Lenovo V570 dizüstü bilgisayar kapanmıyor

gorkemayt1

Femtopat
Katılım
21 Eylül 2020
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Merhaba,
Öncelikle söylemeliyim ki sorunum biraz karışık, elimden geldiğinde toparlayarak yazmaya çalıştım şimdiden kusura bakmayın.
Cihazım:
Lenovo V570
İşlemci: i5-2410M
Sistem Belleği: 3GB 1066 MHz
Sabit Disk: WD Scorpio Blue 320GB

Bilgisayarımda yaklaşık 6-7 ay önce kapanmama sorunu ortaya çıktı. Kapanmamadan kastım ekran tamamen kapanıyor, fan çalışmaya devam ediyor ve güç ışığı da yanıyor. Sadece düğmeden kapatabiliyorum. Bunun üzerine laptopuma format attım. Fakat sorunum düzelmedi.


Fakat bu formatları atarken karşılaştığım bir sorun da format işlemleri tamamen bittiğinde en son bilgisayarın yeniden başlatılacağını söyleyen bir uyarı çıkıyor ve orada bilgisayar donuyor.(Tüm windows sürümlerinde 7-8.1-10 aynısı oldu) Güç düğmesiyle kapatıp tekrar açıp kurulumları tamamlıyorum ve bilgisayar normal şekilde çalışıyor fakat kapatmaya gelince ekranı tamamen kapatıp fanları çalıştırmaya devam ediyor. Bilgisayarcıya götürdüğümde ramler veya HDD sıkıntılı olduğunu söyledi. Ben de 2 GB ve 1 GB ramlerimi birini takarak farklı slotlarda denedim, sorun çözülmedi.

HDD aldığımda düzelmeme ihtimalini düşündüğüm için arkadaşımın bilgisayarındaki HDD'i ödünç aldım. İçinde Windows 7 Enterprise yüklü HDD yi kendi laptopuma taktığımda bilgisayar sorunsuz kapanmaya başladı, yani bir sıkıntısı kalmadı. Ben de o HDD'ye format atmayı denedim. Kendi HDD'im takılı olduğunda yaşadığım kapanmama problemini arkadaşımın HDD'si ile de yaşamaya başladım. Bunun üzerine attığım formatta sıkıntı olduğunu düşündüm ve farklı bir flash belleğe rufus ile değil de Windows Medya Aracı kullanarak Windows 10 kurarak denedim fakat düzelmedi. Attığım formatın sıkıntılı olduğuna yüksek ihtimal veriyorum ama sorunun içerisinden bir türlü çıkamadım.
Ek Bilgiler:
*Windows 7-8.1-10 hepsini denedim
*Eski windows 10 sürümlerini de denedim yine sorun çözülmedi.
*Rufus ile Technopatta anlatıldığı gibi usb hazırladım.
*Farklı USB cihazına Windows Medya oluşturma aracıyla kurulum yapıp denedim.
*Bu sorun oluştuğu için laptopu komple söktüm temizledim termal macununu çektim.
*Bilgisayarı uyku moduna aldığımda da ekran komple kapanıyor fakat fanlar çalışmaya devam ediyor ve tekrar uyandıramıyorum. Düğmeden kapatıp tekrar açmam gerekiyor.
*Hazırladığım format usbleriyle 2 arkadaşımın bilgisayarına format attım sorunsuz kullanıyorlar.

Değerli yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar.
 
Son düzenleme:


Yeni konular

Yukarı