Lenovo Ryzen 5 Notebook ile Overclock

Laptop ısınmaya başlarsa konfor sıcaklığı devreye giriyor yani dokunduğun yerler sıcak olmasın seni rahatsız etmesin diye işlemci gücünü kısıyor senin yaptığın ayarlar gidiyor oyunu alta alıp tekrar ayarları uygulaman gerekiyor bunun önüne geçmek için Ryzen Controllerde ayarlar kısmında re apply diye bir bölüm var bu bölüme 5 değerini girersen yaptığın ayarları 5 saniyede bir uygular ve laptop ısındığında kendi gücünü kıstığında bu ayarlar tekrar uygulanır o MHz düşmesi 1 2 saniyeliğine olur biter bu ayarada çoğu kişi dikkat etmez :)

Ayarları 5 saniyede 1 uyguladığı için performans kaybı olur mu?

@Yasinnxs R5 3500U kullanıyorum.
1618254819899.png

GPU'ya dokunmadım, VRM Current 50A, güzel bir performans artışı oluyor, soğutmaya dikkat et ama.

Doğru ayar yapmazsanız mavi ekranlardan başlayıp anakart arızasına kadar gider. Ben bir kere anakart arızası ve birden fazla mavi ekran hatası almaya başlamıştım. Minidump dosyasından mavi ekran sebebi Ryzen Contreller kaynaklı olduğunu ve overclock benzeri bir program olduğunu öğrenmiş olduk. Ryzen Master mı kullanıyorsun sorusu bile sorulmuştu ama ona benzer Ryzen Controller yazılım ile hız ve güç ayalarını ayarlanabiliyor söylenince kaldırılması ve kurulmamasını söylenmişti. Yani herkes kullanılması tavsiye edilmiyor hele ki mobil cihazlar için riskli aslında.

Doğru ayar yapmazsanız mavi ekranlardan başlayıp anakart arızasına kadar gider. Ben bir kere anakart arızası ve birden fazla mavi ekran hatası almaya başlamıştım. Minidump dosyasından mavi ekran sebebi Ryzen contreller kaynaklı olduğunu ve overclock benzeri bir program olduğunu öğrenmiş olduk.

Ben sadece TDP 30W yapıp Max sıcaklığı 85 derece yaptım. ASUS tek fanlı Ryzen 3500U onboard laptopa sahibim. 10-13 FPS civarı GTA 5 de artış oldu mavi ekran sorunu yaşamadım. Sadece iki ayarı oynamıştım yani şimdi başka ayarları da mı değiştirmem gerekiyor?

Doğru ayar yapmazsanız mavi ekranlardan başlayıp anakart arızasına kadar gider. Ben bir kere anakart arızası ve birden fazla mavi ekran hatası almaya başlamıştım. Minidump dosyasından mavi ekran sebebi Ryzen Contreller kaynaklı olduğunu ve overclock benzeri bir program olduğunu öğrenmiş olduk. Ryzen Master mı kullanıyorsun sorusu bile sorulmuştu ama ona benzer Ryzen Controller yazılım ile hız ve güç ayalarını ayarlanabiliyor söylenince kaldırılması ve kurulmamasını söylenmişti. Yani herkes kullanılması tavsiye edilmiyor hele ki mobil cihazlar için riskli aslında.

Ben 1 senedir kullanıyorum, daha önce hiç öyle bir sorun yaşamadım. Başıma gelen en kötü şey yazın işlemcinin 95 derece görmesiydi. Az önce de kullandım, 60 derece sabit ~10-20 FPS artış sağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı