Lenovo Legion 5 Ryzen 4800H RTX 2060

Lenovo Legion 5 15arH05H
Merhabalar uzun bir zamanın ardından Lenovo Legion 5 almaya karar verdim. İndirime tekrar girdiğinde sipariş geçtim. Paketleme gayet iyiydi büyük bir koli içerisinde geldi. Daha sonra koruması olsun memnun kaldım.

Öncellikle teknik özelliklerini buraya bırakayım çok detaylı bir inceleme olmasa da düşüncelerimi paylaşacağım.

AMD Ryzen 7 4800h (8C / 16t, 2.9 / 4.2GHz, 4MB L2 / 8MB l3)
RTX 2060 6 GB GDDR6 115W.
Hynix 2X 8 GB DDR4 3200MHz RAM.
Samsung 512 GB SSD M.2
Batarya 80wh.
Ekran 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits 144Hz, 100% sRGB.
FreeDOS.

Depolama olarak yükseltmek için tek seçenek NVME SSD almak olacak. Çünkü Sata SSD yerinde Batarya mevcut.

Fotoğraf bana ait değil.
577255e5-a2ce-4540-bba9-8ce05012a3c9.jpg

Yanında gelen hediyeler;
Lenovo Legion M300 mouse.
Gakademi eğitimi.

Malzeme kalitesi;
Genel olarak gövde kısımlarını beğendim bildiğimiz pc+abs mevcut fakat ekran çerçevesinde biraz sırıtıyor en ufak dokunmada ekran titriyor. Ekran çerçevesini açıkçası biraz daha iyi beklerdim beklediğimden kötü çıktı. 10/7

Dizayn;
Görünüş olarak gayet şık duruyor sırıtmıyor. :) Hem oyun hem iş bilgisayarı gibi İş ortamında RGB klavyeyi tek renk kullanırsanız veya kapatırsanız. :)

Performans;
Beklediğimin biraz üzerinde özellikle ekran kartı 115W'a çıkınca farkını hissettiriyor. Ryzen 4800H ise söylenecek bir şey yok. :)

Ekran;
144 HZ %100sRGB IPS olması benim bu bilgisayarı seçmemde önemli kriterler arasındaydı. Amatör Fotoğrafçılık yapıyorum renklerin doğrulu benim için önemli. :)

PassMark testi;

Adsız.png

Sıcaklık;
Boşta işlemci 28-35 arasında geziniyor. Ekran kartı ise 30-35 arası geziniyor.
Yükte ise Çok ağır oyunlarda test etme şansım olmadı işlemci 75-85 arası gidip geliyor.
Ekran kartını maksimum 68 derece gördüm. Ortalama ise 62-65 arası.

Isı kipleri;
Bilgisayarda 3 mod var.
Sessiz mod.
Otomatik mod.
Performans modu + GPU hız aşırtma isteye bağlı.

Lenovo Vantage yazılımı sevdim fakat arayüz biraz daha geliştirilebilir gibi.

RTX 2060 bu modlar arasında TDP değerleri;
Sessiz modda yükte 80W çalışmakta.
Otomatik modda ise 80-90W değişmekte çoğunluk 90W.
Performans moduna alınca fanlar uçak moduna geçiyor başta biraz sıcaklıklar artsa da yavaş yavaş yerini buluyor 115W ile performans artıyor.
Performans modu ile sessiz mod arasında gözle görülebilir performans farkı oluyor özellikle hız aşırtma yapınca.

Bazı oyunlarda test ettiğim kadarıyla ortalama FPS değerleri;
Control.
En yüksek ayarlar + DLSS açık 90-100 FPS arası performans modu açık.

Mafia 1 Remake.
En yüksek ayarlar performans modu açık 80-85 FPS arası.

Oyunları test ettikçe ekleme yapacağım fakat iade konusunu düşünüyorum (cızırtı için) henüz 14 gün olmadı alalı.

Olumlu yönlerini bir kenara bırakırsak tek beğenmediğim yönü ekran çerçeve kalitesi ekranı kapatırken sanki kitap kapağını kapatıyormuş gibi hissediyorum. :D
Kimisine göre belki sorun olmayacak fakat benim gibi hassas şeylere takıntısı olanlar için rahatsızlık verebiliyor kulaklıksız oynayınca. Bu bir sorun mu desem pek bilemiyorum. Oyunlarda özelikle ekran kartına yük binince cızırtı sesi sessiz mod kipinde çok rahat duyuluyor. Otomatik veya performans moduna alınca fanlar sesi bir nebze yok etse de artık o cızırtı sesi aklımdan çıkmıyor. :(

Cızırtı sesi için konu açmıştım.
Bunu bir kenara alırsak gayet memnunum. İade durumunu düşünmekteyim birkaç gün içerisinde karar vereceğim.

IMG_2384[1].jpg

IMG_2404[1].jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Orasıda öyle. Kulaklık takınca ses gelmiyorsa o kadar da önemli değil aslında.

Kulaklık tabii ki bir çözüm. Kulaklık haricinde Sessiz modda kullanmassam duyulmuyor sesi bastırıyor fakat hafif oyunlarda fan hızlanmadığından bariz duyuluyor açıkçası. Yazılımda Manuel Fan ayarı olsaymış iyi olabilirmiş.

Hocam driverları nasıl kurdun ben bir türlü kuramıyorum işlemci driverını.Aygıt yöneticisinde işlemci 2009 daki sürücü. Driver kurcam kuramıyorum technopat acer nitro 5 e kuruyor ondaki gibi amd hata veriyor. Recep abi kartı seçiyor görüntü bağdaştırıcılarından sürücü güncelleştirme kısmından manuel olarak sürücüyü seçiyor ben yapcam yapamıyorum bende amd nin dahili ekran kartı gözükmüyor sadece nvidianın rtx i gözüküyor. Ona son sürüm kurdum ama işlemciye hiç driver kuramadım. Pubg de test edeyim dedim fps ağlıyor çok kasıyor. Bazıları RTX değil Amd Radeon u dahiliyi oyunda kullanıyorsun rtx i aktif et diyor ancak bende ztn sadece rtx gözüküyor. LÜTFEN YARDIMCI OLUN🥺🥺🥺

Hocam driverları nasıl kurdun ben bir türlü kuramıyorum işlemci driverını.Aygıt yöneticisinde işlemci 2009 daki sürücü. Driver kurcam kuramıyorum technopat acer nitro 5 e kuruyor ondaki gibi amd hata veriyor. Recep abi kartı seçiyor görüntü bağdaştırıcılarından sürücü güncelleştirme kısmından manuel olarak sürücüyü seçiyor ben yapcam yapamıyorum bende amd nin dahili ekran kartı gözükmüyor sadece nvidianın rtx i gözüküyor. Ona son sürüm kurdum ama işlemciye hiç driver kuramadım. Pubg de test edeyim dedim fps ağlıyor çok kasıyor. Bazıları RTX değil Amd Radeon u dahiliyi oyunda kullanıyorsun rtx i aktif et diyor ancak bende ztn sadece rtx gözüküyor. LÜTFEN YARDIMCI OLUN🥺🥺🥺
F2 ile BIOS'a girip Switchable graphics ayarını etkinleştirmeniz gerekiyor. Böylece işlemcinin GPU'sunu kullanabilirsiniz. Mux Switch deniyor buna.

20210424_180459.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı