Lenovo Yoga 520 Alınır mı?

Anakartın içine gömülü değil bu bilgisayar harici bir ekran kartı var.
İşte harici ekran kartı anakarta gömülü şekilde geliyor yani ekran kartını değiştiremezsin. Aynı şekilde işlemcisi de öyle. Belki komple anakart değiştirerek değiştirebilirsin ancak o da fayda etmeyecektir hem maliyet fazla olacak hemde bilgisayar yetersiz kalacaktır soğutması.

İşte harici ekran kartı anakarta gömülü şekilde geliyor yani ekran kartını değiştiremezsin. Aynı şekilde işlemcisi de öyle. Belki komple anakart değiştirerek değiştirebilirsin ancak o da fayda etmeyecektir hem maliyet fazla olacak hemde bilgisayar yetersiz kalacaktır soğutması.
Neden Paylaşımsız / Harici Ekran Kartı Deniyor?
Böyle tanımlanmasının sebebi, ekran kartının üzerinde kendi belleklerinin olmasıdır. Tıpkı RAM gibi yazılabilir ve okunabilir belleklere sahip olan ekran kartları 1GB, 2GB, 4GB bellek miktarlarına sahip olabilir. Bu bellek miktarı sadece grafik içindir. Yani bilgisayarın RAM miktarını olumsuz yönde etkilemez. Hariçten bir kart olduğu ve anakartın içerisinde yer almadığı için harici / paylaşımsız olarak isimlendirilmektedir

Neden Paylaşımsız / Harici Ekran Kartı Deniyor?
Böyle tanımlanmasının sebebi, ekran kartının üzerinde kendi belleklerinin olmasıdır. Tıpkı RAM gibi yazılabilir ve okunabilir belleklere sahip olan ekran kartları 1GB, 2GB, 4GB bellek miktarlarına sahip olabilir. Bu bellek miktarı sadece grafik içindir. Yani bilgisayarın RAM miktarını olumsuz yönde etkilemez. Hariçten bir kart olduğu ve anakartın içerisinde yer almadığı için harici / paylaşımsız olarak isimlendirilmektedir
Laptopta harici ekran kartı mevcut benim demek istediğim harici ekran kartları laptoplarda anakarta gömülü şekilde gelmektedir yani çıkarılamaz, değiştiremez şekilde. Eğer arızalırsa ekran kartı anakartı komple değiştirilerek çözülmekte.
Laptopta MXM slotu bulunan laptop modellerinde ki bu çok az laptop modellerinde mevcut onlarda ekran kartı değişimi yapılmakta ancak oda çok kısıtlıdır.
309267-452e93822c9ca6ac2d89777d31634e26.jpg

Bu da örnek GTX 940MX ekran kartın olduğu anakart, gördüğün gibi parça anakarta gömülü şekilde geliyor çıkartılamıyor.
309269-5ffc2422c739f330d6b7ef5934fe6a6b.jpg

Dosya Ekleri

• MXM_TypeA_TypeB.jpg
    MXM_TypeA_TypeB.jpg
    76,4 KB · Görüntüleme: 46
  • msi_cx72_940mx_7.jpg
    msi_cx72_940mx_7.jpg
    369,7 KB · Görüntüleme: 38
Lenovo'nun bu bilgisayar için ekran kartı değişiyor gibi bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Bu sayede ekran kartı değişmesi durumunda garanti dışı olacağını söyleyebilirim.

Harici ekran kartı olarak dediği şey; işlemcinin içinde bulunan günlük işlemler ve basit uygulamalar için kullanılan, Intel'de HD Graphichs olarak adlandırılan grafik biriminden farklı olarak AMD ya da Nvidia tarafından üretilen bir GPU'ya sahip olmasıdır. Bu harici GPU, işlemciden bağımsız olarak anakarta lehimli olarak bulunur ve değişmez. İş yüküne veya nasıl ayarlandığına bağlı olarak devreye girer. 3500-4000 TL civarı bu ürünler için bence pahalı. Çok da bir performans beklemeyin bu üründen. Günlük ve ofis kullanımı için tasarlanmış bir ürün.

Ben 3200TL'ye Lenovo Legion Y520 aldım, gayet ince ve taşınabilir. Donanımları ise; İ5 7300HQ, 8GB RAM, 1TB HDD ve GTX1050. Ben size kullanıcısı olarak önerebilirim şuan gayet memnunum.

Yeni konular

Geri
Yukarı