Çözüldü Lenovo Legion 7 laptopun şarjı 1-2 saat gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Ben çoğunlukla prize takılı oynarım ama prize takmadığım zamanlarda şarjı çok erken gidiyor. 1-2 saat dayanıyor maksimum. Şu an şarjı %78 ve 1 saat 34 dakika ömrü kaldığını söylüyor.

Benim için pek problem değil, ama yine de prize takmadığım zamanlar az da olsa şu pilin ömrünü uzatmak istiyorum. Wallpaper Engine dahil arka plandaki birçok şeyi kapatıyorum ve bu haldeyken yine olmuyor. Parlaklık az, Lenovo Vantage'de ise sessiz kipi seçeneğine alıyorum. En az güç tüketimine sahip olan mod bu.

Fakat şunu belirteyim. ICUE'yi kapatmıyorum. Çünkü onu kapattığım zaman bilgisayarın RGB ışıkları yanıyor default halde öyle diye sanıyorum. Ya da ışıkları kapatmanın bir kısayol tuşu vardır da ben bilmiyor olabilirim. iCUE fazla şarj götürüyor, biliyorum ama nasıl çözerim hiçbir fikrim yok.

Güç tüketimini en aza indirmek için başka neler yapmam gerekir?

Şu anda bile %63 oldu mesela.

@Gilaybey hocam sizin durum nasıl? Prizde olmayınca kaç saat götürüyor?

32 GB RAM, 2 TB SSD, 11800H ve RTX 3070 var. 3070'i Max-P açık olarak kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Neler yaptığınızı detaylı yazarsanız diğer arkadaşlar da bakar.
Dediğim gibi olay iCue'de bitiyor. Benim kullandığım bilgisayar için normal olan süre aslında 4-5 saat gibi bir şey %40-50 parlaklıkta. Arkada çok şey çalışıyor, bir de Edge'deki sekmeler var tabii. Hibrit kipi de kapalıydı 4-5 saat olduğu zaman.

7-8 saate ise şöyle çıkardım:
Hizmetler kısmından Corsair'e ait olan her şeyi durdurdum.
Razer'ın da arkada çalışan bir çok programını kapattım. (Cortex, Game Manager Service, Synapse) Kullandığım Razer ürün Synapse desteklemiyor diye kapattım ben. Synapse size gerekiyorsa kapatmayın.
Parlaklığı %20-30 civarına indirdim. Hibrit kipi açık halde, pil tasarrufu açık, HDR kapalı, 60 Hz tazeleme oranı. Tabii hizmetlerden birkaç şeyi de kapattım da tam hatırlamıyorum. Siz göz gezdirin biraz, önemsiz olanları kapatın. Mesela Origin WebHelper var, veya SteelSeries GG ile ilgili şeyler var. Otomatikman arkaplanda güncelleme denetleyen hizmetler var, özellikle onları kapatın.

Core Temp üzerinden kaç W yediğini falan kontrol ettim. Ara sıra saniyelik olarak 15-20W çekiliyorsa bir sorun vardır. Buradan da kontrol edebilirsiniz. Hizmetlerde boş yere çalışan bayağı şey var. Özellikle onları kontrol edin.
Hocam şu an 1080p yaptım ama görüntü kötüleşti. Ekranın üstünde ve altında siyah şeritler oluştu 1920x1080'de. Görüntü kötüleşti derken siyah şeritlerden bahsediyorum, görüntü kalitesinde çok bozulma olmadı. Lenovo Premium Care teknik ekibini arayıp konuşacağım akşam. Gerisine bakacağız artık. Etiketlediğim diğer arkadaşlar da öneri verirse hepsini deneyip öyle iletişim kurayım Lenovo ile.

Hocam bahsettiğiniz ayarları nerden ve nasıl yapacağım? Quick CPU dediğiniz bir program sanırım. Yüklemeye gerek var mı ki? Vantage üzerinden de yapılıyor güç tasarrufu modu.

Kullanmadığım zamanlar hiç oyun oynamam. PhysX ayarını değiştirebilirim ama nerden değiştirmem gerekiyor? Nvidia denetim masası'ndan mı?

Ayrıca dediğim gibi, aynı özellikte laptopları kullandığım bir forum üyesinin 8-9 saat pil ömrü var. Sadece işlemcimiz değişik diye biliyorum.
Güç tasarrufu modunu oradan ayarlayabiliyorsunuz frekansları ile birlikte. Güzel bir CPU Monitör olduğu için önerdim.

Nvidia denetim masası üzerinden de Pyshx ayarlayabilirsiniz. Lenovo ile konuşmanızı da öneriyorum, sonuçta bu işin profesyonelleri onlar olacaktır.

İyi forumlar.

Güç tasarrufu modunu oradan ayarlayabiliyorsunuz frekansları ile birlikte. Güzel bir CPU Monitör olduğu için önerdim.

Nvidia denetim masası üzerinden de Pyshx ayarlayabilirsiniz. Lenovo ile konuşmanızı da öneriyorum, sonuçta bu işin profesyonelleri onlar olacaktır.

İyi forumlar.
Teşekkür ederim deneyeceğim ayarları. İyi günler dilerim.

@Gilaybey @Singua

Arkadaşlar tam şu anda yaklaşık %93 şarjda iken açtığım, ardından hibrit kipini açıp restart attığım bilgisayar ile yazıyorum.
Tazeleme oranı 60 Hz, Corsair ICUE kapalı. Steelseries GG kapalı. MUX (Kapalı (Hibrit kipi açık).

Eki Görüntüle 1573183Eki Görüntüle 1573184Eki Görüntüle 1573185Eki Görüntüle 1573186

Parlaklık %60 civarlarında. Fakat şarj yine bu durumda.

Hatta şu an bu cümleyi yazerken şarjım 85.

Başka neler yapabilirim aklıma bir şey gelmiyor. Böyle olmaması lazım, 8-9 saat pil ömrü nasıl oluyor?

@Artoria Pendragon @Teccno @gen2 dostlar sizi de etiketlemek istedim, laptopu alma sürecimde çok yardımcı olmuştunuz. Konuyu baştan sona okursanız çok mutlu olurum.

Başka neler yapmam gerek? Ayrıca ek bilgi olarak şunları vereyim, bilgisayara şu an dışarıdan bağlı olan sadece mouse var. Kulaklık, klavye falan bağlamadım. Wallpaper Engine'yi de kapattım. Steam bile çalışmıyor arkada.
Eki Görüntüle 1573188Eki Görüntüle 1573189

Vizelere çalıştığımdan dolayı Microsoft Edge'de 19 tane sekme açık. Ders videoları, slaytlar falan var ama bunun bu kadar etkilediğini sanmıyorum.
Zaten Edge kapalı olunca da sorun aynı.
Bu normal mi?
Eki Görüntüle 1573193Eki Görüntüle 1573194Eki Görüntüle 1573195
Son olarak bir umut @Recep Baltaş hocamı da etiketlemek istiyorum. Bu problemi çözmek için neler yapabilirim? Garantiye göndersem bir şey değişir mi? Şu vize/final döneminde de bir yere göndermek istemiyorum açıkçası. Bölümüm dolayısıyla bana çok lazım oluyor bilgisayar.

Son cümleme geldim ve şuan şarj 77. Ne kadar hızlı bittiğini anlıyorsunuzdur böyle. Bu konuyu yazarken bile %8 gitti...
Nvidia panelini durum çubuğuna ekle ve güç yiyor mu diye kontrol et.
Turbo boost kapat ve ekran parlaklığını mümkün olduğunca kısık tut.

Nvidia panelini durum çubuğuna ekle ve güç yiyor mu diye kontrol et.
Turbo boost kapat ve ekran parlaklığını mümkün olduğunca kısık tut.
Teşekkür ederim, Nvidia panelinden kastınız hangisi hocam? Nasıl ekleyeceğim?

Lenovo'ya mail attım, forumlarında konu da açtım. Canlı destek hizmet saatleri dışında olduğu için konuşamadım. Yarın Premium Care müşteri hizmetlerini arayacağım. Bugün arayamadım maalesef geç bitti işim...

Şimdi ben birkaç daha şey konuşmak istiyorum. Adını vermeyeyim, logosu kırmızı olan bir forumda konu açmıştım. Ve oradaki üyeler aynen şunları söylüyor:
1 saat 40 dakika fena bir süre değil bu cihaz için. Ayrıca dediğiniz ayarlar boştayken etki etmez, oyunda etki eder. Zaten 1 buçuk saatten 3 4 saate çıkmasını beklemeyin, en fazla 30 saat oynar

Hocam Gaming Laptop kullanıyorsun, pil süresi alamaman gayet normal değil mi? Sana vadedilen pil süresini önce bir öğren bence Lenovo müşteri hizmetlerinden. Ona göre bir konu aç çünkü 8-9 saat pil ömrünü vermek öyle her laptopun harcı değil. Özellikle bir gaming laptopun.

Böyle diyorlar.

Ama bu konuda, arkadaş 4 saat olduğunu söylüyor şarj ömrünün. Bilgisayar özellikleri de neredeyse benimkiyle aynı.

@Ella Freya @Asdasgudas @wanetage @Dark Lord of the Sith hocalarım da bu konuya cevap vermiş ve gayet normal olduğunu söylemişler bunun. Bir de benimkine bakalım...

Pil ayrıntılarını yine atayım:

Screenshot_2.png

Aklınıza gelecek her şeyi denedim arkadaşlar. Ama yine de pil ömrüm az geliyor.

4 sayfayı baştan okumak istemiyorsanız şöyle özetleyeyim:

MUX Switch'i kapattım, 165 Hz'den 60 Hz'ye geçtim, 2560x1600'den 1920x1080 çözünürlüğe indirdim, Lenovo Quiet Modda, Pil tasarrufu açık ve parlaklık %50-60 civarlarında.

Arkaplanda iCUE'yi kapatıyorum, Steelseries GG'yi ve arkaplanda çalışan birçok programı da kapatıyorum. Klavye RGB'leri de yanmıyor. Ama yine de 2 saat pil süresini bile göremedim doğru düzgün... Uzun lafın kısası şarjı çok erken gidiyor laptopun. Sorunu nedir? 19 Eylül'de satın almıştım, eski bir şey de değil.

Son düzenleme:
80wh batarya ile 4 saat gayet doğal, ama kastırarak biraz daha artırabilirsiniz. Battery Bar indirip ordan tüketin değerine bakabilirsiniz.
Ortalama 20wh tüketiyorsunuzdur diye tahmin ediyorum.

80wh batarya ile 4 saat gayet doğal, ama kastırarak biraz daha artırabilirsiniz. Battery Bar indirip ordan tüketin değerine bakabilirsiniz.
Ortalama 20wh tüketiyorsunuzdur diye tahmin ediyorum.

Hocam doğal olduğunu biliyorum da 4 saat keşke olsa...
2 saat bile olmuyor benim pil ömrüm. 80wh batarya var yine. 4 saat olan başka bir forum üyesi.

Şarj süresi cidden az almış cihaza göre, bir sürü şey soylenmiş ve cozum olmamıs benım aklıma farklı olarak sadece pili 1 2 defa tamamen desarj edip denemek geldi, onu da bir deneyebilirsiniz isterseniz.

Şarj süresi cidden az almış cihaza göre, bir sürü şey soylenmiş ve cozum olmamıs benım aklıma farklı olarak sadece pili 1 2 defa tamamen desarj edip denemek geldi, onu da bir deneyebilirsiniz isterseniz.
Bunu daha önce hiç denemedim. Bilgisayarı aldığımdan beri hiç %0 şarj olmadı. Bunu da bir deneyeyim ben en iyisi. Şu an prizden çıkardım.

%0 olmasını bekleyeceğim. Bir şeye dokunmama gerek yok değil mi? Parlaklığı kısmak, 60 Hz'ye çekmek veya MUX'u kapatmak gibi.

Geri
Yukarı