Lenovo P2 İncelemesi

Bugün 2 aydır kullanmakta olduğum Lenovo P2'nin incelemesini yapacağım. Yalnız fotoğraf koymayacağım, zaten her yerden bulabilirsiniz. Telefonun tam kodu: Lenovo p2a42

Ekran

Ekrandan başlayalım. Telefonun 5,5 inc boyutunda Super AMOLED ve 1080p bir ekranı var. 16:9 da bir ekran oranı var. 1400 liralık bir telefonda Super AMOLED göze çarpıyor tabii. Ekranı gerçekten güzel ve parlaklığı yeterli. Malum bataryası sayesinde her zaman son parlaklıkta da kullanabiliyorsunuz zaten. Bu nedenle ekran konusunda rakiplerinden daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Batarya

Fazla söze gerek var mı? 5100 mAh bir bataryası var. Bu batarya SD 625 ve 1080p 5,5" ekran ile birleşince muazzam bir performans oluyor tabii ki. Telefonu normal kullanımda 2,5 gün oyun oynanan, çok aktif kullandığım zamanlarda 1,5 ya da 2 gün kadar dayandığını gördüm. Zaten telefonun odak noktası da batarya. Bu konuda tek eksisi Micro USB olması. Keşke daha güncel ve daha pratik olan Type C tercih edilseydi. Telefon genelde 2 saat gibi bir sürede şarj oluyor.

Performans

En çok merak edilen kısımlardan birisi sanırım. Evet kesinlikle herhangi bir oyunda telefonda kasma vs. görmedim. Asphalt 8 vb. denedim. Telefonda SD 625 işlemcisi ve Adreno 506 grafik işlemcisi bulunuyor. Bunun yanında 4 GB RAM'i olduğu için günlük kullanımda hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Depolama

Telefonda 32 GB dahili hafıza ve 128 GB'a kadar Micro SD kart desteği var. Bunun 8 GB'ı sistem tarafından kullanılıyor ve size 24 GB'lık yer kalıyor. Ben buna birkaç oyun, 2 sezon dizi (HD değil tabii ki.) ve birkaç müzik yükledim. Şu an 1 GB boş yerim var. Yani bunun yeterli olduğunu söyleyebilirim ama birkaç bölüm HD film veya dizi taşımak istiyorsanız yanınıza Micro SD kart almanız gerekecektir.

Kamera

Evet en sıkıntılı konu. Bu telefon üst düzey kamera arayan kullanıcılar için değil. Ortalama bir kamerası olduğunu söyleyebilirim. Aydınlık ortamda zoom yapmadan çekimlerde gayet başarılı ve güzel. Karanlık ortamda yine iyi denilebilir bence. Ama zoom yapınca işler değişiyor. Evet, bulanıklaşıyor. Son seviyede ise iyi bir görüntü olmuyor. Zaten OİS de yok. Yani bol fotoğraf çekenler için bir telefon değil. Bunun yanında 4K video kaydı ve fotoğraf çekimi yapabiliyor arka kamera. Ancak dediğim gibi bu kamera benim gibi çok fotoğraf çekmeyen, çektiğinde de çok çok iyi bir görüntü beklemeyen kullanıcılar için yeterli. Böyle deyince kamerası iyi çekmiyor anlaşılmasın, zoom yapmayınca gayet iyi bir kamera.

Yazılım

Evet, telefon Android 6 ile geliyor ve 7'ye yükseltilebiliyor. Ancak sanırım 8 almayacak. Kesin bir bilgi yok ama benim tahminim bu yönde. Telefon Vibe UI kulanıyor ve bence ortalama üstü bir arayüz. Yani bir Emotion UI değil ama iyi. İsteyenler launcher kullanabilir. Ben Arrow Launcher ile kullanıyorum telefonu.

Kullanım

Telefonun boyutları iyi. Ekran gövde oranı da rakipleriyle benzer ama tabii ki bir S8 beklemeyin. Evet, telefon diğer telefonlardan çok az daha ağır. Ama elinizde 5 dakika kullanınca direk alışıp unutuyorsunuz. Çok da ağır değil yani. Telefonun boyutları tek elle kullanımın sınırı gibi. Yani el boyutunuza göre değişir. Ama ayarlardan görünen ekranı küçültebiliyorsunuz ki bu da tek elde yarar sağlıyor. Bunun dışında sanal tuşlar ile ilgili sorular var. Evet, sanal tuş kullanmanıza gerek yok. Doğrudur, telefonun iki yanında eski Samsung telefonlar gibi dokunmatik tuşlar yok ama ana ekran düğmesi var. Ayarlardan bir özelliği açarak bunu kullanabiliyorsunuz. Yana kaydırdığınızda geriye gidiyor, parmağınızı üstünde tuttuğunuzda ise açık programların olduğu kısım açılıyor. Parmak izi okuyucusu gayet iyi. Bunun dışında kullanımda bir sorun görmedim.

Dayanıklılık

İşte bu! Zaten telefonun testleri ve incelemelerine bakarsanız görürsünüz. Kendisinden binlerce lira pahalı telefonlardan (Evet, sevgili Apple fanları, İphone dahil.) daha dayanıklı. Yani gerçekten taş gibi bir telefon olduğunu söyleyebilirim.

Ses

Ya ben bir hoparlör sorunu varmış diye duydum doğru mu? Böyle sormuş olabilirsiniz. Ortalama bir hoparlör ve mikrofona sahip bir telefon. Yani çok iyi bass ve tizler beklemeyin. Cızırtı konusunda normal kullanımda kesinlikle böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ancak denemek için telefonun sesini sona alıp kulağımın dibine kadar soktuğumda çok hafif bir cızırtı duydum. Bunun dışında ses yüksekliği ve kalitesi gayet iyi.

Sonuç

Bu telefon daha çok telefonları günlük kullanıp kameraya pek önem vermeyen ortalama kullanıcılar için. Dediğim gibi özellikle batarya ve dayanıklılık konusunda çok iyi olduğu için bu kullanıcı kitlesinin gözdesi olacaktır.

Eksileri:
  • Kamera. Ama bu zaten telefonun öne çıkan özelliklerinden biri olmadığı için eksi sayılır mı bilmem.
  • Android 8 güncellemesi şaibesi. Lenovo bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da büyük ihtimalle Android 8 almayacak.
  • Kulaklık. İncelemede değinmedim ama kutudan çıkan kulaklığı yok gibi düşünebilirsiniz. Yan sanayi malı dandik kulaklıklar gibi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı