Çözüldü Lenovo Legion 5 Yeniden Başlatma Uzun Sürüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ardacaglayan

Hectopat
Merhabalar. Yeni Windows 10 kurulumumda kapat aç yaptığımda 10 saniyede açılmasına rağmen yeniden başlat yaptığımda en az 4-5 dakika Boot ekranında beklemekteyim. Sebebi ne olabilir?
@Bora Dere

Son düzenleme:
Çözüm
@Recep Baltaş Geç açılma sorununun kaynağını buldum. AMD Audio CoProcessor sürücüsü sorunlu oluyor bu ekran kartları için. Son sürüme güncelleyince otomatik olarak onu da güncellediği için cihaz ya kilitleniyor ya aşırı geç açılıyor ya da oyunlarda anlık FPS droplara sebep oluyor.

Çözüm ise şu şekilde;​

1. Adım: Aygıt Yöneticisi'ni açın.
2. Adım: Sistem aygıtları bölümünden AMD Audio CoProcessor'a sağ tıklayıp cihazı kaldır deyin.

1605089138221.png

(Bu seçeneği tiklemeyi unutmayın.)
3. Adım: Bu dosyayı indirin ve bir klasöre çıkartın.
4. Adım: Amdacpbus.inf adlı dosyaya sağ tıklayın ve Yükle seçeneğini seçin.
Hepsini yaptıktan sonra cihazı yeniden başlatın ve artık hızlı boot ve kararlı sistemin tadını çıkartın. Test ettim benim sorunumu çözdü.
Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Anakart arızası sebebiyle anakart değişimi yapılacak.
20H2 anakart arızalarını buluyor mu ne? :D Benim de Lenovo laptop aniden takılma/gecikme ve birden kendini kapatmıştı. Sonra ileriki günler de bilgisayar siyah ekran da kalıp anakart değişti:D

Yeniden başlatma ve hazır başlatma aynı sürede açılmadığını biliyorum. Benim de hazır açılma 10 saniye sürerken, yeniden başlatma geç oluyor ;) Ama 2-3dk sürmesi de normal değil, 30 saniye mi ne geçmemesi gerekli SSD olan sistem de yeniden başlatma.

20H2 anakart arızalarını buluyor mu ne? :D Benim de Lenovo laptop aniden takılma/gecikme ve birden kendini kapatmıştı. Sonra ileriki günler de bilgisayar siyah ekran da kalıp anakart değişti:D

Yeniden başlatma ve hazır başlatma aynı sürede açılmadığını biliyorum. Benim de hazır açılma 10 saniye sürerken, yeniden başlatma geç oluyor ;) Ama 2-3dk sürmesi de normal değil, 30 saniye mi ne geçmemesi gerekli SSD olan sistem de yeniden başlatma.
Olabilir benim laptobum bugün kargoya verildi büyük ihtimalle cuma elimde olur geri bilgi vereceğim buraya.

Olabilir benim laptopum bugün kargoya verildi, büyük ihtimalle Cuma elimde olur geri bilgi vereceğim buraya.
Hızlı çözüyorlar, yurt dışından bekleniyor diyor, 2 gün geçmeden ürün onarılıp kargoya verdik diyorlar. Bir ekran çok kirli geldi sanırım temiz bezle silip sanıp kirletiyorlar mı bilmiyorum, SSD ve anakart değişikliği için iki kere göndermiştim. Gelince seri numara, model numara ve model ismini anakarta girdiklerine emin ol. Benim anakarta unutmuşlardı bildirdim yine 1 gün içersin de halledip geri geldi.

Son düzenleme:
Hızlı çözüyorlar, yurt dışından bekleniyor diyor, 2 gün geçmeden ürün onarılıp kargoya verdik diyorlar. Bir ekran çok kirli geldi sanırım temiz bezle silip sanıp kirletiyorlar mı bilmiyorum, SSD ve anakart değişikliği için iki kere göndermiştim. Gelince seri numara, model numara ve model ismini anakarta girdiklerine emin ol. Benim anakarta unutmuşlardı bildirdim yine 1 gün içersin de halledip geri geldi.

UPS Kargo sağ olsun ayın 26'sı tahmini teslim gözüküyor. Unutacaklarını sanmıyorum teknik servisten arayan eleman çok ilgiliydi. Elinden geldiğince hızlı yapacağını söyledi ve laptopu Full testlere sokacağını söyledi. Bir daha arıza yapmama garantisi eklediler ve normal garanti süremi 36 ay yaptılar.

1603357416350.png

Antalya-İstanbul gibi bir rotaya bir kargo şirketi nasıl 4-5 gün sonra teslimat yapabilir aklım almıyor benim. Cuma gelir tamam Cumartesi tamam ama pazartesiye kadar bekletmek çok garip.

Son düzenleyen: Moderatör:
Antalya-İstanbul gibi bir rotaya bir kargo şirketi nasıl 4-5 gün sonra teslimat yapabilir aklım almıyor benim. Cuma gelir tamam Cumartesi tamam ama pazartesiye kadar bekletmek çok garip.
Ön görülebilir tarih en geç elin de olacak tarih. Benim de İstanbul-Gebze arasına bile 4 günlüğüne atıyor ama o gün İstanbul'dan çıkarsa aha yarın gelecek diyorum Gebze arasın da mesafe yok diyeyim servisiyle. Senin de 2 güne maksimum gelmesi gerekli hareket ederse kargon.

Bir daha arıza yapmama garantisi eklediler ve normal garanti süremi 36 ay yaptılar.
Ne zaman aldın bilgisayarı, ben de 2 kere ciddi arıza sorunları oldu bana yapmadılar?

Unutacaklarını sanmıyorum teknik servisten arayan eleman çok ilgiliydi.
Beni de arayıp özel ilgilendiler, hatta dün beni iki kere aramış ben açamadım çok yorgundum telefonu açamadım bile, aradıkları numaraya geri dönemiyorsun tabii.

Ne zaman aldın bilgisayarı, ben de 2 kere ciddi arıza sorunları oldu bana yapmadılar?
4. haftası bu. Daha işlem yapılmamış ama telefonda öyle dediler. Tamir için değil birebir değişim için yollamıştım ben sonra kararımı değiştirdim.
Beni de arayıp özel ilgilendiler, hatta dün beni iki kere aramış ben açamadım çok yorgundum telefonu açamadım bile, aradıkları numaraya geri dönemiyorsun tabii.
Benim şansıma tam telefon elimdeyken denk geldi. Şu anda laptobumda sadece ısınma sorunu var önceden olmayan bir sorundu bu. Streste 85 derecede çalışan bilgisayar şu anda 100 derecede.

Edit: Kasayı açıp vidaları tam takmışlar mı diye kontrol etmeyi düşünüyorum siz ne dersiniz?
Ve başka bir konu da bu anakart değişimi sonrası uzun yeniden başlatma süresi düzeldi.

Kasayı açıp vidaları tam takmışlar mı diye kontrol etmeyi düşünüyorum siz ne dersiniz?
Moral bozarsın açınca, tırnaklarını da kırmışlardır kasanın:D Servis çalışanlar çok temiz iş yapmıyor ama sorunlu olan parçayı uğraştırmayıp değiştiriyor o yanı iyi.

Streste 85 derecede çalışan bilgisayar şu anda 100 derecede.
Sürdükleri termal macun kötü sürmüşlerdir veya sürmemişler de olabilir:D Benim sıcaklık değerlerin de fark görmedim boşta ve kullanım da ondan çok bakmadım ısıya. Harici ekran kartım boşta sıcaklık bayağı düştü ama önceden boşta 40 dereceler de iken şimdi 32-34 dereceler de.

Tamir için değil birebir değişim için yollamıştım ben sonra kararımı değiştirdim.
Benim de farklı problem çıkarsa ben de yollarım artık, zaten 5 ay mı ne kaldı benim garantim. 1 seneyi geçince HDD vardı o ne olduysa sorun yaratmaya başladı SSD taktılar sonra 1 ay sonra anakart arıza oldu onu da değiştirdiler ve menteşe de yenilemişlerdi sanırım kronik sorunlu bu Lenovo menteşeleri artık cihaz yeni sıfır gibi oldu. Sorun çıkarsa artık değişim olmaz piyasada yok satıcı da iade yaparsa da zararına olur benim PC 6500TL oldu 3000TL aldığım bu özellikte alırsam o da zarar.

Moral bozarsın açınca, tırnaklarını da kırmışlardır kasanın:D Servis çalışanlar çok temiz iş yapmıyor ama sorunlu olan parçayı uğraştırmayıp değiştiriyor o yanı iyi.
İş çok temiz kasa vidalarını da sıfır takmışlar galiba üzerinde iz bile yoktu. Kasayı açıp bakmam garanti bozar mı?
Sürdükleri termal macun kötü sürmüşlerdir veya sürmemişler de olabilir:D Benim sıcaklık değerlerin de fark görmedim boşta ve kullanım da ondan çok bakmadım ısıya. Harici ekran kartım boşta sıcaklık bayağı düştü ama önceden boşta 40 dereceler de iken şimdi 32-34 dereceler de.
Güzel bir termal macun önerebilir misin alıp kendim uygulamayı düşünüyorum sıcaklık çok aşırı fazla geldi 100 derece bu işlemciyi üzüyor. Kalitesi güzel olsun parası mesele değil bir kere alınacak bir şey sonuçta.

İş çok temiz kasa vidalarını da sıfır takmışlar galiba üzerinde iz bile yoktu.
Ekran bom b*k derler ya öyle leşti kaç kere bende. Vidalarda niye iz olsun ki? İyi tornavida ile ben de açınca kurcalanmamış oluyor. Benin alt kasa da beyaz ince 1mm de çizgi vardı ve beyaz tebeşir tozu gibi çizgi lekeler de vardı onların bazısı geçti. Demek hepsi usta değil anasını ağlatan da var bilgisayarın.

Kasayı açıp bakmam garanti bozar mı?
Hayır. Kasa kırmadıktan sonra ve içerisinde ki donanıma zarar vermediğin sürece garantiyi bozmaz. Termal macunu ve fan bakımını da sen yapabilirsin bizzat bilgi almıştım.

Kalitesi güzel olsun parası mesele değil bir kere alınacak bir şey sonuçta.
Cooler Master Mastergel Pro öneririm. Casper gibi ısınan cihazı adam eden tek macun bu:D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı