Lenovo Y50 Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu

machineheada

Kilopat
Daha fazla  
Sayın Technopat kullanıcıları,

2 yıl önce aldığım Lenovo Y50 marka dizüstü bilgisayarımın düzenli olarak tozunu alırdım. Altından soğutucu ped hiç eksik olmadı. Özellikleri kısaca i7 4710 işlemci ve gtx 860m grafik kartı bulunuyor. Son 30-40 gündür bilgisayarı kapattığımda (shut down) hemen açamıyordum. En az 4-5 kere denedikten sonra yeniden başlatabiliyordum.

Bu nedenle son 4-5 haftadır sadece uyku modunda bırakıyordum. Açıkçası uyku modu ile kullanıma devam edebildiğimden çok büyük bir sıkıntı yaratacağını düşünmemiştim. 2 gün önce bir program güncelleme yaptı ve restart yapmak zorunda kaldım. Şu an bilgisayar ekranı kesinlikle açılmıyor, lenovo logosu çıkmıyor ancak açma tuşuna bastığımda fanları çalışıyor - klavye ışıkları yanıyor - pilde şarj ediyor. Ayrıca açık bıraktığımda zaman zaman hard diski çevirmeye başlıyor sanki bir şeyler yüklüyor gibi ancak sonuç tabii ki hüsran...

Garantisi dolalı daha 2 ay oluyor ve bilgisayar sanki biliyor gibi garanti dolar dolmaz bozuldu.
Bilgisayarda denediğim işlemler aşağıdaki gibi olmaktadır:

- Bilgisayar üstündeki pil tümleşik. Laptop'u açtıktan sonra pil bağlantsını anakart üstünden söküp Lenovo'nun kendi forumlarında önerdiği "hard reset" metodlarını denedim. "Elektrik ve pil bağlı değilken 10 kere 1 saniye aralıkla aç/kapa tuşuna bas 2 dakika basılı tut" veya 2 dakika aç/kapa tuşuna basılı tut vb. kombinasyonları

-Öncelikle RAM'lerini söktüm, RAM'siz açmaya çalıştım hiç bir tepki vermedi ayrıca desktop'ların genelde yaptığı ses uyarısı da çıkartmadı.

-RAM slotunda tek RAM ile tüm RAM'lari denedim.

-Harddisk'i söktüm yine bir tepki vermedi.

-Elimdeki bir başka harddiski takıp açmaya çalıştığımda da hiçbir tepki vermemekte.

-BIOS pilini söktüm beklettim.

-Üstünde dev gibi bir pasif soğutucu var onu söktüm altına yeni macun sürüp fanı geri taktım.

-Soğutucu üstünde çift fan var ve bir fan hafif yavaş dönüyor gibi gözüküyor ancak soğutucuya elle dokunduğumda el yakacak kadar ısınmıyor bu nedenle fan arızası değildir gibi geliyor.

-Lenovo Novo tuşu ile normalde BIOS'un açılması gerekiyor ancak o da işe yaramıyor.

Aranızda laptop arızası konusunda deneyimli arkadaşlarımıza danışmak istediğim 3 sorum bulunuyor.

1. Tek fanda hafif bir arıza varsa bunu acaba ana kart tespit edip bilgisayarı hiç başlatmıyor olabilir mi? "Ancak Fan dönüyor...." Lenovo fanlarını 140 TL'ye satıyorlar bu nedenle sırf denemek maksadıyla fan almakta istemedim.

2. Anakart yandı mı kesin nasıl anlayabiliyorum tek metod servise mi götürmek acaba?

Açıkçası lenovo servisi ile ilgili okuduğum yorumlardan sonra zaten garantisi bitmiş laptop'u yetkili servise götürmektense özel bir servise götürmek istiyorum.

3. İstanbul içerisinde öncelikle Avrupa yakasında bildiğiniz ve önereceğiniz özel bir laptop tamircisi var mıdır? Yoksa anakart üstünde bir arıza varsa yenisini almak daha mı ucuza geliyor.

Ben açıkçası CPU ve GPU'ların anakarta tümleşik olduğunu bilmiyordum. Anakart üstünde atıyorum dandik bir transistörün bozulması demek taş gibi çalışan CPU ve GPU'nun da bozulmasına mı neden oluyor. Yani "Almanya yenilince bizde mi yeniliyoruz" eğer böyleyse ne kadar iğrenç bir şeymiş gaming laptop almak. Tabi bende bunu 1400 usd'ye öğrenmiş oldum...

Cevap vereceklere ve okuyanlara zamanları için şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi günler diliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Arkadaşlar,

Özel bir servise götürdüm.
Yukarıda yazdıklarım GPU arızası çıktı. Türkiye'ye gelen Lenovo Y50'lerin 2 tip ekran kartı bulunuyormuş ve GPU chiplerin üstünde hangi anakart için oldukları yazmıyormuş. Eğer tam benimkine uyan chip değilse çalışmayacaktı ya da başka bir sebeple çalışmayan bir Lenovo Y50'yi benim bulup teknik servise götürmem gerekiyordu. Kesin çözüm için 300 TL chip parası sökme takma vb yaklaşık 1200TL - 1500 TL tutacağından yaptırtmadım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı