Lenovo Z50-70 FPS Yüksek Olduğu Halde Oyunlarda Kasma

Dynamic

Hectopat
Yer
Kocaeli/Gölcük
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
  • i5 4210u
  • GT 840m
  • 1TB hdd + 8 GBSSD Cache
  • 8 GB 1600 MHz RAM.

Bu özellikteki Lenovo Z50-70 leptop'a sahibim.

League of legends oynarken teamfight (takım savaşı) sırasında FPS değerim bazı savaşlarda 60'ın altına düşüyor. FPS değeri 60'ın altına düştüğü an oyun kasıyor. Eğer dikey senk. açık oynarsam yine teamfight sırasında FPS de 60'ın altına düşüş yaşanıyor, bir şey farketmiyor yani.

CS:Go oynarken ise 70-80 FPS civarında oyun kasıyor. Oyunu farklı çalıştırma seçenekleriyle açtım (-threads 4 -nojoy -high -novid) ancak yinede sorunum düzelmedi.
  • Ekran kartı sürücüm güncel, sürekli güncel tutuyorum. Bir kaç sefer ekran kartının driverını downgrade yapıp denedim yine aynı kasma yaşandı.
  • Nvidia ekran kartı paneli ayarlarını varsayılana alıp denedim olmadı. Performans moduna alıp denedim yine düzelme olmadı.
  • Leptop'u şarjda, yüksek performans modunda kullanıyorum.
  • Belki prizde sorun vardır diye Leptop'u farklı bir prize taktım ama yinede sorunum düzelmedi.
  • Oyunu yüksek performanslı nvidia işlemcisi ile açıyorum bundan eminim.
  • Virüs programını kapatıp da denedim yine sorunum çözülmedi.
  • 1-2 kere sisteme recovery attım yine sorunum aynı.
Son olarak da bu sorundan dolayı Leptop'ı garantiye gönderdiğimde bana donanımsal herhangibir sorun olmadığını söyleyip bilgisayarı garantiye verdiğim gibi geri yolladılar. Madem donanımsal bir sorun yoktu neden yazılımsal sorunlara bakmadınız da sorunu mu çözmediniz? Ben donanımsal bir sorun olduğu yönündeyim. Şimdiden yardımcı olmaya çalışacak arkadaşlara teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
70-80 FPS'de oyun nasıl kasıyor ? FPS düşüşü mü yaşanıyor ? İşletim sistemin nedir bu arada ? Windows 7 yüklemedin cihaza umarım ?

Oyunlarda CPU ve GPU sıcaklığını MSI AfterBuırner ile takip eder misin ?

70-80 FPS'de oyun nasıl kasıyor ? FPS düşüşü mü yaşanıyor ? İşletim sistemin nedir bu arada ? Windows 7 yüklemedin cihaza umarım ?

Cs go'da bütün ayarları en düşüğe alınca fps değeri 120-170 arası değişiyor. Ancak smoke içine girdiğimde fps 80-100 arasına kadar düşüyor öyle olduğu zaman kasma oluyor. Geforce experience'ın önerdiği optimum ayarlarla Cs Go'yu oynarken fps değerim 70-80 civarında oluyor. Yani fps düşmesi olmadanda kasma oluyor bildiğiniz fps 70-80 civarındayken oyun kasıyor. İşletim sistemimde orjinal windows 8.1. Cpu ve Gpu sıcaklıklarına baktığımda 60-70 derece arası değişim gösteriyor.

Biraz önce Lenovo garanti ekibinden bir arkadaşla görüştüm.

İlk sefer yolladığımda donanımsal bir sorun olmadığını, sorunun 3. parti yazılımlardan kaynaklanabileceğini söyleyip geri yolladınız. Cihazı geri yolladıktan sonra yapılabilecek bütün yazılımsal işlemlere başvurdum ancak sorunum yine çözülmedi dedim.

Bana hala donanımsal bir sorun olmadığını idda etmeye çalıştı telefondaki beyfendi. Youtube'da cihazın oyun videolarına baktığımda benim gibi sorun yaşayan biri olmadığını görüyorum. Sorunum donanımsal değil mi sizcede?

Nvidia Geforce Experience'nin önerdiği optimum ayarlarda belirttiğim konuda belirttiğim şekilde kasma yaşanıyor. Yokmu yardımcı olucak arkadaşlar? Bilgisayara recovery attım, sıcaklıklar normal, ekran kartı driverim güncel, fişe takılı yüksek performans modunda kullanıyorum. Böyle olmasına rağmen hala sorun yaşıyorum oyunlarda. Garanti ekibindeki arkadaş donanımsal bir sorun bulunmadığını ısrarla belirtti.

CS:GO'da -high seçeneğini silip, LOL'de vsync kapayın. Hiç olmadı deneyebileceğiniz bir monitör varsa ona bağlayın. İyi günler.

Bende de sistemimin yettiği oyunlarda dahi oyun kasıyor. Ping ve FPS sorunumda yok. Ani FPS düşüşleri de yaşanmıyor. Sanki fareyi geç algılıyormuş gibi bir hissiyat oluşturuyor. Bundan önce bir sorunum yoktu, bozuldu ve tamire verdim bellek ve güç kaynağı değiştirdim. Sorunum bundan sonra başlamaya başladı. Diyorum ki bunlar bozulduğunda hdd de etkilenmiş olmasın?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı