Lenovo Z510 İncelemesi

Öncelikle merhabalar Technopat.net ailesi ...
Kısa bir süre önce başlıkta da bahsettiğim Lenovo Z510 model bilgisayarımı aldım ve sizlere de kısa bir inceleme yaptım. Siz değerli technopat.net ailesi de yararlansın diye. İncelemem belki kısa olmuş olabilir ama umarım zaman ile bu incelemeyi genişletmeyi düşünüyorum ...
Bilgisayardan bahsetmek gerekirse , orta düzey bir dizüstü bilgisayar.Gerek işlemcisi ile gerek ekran kartı ile . Üst düzey bilgisayarlar almak herkesin hayalidir tabi ki ama gel gelelim konu maddiyata gelince mecburen hayallerde kalıyor (Geliri iyi olanlar hariç) .
Bu bilgisayarı ben gerek oyun oynamak gerekse çizim yapmak için aldım . Fiyatı bana 2061 TL ' na geldi.
Ürün üzerinde klavye aydınlatması bulunmuyor. Yazıyı kalın yazmamın nedeni birçok forum sitelerini gezdim ve herkes üründe klavye aydınlatması var mı diye soruyor . Diğer değinmem gereken bir nokta ise üründe GT 740M 2 Gb ekran kartı bulunmakta ve bu ekran kartı 64 Bit . Yine üstte de belirttiğim gibi bu yazıyı da siyah yazmamın nedeni sürekli soruluyor olması. Üzerinde birde İntel HD Graphics 4600 128 Bit bir ekran kartı daha bulunuyor bu ekran kartının işlemci ile birlikte olması lazım (kusuruma bakmayın bu konuyu tam bilmiyorum ama öyle olmalı). İşlemci olarak İntel İ7 4702QM 2.2 Ghz Turbo Boost ile 3.2 Ghz frekansına ulaşabilen bir işlemci bulunmakta. Ramlerden bahsetmem gerekirse de üzerinde 8 Gb 1600 Mhz ( 16 Gb kadar arttırılabilinir. ) ram bulunuyor .1600 Mhz konusunda tam emin değilim ama aşağıdaki fotoğrafların bilinden anlayabilirsiniz. Depolama olarak ise 1 TB 5400 rpm + 8 GB SSHD bulunmakta . Açılış hızı olarak ise tüm güncellemeler yapılmış halde 25 saniye gibi bir değer ile açıldı . Ekran ise 15.6 inch HD Led ve mat bir ekrana sahip. Çözünürlük ise 1366*768 .İşletim sistemi ise Windows 8.1 Single Language.

Lenovo'nun sitesine bakıldığında bazı kafa karışıklıkları ile karşı karşıya kalınabiliyor. Ekran çözünürlüğü , klavye ışıklandırması ve blu-ray sürücü gibi. Bunlar ile kafanızı karıştırmayın . Bu özellikler bazı ülkelerde bulunuyor . Lenovo firması nedense ülkemize böyle bir güzellik yapmamış.

Kısa bir şekilde sitem özelliklerini bahsetmem gerekirse;
  • İşlemci : İntel İ7 4702QM 2.2 Ghz , Turbo Boost ile 3.2 Ghz
  • Ram : 8 Gb 1600Mhz ( emin değilim) Ram
  • Depolama : 1Tb 5400 rmp + 8Gb SSHD
  • ODD : Dvd/RW
  • Ekran : 15.6 inch HD Led (Mat) 1366*768
  • İşletim Sitemi : Windows 8.1 Single Language

Üstten Görünüş ( Biraz Yamuk Ama ) :

Lenovo Z510 Kapak.jpg

Önden Ekran Görüntüsü :

Z510 Windows.jpg

Sol Yandan Görüntü :

Z510 Portlar.jpg

Önden Tam Görüntü :

Z510 Klavye.jpg

Sağ Yandan Görüntü :

Z510 Optik Sürücü.jpg

Sistem Özelliklerine Kısa Bir Bakış :

Z510 Sitem.png

Sistem Özelliklerine Detaylı Bir Bakış :

Z510 CPU-Z.png

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BİLGİSAYARIN SICAKLIK DEĞERLERİ :

Arkadaşlar sizlere bu bölümde resimli bilgi vermek isterdim ama ne yazık ki şuan bunu yapamayacağım ama sizleri yinede yazılı bilgi vermek isterim.

Sistem Boştayken :

- ) 40 - 45 santigrat derece civarı bir değer gösteriyor.(Soğutucusuz)
-) 35 - 38 santigrat derece civarı bir değer gösteriyor.(Soğutucuyla)

Sistem Orta Düzeyde Yük Altındayken :

-) 50 santigrat derece civarı bir değer gösteriyor.(Soğutucu ile soğutucusuz değerler çok yakın)

Sistem Ağır Yük Altındayken :

-)62 - 70 santigrat derece civarı bir değer gösteriyor.(Soğutucusuz)

Not : Sizlere çok komik birşey söylemek istiyorum. Belkide komik değildir ama bana komik geldi. Genel konuşmak gerekirse , bilgisayar soğuk iken oyunlara girdiğimde örneğin Wolfenstein The New Order , oyun low ayarlarda kasıyordu. Bilemiyorum soğuk olmasından mı yoksa güncellemeler ile mi düzeldi ama oyun bilgisayar sıcak iken daha verimli ve medium hatta high ayarlarda kasmadan oynadı.

Not : Soğutucu gerçekten çok işe yarıyor ve modelini de vermem gerekirse [ Zalman Notebook Cooler ZM-NC11(Detaylı Bilgi İçin : ::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions ::: )]

OYUN PERFORMANSI :

Battlefield 4 :

Ultra Ayarda : 12-25 Fps ( Akıcı Değil )
High Ayarda : 25-30 Fps ( Fazla akıcı değil ama dayanabilirim diyene gider xD )
Medium Ayarda : 30-50 Fps ( Akıcı )
Low Ayarda : 35-61 ( Akıcı )

Wolfenstein The New Order :

Ultra Ayarda : 25-35 Fps ( Akıcı )
Medium Ayarda : 45-62 Fps ( Akıcı )
Low Ayarda : 45-62 Fps ( Akıcı )

Not : Değerler Fraps programı ile ölçülmüştür.

Diğer oyunlarım bu söylediğim oyunlardan daha alt düzey oyunlar . Şuan için elimde sadece bu kadar oyun var . Daha farklı bir oyun isteyen olursa lütfen yorum bölümünde dile getirsin. Gücümün yettiğince yardımcı olurum inşallah ...

Not : Yukarıda belirttiğim testler maksimum çözünürlükte yani 1366*768 ölçülmüştür.

BİLGİSAYARIN HOPARLÖR PERFORMANSI :

Laptopun altında ve sağ ve solda olmak üzere iki adet hoparlörü var. Bu hoparlörler en öne konumlandırılmış ve laptop düz bir zeminde durduğunda sesler boğuk olmuyor ve zemine çarpıp kulağa çok güzel geliyor. Dolby Home Theater v4 kullanılmış . Sesi gerçekten çok iyi. Şahsım adına söylüyorum , ben bayıldım .

BİLGİSAYARIN WEBCAM PERFORMANSI :

Bu konuda size detaylı bir bilgi veremeyeceğim ama üzerinde HD bir webcam kullanılmış diyor. Fakat bu webcam o kadar tatmin edici değil. Tabi yine internet üzerinde görüntülü görüşmelerinizde sizi yarı yolda bırakmaz ama yinede çokta beğendim diyemeyeceğim. Bu arada gece konuşacaksanız lütfen ışık yakınız , gündüz konuşacaksanız güneşi arkanıza almayınız. :)

BİLGİSAYARIN KABLOSUZ AĞ PERFORMANSI :

Cihazım kablosuz ağ performansı gayet güzel hatta wonderful . Üzerindeki Intel Wireless-N 7260 ile bu işin üstesinden gayet başarılı bir şekilde geliyor.

BİLGİSAYARIN BATARYA PERFORMANSI :

Z510 Pil.jpg

Batarya cihaza gömülü olarak geliyor. Bu yazıyı görünce lütfen aaaaaa!!!! demeyin çünkü adamlar bunu düşünerek birden fazla özellik eklemişler . Energy Manager programı geliştirilerek ; Kararlı Mod , Güç Tasarrufu Modu , Dengeli Mod ve Yüksek Performans Modu oluşturulmuş . Bunların yanında yana açılan bir pencerede

Bakım Klavuzu Sekmesinin altında;

-Pil Durumu
-Pil Bakım ve İpucu
-Fan toz giderme bölümü bulunmakta.

En Yüksek Güç Tüketimi Sekmesinin Altında;

Programların enerji tüketim yüzdeleri bulunmakta.

Dolum Planı Sekmesinin Altında;

Tarihe göre batarya doldurma şekilleri tam veya bir kısmını gibi ibareler yer almakta.

Ayarlar Sekmesi Altında;

-Koruma Modu Aç/Kapat ( Aktif olduğunda pil %55-60 arasındaki bir değerde dolu kalır)

-Ekran Yakınlaştırma Aç/Kapat

-Outlook

-Ekranı otomatik olarak kapatın Aç/Kapat ve

En alt bölümde ise Güncelleme yazılımı , Hakkında ve yardım bölümü yer almakta ...

Yük altında olmadan 2 saate yakın kullanılabilinir.

BİLGİSAYARIN TOUCHPAD PERFORMANSI :

Ne yazık ki touchpad içinde güzel sözler söyleyemeyeceğim. Komik olan ise touchpadin ortalarına bastırdığınızda dahi click işlemi çalışıyor ve kolay yoldan sayfa kaydırma gibi bir teknoloji kullanılmamış .

BİLGİSAYARIN KLAVYE PERFORMANSI :

Yukarıda da bahsettiğim gibi klavyede ışıklandırma yok. Klavye gayet güzel ve kullanışlı.

BİLGİSAYARIN GÖVDE PERFORMANSI :

Bu başlıkta ile demek istediğim ise kasa dayanıklılığı . Bunu size tam olarak anlatamasamda , sonuçta bastırmamı ve vurmamı beklemeyin :) . Klavye üzerinde sola yakın bölümde kalvye daha hassas yani hafif bastırmada içeri doğru çöküyor . Aman dikkat fazla abanmayın. Nazik davranın ki yıllar boyu götürsün. Klavye çevresinde fırçalanmış alüminyum gri bir yüzey kullanılmış. Dış kısım ise gayet sade ve hoş . Malzeme olarak ne kullanıldığını tam bilemiyorum ama galiba gayet sağlam. Fazla esneme yapmıyor (fazla bastırma hariç).

BİLGİSAYARIN ÜZERİNDEKİ GİRİŞLER :

- Güç girişi
-DVI
-Ethernet
-HDMI
-2x USB 3.0
-Tek jaklı Mikrofon+Speaker
-Kart okuyucu
-1x USB 2.0
-Dvd/RW

Arkadaşlar umarim sizlere yarimci olabilmişimdir. Sorulariniz olursa yorum bölümünde belirtmeniz yeterlidir. İnşallah en kisa sürede sizlere dönerim. Hayirli günler dilerim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de bu laptob'un i5'li versiyonu var, arkadaşlar gerçekten iyi bir laptop. @onurdinsever Touchpad sorununa gelecek olursam, internete gir şöyle bir Technopat Ana sayfa aç ve touchpad'a iki parmağınla aynı anda dokunup aşağı yukarı kaydırırsan göreceksin ki kolay kaydırma var adamlar yapmış ayrıntıda saklı :)
@ucmakeyf Sana gelecek olursak, ana ekrana sağ tık yap Nvidia denetim masası var, ona tıkla karşına gelecek orada sol üstte 3b yapılandırması ve genel sekmesinden ekran kartını seçebilirsin. O zaten otomatik olur, güç tasarrufu için ve öyle kalmasını tavsiye ederim. Oyuna filan girince Nvidia'ya geçer zaten o sıkma canını :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de bu laptob'un i5'li versiyonu var, arkadaşlar gerçekten iyi bir laptop. @onurdinsever Touchpad sorununa gelecek olursam, internete gir şöyle bir Technopat Ana sayfa aç ve touchpad'a iki parmağınla aynı anda dokunup aşağı yukarı kaydırırsan göreceksin ki kolay kaydırma var adamlar yapmış ayrıntıda saklı :)
@ucmakeyf Sana gelecek olursak, ana ekrana sağ tık yap Nvidia denetim masası var, ona tıkla karşına gelecek orada sol üstte 3b yapılandırması ve genel sekmesinden ekran kartını seçebilirsin. O zaten otomatik olur, güç tasarrufu için ve öyle kalmasını tavsiye ederim. Oyuna filan girince Nvidia'ya geçer zaten o sıkma canını :D
Kardeşim, benim sorun olarak söylemek istediğim nokta touchpad'in neredeyse her yerinden click yapması.

Meraba arkadaşlar bende yeni aldım bilgisayarı ama klavyenin sol kısmı yani A-S-D tuşları biraz içeri çöküyo gibi sizde de öyle mi acaba.ve nedeni ne olabilir.şimdiden teşekkür ederim

Ona içine çökme demeyelim bence. O tuşlara bastığında sadece klavyenin içerisine bişey kaçmasını önleyen gri malzeme orada bir boşluk olduğu için hafif bir çökme yapıyor. Dediğiniz de haklısınız ama çok abartılacak bir çökme olmuyor.

Tabi insandan insana değişir ama ben bakmadan yazdığım için ve bu laptobu alalı biraz zaman geçtiği için öyle bir farklılık hissetemiyorum...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı