı öneririm.

MSI olanın işlemcisi zayıf onu o yüzden almayı pek düşünmem. Gigabyte markası hakkında pek bir fikrim yok ama özellikleri hoş duruyor onu bir araştırıcam. ASUS pclerde de ısınma sorunu var diyorlar tam bilmiyorum bir de fiyatı lenovoya göre biraz tuzlu kaçıyor. Tavsiyeler için teşekkürler.

MSI olanın işlemcisi zayıf onu o yüzden almayı pek düşünmem. Gigabyte markası hakkında pek bir fikrim yok ama özellikleri hoş duruyor onu bir araştırıcam. ASUS PC'lerde de ısınma sorunu var diyorlar tam bilmiyorum bir de fiyatı lenovoya göre biraz tuzlu kaçıyor. Tavsiyeler için teşekkürler.

Hocam ASUS TUF serisi ısınıyor ve ben TUF serisini önermiyorum. Hatta TUF serisine düşmanım denilebilir. Ancak ben size ASUS ROG serisi bir cihaz önerdim. ASUS ROG tasarım ve performans yönünden ASUS markasının en yüksek seviyesidir. Sadece oyun için tasarlanmıştır. ASUS markasının MSI ile yarıştığı ve kafa kafaya olduğu bir seridir. TUF serisi ise ucuz yolla orta-üst seviye bilgisayar isteyenlerin tercihi oluyor genelde. Gigabyte markası biliyorsunuz ki masaüstü kısmında güzel başarıları olan bir marka bu yüzden önerdim. Ancak cihazlarının performansı hakkında pek bir bilgim yok. Ben aralarından seçecek olsam ASUS ROG derdim. Zaten ASUS ROG STRIX G512LV-HN267 model cihaza sahibim. Gayet memnunum beni hiç üzmüyor işlemci her şey Ultra ayarlarda bile en fazla 92 derece gördüm onun üstüne hiç çıkmadı. Ekran kartım ise hep 86-87 derecede kaldı. Aynı zamanda bu cihazda "sıvı metal" macun var. Soğutma konusunda klavye hiç ısınmıyor. Oynadım oyunlar GTA V ve Ark Survival Evolved oynuyorum. Her şey Ultra ayarlarda yukarıda bahsettiğim değerleri verdi.

Yani ben çok memnunum. Size de tavsiye ederim. Eğer bütçe artarsa MSI 10.nesil i7 ve RTX 2060 olan cihazları da öneririm. MSI dizüstü bilgisayarının genelde alt kısmı yarıya kadar mesh (delikli, içerideki her şeyi gösteren havadar bir tasarım) olduğu için altına soğutucu takılırsa çok güzel performans alabilirsiniz. ASUS ROG STRIX serisinin de alt kasası yarım kısmı mesh değil ama yarım kısmında bolca hava deliği bulunuyor. Hatta şöyle söyleyeyim arka kısmını çevirince içersindeki anakart, RAM gibi donanımları görebiliyorum. Mesela ASUS TUF serisinde 4-6 delik varken ASUS ROG serisinde 20-30 arası delik var siz düşünün. Eğer ASUS ROG serisi hakkında sormak istediğiniz bir şey olursa bana sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım😊.

Gigabyte markası biliyorsunuz ki masaüstü kısmında güzel başarıları olan bir marka bu yüzden önerdim.

Hocam biraz inceledikten sonra Gigabyte Aorus'u fiyat performans açısından almayı düşünüyorum. Tek sorunu Türkiye'de garantiye götürebileceğim bir yer olmaması galiba.

Hocam biraz inceledikten sonra Gigabyte Aorus'u fiyat performans açısından almayı düşünüyorum. Tek sorunu Türkiye'de garantiye götürebileceğim bir yer olmaması galiba.

Hocam aslında Gigabyte markasının müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz. Yurt dışından Aorus serisi bir dizüstü bilgisayar alacağınızı söyleyin. Bunun garantisi global olduğunu bu yüzden garanti hizmetini alabilir miyim? Diye sorabilirsiniz.

Hocam ASUS TUF serisi ısınıyor ve ben TUF serisini önermiyorum. Hatta TUF serisine düşmanım denilebilir. Ancak ben size ASUS ROG serisi bir cihaz önerdim. ASUS ROG tasarım ve performans yönünden ASUS markasının en yüksek seviyesidir. Sadece oyun için tasarlanmıştır. ASUS markasının MSI ile yarıştığı ve kafa kafaya olduğu bir seridir. TUF serisi ise ucuz yolla orta-üst seviye bilgisayar isteyenlerin tercihi oluyor genelde. Gigabyte markası biliyorsunuz ki masaüstü kısmında güzel başarıları olan bir marka bu yüzden önerdim. Ancak cihazlarının performansı hakkında pek bir bilgim yok. Ben aralarından seçecek olsam ASUS ROG derdim. Zaten ASUS ROG STRIX G512LV-HN267 model cihaza sahibim. Gayet memnunum beni hiç üzmüyor işlemci her şey Ultra ayarlarda bile en fazla 92 derece gördüm onun üstüne hiç çıkmadı. Ekran kartım ise hep 86-87 derecede kaldı. Aynı zamanda bu cihazda "sıvı metal" macun var. Soğutma konusunda klavye hiç ısınmıyor. Oynadım oyunlar GTA V ve Ark Survival Evolved oynuyorum. Her şey Ultra ayarlarda yukarıda bahsettiğim değerleri verdi.

Yani ben çok memnunum. Size de tavsiye ederim. Eğer bütçe artarsa MSI 10.nesil i7 ve RTX 2060 olan cihazları da öneririm. MSI dizüstü bilgisayarının genelde alt kısmı yarıya kadar mesh (delikli, içerideki her şeyi gösteren havadar bir tasarım) olduğu için altına soğutucu takılırsa çok güzel performans alabilirsiniz. ASUS ROG STRIX serisinin de alt kasası yarım kısmı mesh değil ama yarım kısmında bolca hava deliği bulunuyor. Hatta şöyle söyleyeyim arka kısmını çevirince içersindeki anakart, RAM gibi donanımları görebiliyorum. Mesela ASUS TUF serisinde 4-6 delik varken ASUS ROG serisinde 20-30 arası delik var siz düşünün. Eğer ASUS ROG serisi hakkında sormak istediğiniz bir şey olursa bana sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım😊.

Hocam konuyu dağıtıyorum fakat bir sorum var. Ayrı konu açmak istemedim kısa sorular için. Ben de sizdeki bilgisayarı almayı düşünüyorum 2-3 hafta içinde. Oynadığınız oyunlardaki Ultra ayarlarda FPS değerleri neler söyler misiniz?

Hocam konuyu dağıtıyorum fakat bir sorum var. Ayrı konu açmak istemedim kısa sorular için. Ben de sizdeki bilgisayarı almayı düşünüyorum 2-3 hafta içinde. Oynadığınız oyunlardaki Ultra ayarlarda FPS değerleri neler söyler misiniz?
Hocam PUBG LİTE her şey ultra ayarlarda 180-210 FPS arası alıyorum. Ark Survival Evolved epik ayarlarda her şey en yüksekte 48-56 FPS, gökyüzüne filan bakınca 76-85 FPS veriyor. GTA V her şey ultra ayarlarda 65-70 FPS veriyordu emin değilim GTA V'den. Oynamayalı baya oldu GTA V. Ancak Ark ve PUBG LİTE değerleri doğru. Hocam cihaz çok güzel tek bir kusuru var: RAM 8 GB. RAM 8 GB tek kanal olduğu için Nvidia Optimus ayarlarına takılıyor. Nvidia Optimus kısaca özetlersem oyun oynarken ekrana verilen görüntü İntel HD Graphics üzerinden veriliyor. Siz bir oyuna girince zannediyorsunuz ki Nvidia RTX ekran kartından görüntü alacağım ekranda. Ancak işler böyle gitmiyor. Ekrana görüntü İntel HD Graphics üzerinden gittiği için siz oyun oynarken aldığınız FPS ve performans aslında İntel HD Graphics %40 + Nvidia RTX 2060 %60 oluyor. Bu özelliği devre dışı bırakmanın bir yolu yazılım ile yok. Fiziksel olarak sizin ekranınız anakart üzerinden İntel HD Graphics üzerine bağlı olduğu müddetçe bu özellik aktif oluyor. Mesela siz HDMI veya Display port üzerinden harici bir monitöre bağlarsanız o zaman %100 Nvidia RTX ekran kartını kullanıyor çünkü bu portlar direk Nvidia RTX ekran kartına fiziksel olarak bağlı.

Şimdi Nvidia Optimus özelliğini anladıysanız konumuzla ne alakası var diyebilirsiniz açıklayayım. Çift kanal RAM takınca bu Optimus özelliği %90-%100 devre dışı kalıyor bunun sebebini daha çözemedik. Şimdi diyebilirsiniz yıl 2020 nasıl çözemediniz. Gerçekten isterseniz kendiniz de araştırın kesin net bir çözümü yok. %90-%100 işe yarayan tek yol sebebini bilmesek de çift kanal RAM bu sorunu ortadan kaldırıyor. Buraya konuların linkini de bırakırım. Okuyun sizde anlayacaksınız çift kanal RAM'in önemini. Bu çift kanal RAM sadece ASUS markası için değil her marka ve model için geçerli bu dediğim çift kanal RAM olayı.

Şimdi konuya dönecek olursak cihaz bir canavar. Şu an bu cihazdan yazıyorum klavye hissiyatından ekran güzelliğine, tasarımdan (RGB, soğutma) donanım gücüne kadar çok güzel. İntel Core İ7 10870H 8 çekirdek 16 iş parçacığı 5.0Ghz gücünde bir işlemci. Ekran kartı ise RTX 2060 Refresh 2020 sürümü 115W TDP değeri var. RAM konusunda 3200Mhz DDR4 SODİMM Micron by Crucial RAM var içinde. Şahsen biraz orta halli bir RAM. CL değeri 22 biraz yüksek. Çift kanal yapmanızı öneririm. İntel 660p SSD var. SSD yazma değeri gayet hoş, tatmin edici bir hızı var. Ekran 144Hz gayet güzel renk ayarı gayet iyi. Yani ben gayet memnunum.

Benden size bir tavsiye eğer ben render yapmam sadece oyun için alacağım derseniz İntel Core İ7 10750H ve RTX 2070 kombinasyonunu tavsiye ediyorum. Çünkü RTX 2070 oyun konusunda çok daha önde. Ben bu cihazı aldım çünkü 3 boyutlu simülasyon ve tasarım için kullanacağım için benim için 8 çekirdek 16 iş parçacığı çok önemliydi. Sizin için bu önemli değilse RTX 2070 olan versiyon sizi çok daha iyi tatmin eder. Çift kanal RAM takmayı unutmayın.
Hocam çift kanal RAM ile alakalı iki konu bırakıyorum. Buradan okuyabilirsiniz. Tüm mesajları okursanız olayı tamamıyla kavrayabilirsiniz.

Konu 1: Sahte HDMI ya da monitör mümkün mü?
Konu 2: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü

Son düzenleme:
Hocam PUBG Lite her şey Ultra ayarlarda 180-210 FPS arası alıyorum. Ark Survival Evolved epik ayarlarda her şey en yüksekte 48-56 FPS, gökyüzüne falan bakınca 76-85 FPS veriyor. GTA V her şey Ultra ayarlarda 65-70 FPS veriyordu emin değilim GTA V'den. Oynamayalı bayağı oldu GTA V. Ancak Ark ve PUBG Lite değerleri doğru. Hocam cihaz çok güzel tek bir kusuru var: RAM 8 GB. RAM 8 GB tek kanal olduğu için NVIDIA optimus ayarlarına takılıyor. NVIDIA optimus kısaca özetlersem oyun oynarken ekrana verilen görüntü Intel HD Graphics üzerinden veriliyor. Siz bir oyuna girince zannediyorsunuz ki NVIDIA RTX ekran kartından görüntü alacağım ekranda. Ancak işler böyle gitmiyor. Ekrana görüntü Intel HD Graphics üzerinden gittiği için siz oyun oynarken aldığınız FPS ve performans aslında Intel HD Graphics %40 + NVIDIA RTX 2060 %60 oluyor. Bu özelliği devre dışı bırakmanın bir yolu yazılım ile yok. Fiziksel olarak sizin ekranınız anakart üzerinden Intel HD Graphics üzerine bağlı olduğu müddetçe bu özellik aktif oluyor. Mesela siz HDMI veya Display Port üzerinden harici bir monitöre bağlarsanız o zaman %100 NVIDIA RTX ekran kartını kullanıyor çünkü bu portlar direk NVIDIA RTX ekran kartına fiziksel olarak bağlı.

Şimdi NVIDIA optimus özelliğini anladıysanız konumuzla ne alakası var diyebilirsiniz açıklayayım. Çift kanal RAM takınca bu optimus özelliği %90-%100 devre dışı kalıyor bunun sebebini daha çözemedik. Şimdi diyebilirsiniz yıl 2020 nasıl çözemediniz. Gerçekten isterseniz kendiniz de araştırın kesin net bir çözümü yok. %90-%100 işe yarayan tek yol sebebini bilmesek de çift kanal RAM bu sorunu ortadan kaldırıyor. Buraya konuların linkini de bırakırım. Okuyun sizde anlayacaksınız çift kanal RAM'in önemini. Bu çift kanal RAM sadece ASUS markası için değil her marka ve model için geçerli bu dediğim çift kanal RAM olayı.

Şimdi konuya dönecek olursak cihaz bir canavar. Şu an bu cihazdan yazıyorum klavye hissiyatından ekran güzelliğine, tasarımdan (RGB, soğutma) donanım gücüne kadar çok güzel. Intel Core i7 10870H 8 çekirdek 16 iş parçacığı 5.0GHz gücünde bir işlemci. Ekran kartı ise RTX 2060 Refresh 2020 sürümü 115W TDP değeri var. RAM konusunda 3200MHz DDR4 SO-DIMM Micron by Crucial RAM var içinde. Şahsen biraz orta halli bir RAM. CL değeri 22 biraz yüksek. Çift kanal yapmanızı öneririm. Intel 660P SSD var. SSD yazma değeri gayet hoş, tatmin edici bir hızı var. Ekran 144Hz gayet güzel renk ayarı gayet iyi. Yani ben gayet memnunum.

Benden size bir tavsiye eğer ben render yapmam sadece oyun için alacağım derseniz Intel Core i7 10750H ve RTX 2070 kombinasyonunu tavsiye ediyorum. Çünkü RTX 2070 oyun konusunda çok daha önde. Ben bu cihazı aldım çünkü 3 boyutlu simülasyon ve tasarım için kullanacağım için benim için 8 çekirdek 16 iş parçacığı çok önemliydi. Sizin için bu önemli değilse RTX 2070 olan versiyon sizi çok daha iyi tatmin eder. Çift kanal RAM takmayı unutmayın.

Hocam çift kanal RAM ile alakalı iki konu bırakıyorum. Buradan okuyabilirsiniz. Tüm mesajları okursanız olayı tamamıyla kavrayabilirsiniz.

Konu 1: Sahte HDMI ya da monitör mümkün mü?
Konu 2: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü

Hocam öncelikle teşekkürler, ben i7 10750H RTX 2060 versiyonunu almayı düşünüyorum, 2070 LW modeli biraz bütçemi aşıyor maalesef, sizinkiyle aynı versiyonu alacağım büyük ihtimalle alırsam. Çift kanal RAM tavsiyelerini forumda konularda görmüştüm okuya okuya zaten Single Channel RAM almamaya yemin ettim resmen. Bu kadar düşüş beklemiyordum. Aklıma takılan sorulara cevap aldım. Bu arada bilgisayarınızın rengi ne? Siyah aldınız sanırım, ben bir tek beyaz modelleri gördüm maalesef siyah kalmamış. Biraz önyargıyla yaklaştım aslında ne bileyim beyaz biraz itici geldi.

Hocam öncelikle teşekkürler, ben i7 10750H RTX 2060 versiyonunu almayı düşünüyorum, 2070 LW modeli biraz bütçemi aşıyor maalesef, sizinkiyle aynı versiyonu alacağım büyük ihtimalle alırsam. Çift kanal RAM tavsiyelerini forumda konularda görmüştüm okuya okuya zaten Single Channel RAM almamaya yemin ettim resmen. Bu kadar düşüş beklemiyordum. Aklıma takılan sorulara cevap aldım. Bu arada bilgisayarınızın rengi ne? Siyah aldınız sanırım, ben bir tek beyaz modelleri gördüm maalesef siyah kalmamış. Biraz önyargıyla yaklaştım aslında ne bileyim beyaz biraz itici geldi.
Hocam bende siyah kullanıyorum. Yalnız bence siyah olanı almanızı tavsiye ederim. Yoksa LED'li numclock özelliği olan mousepad yok hocam. Bir de benim modelim ASUS ROG STRİX G512LV-HN267 modeli. Bu modelde işlemci Intel Core İ7 10870H, 10750H değil. B

Yeni konular

Geri
Yukarı