Lenovo Y510P Fan Değişimi Sonrası Aşırı Isınma

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Lenovo Y510P laptopum var.
Birkaç ay önce laptopın fanı bozuldu, belli bir süre böyle kullandım sonra fanı değiştirdim.
Değişimden sonra aşırı derecede RAM kullanımı arttı ve önceden hiç kasma yaşamadan oynadığım oyunları şu an 10 dk oynadıktan sonra aşırı derecede kasma olduğu için oynayamıyorum.
3 ayrı programla işlemcinin sıcaklık değerlerine baktım ve 100 derecelere ulaştığını gördüm.
Sıcaktlıktan dolayı işlemci turbo özelliğini kapatıyor ve işlemcinin hızı aşırı derecede düşüyor. Sanırım sorun bu.
Sizce sistemsel bir sıkıntı mı var yoksa yazılımsal mı?

Bunun birkaç nedeni olabilir:
  • Takılan fan PWM değil ve sıcaklığa göre devir artırmıyor. Sabit bir hızda dönüyor. Bu yüzden sistem ısındığında fan devri artmadığından ısınmaya devam ediyor.
  • Isı borusu içinde bir gaz veya sıvı yer alıyor. Eğer bu sızdı ise soğutma ilşlevi bozuluyor.
  • Termla macun kurumuş olabilir. Yenilenmeli.

Ek olarak ben de bu işlemi bir bilgisayarcıda değil de Lenovo'nun kendi servisinde yaptırmanızı öneririm.Böylece sorun yaşama olasılığınız düşer.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı