Lenovo Z510 Mavericks 10.9.2 kurulum problemi

Manhattan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Mavericks 10.9.2 kurmak istediğim sistem:

LENOVO Z510 59405837

• BELLEK: 8 GB
  • BELLEK TİPİ: DDR3
  • İŞLEMCİ: Intel Core i5 4200M
  • GRAFİK TİPİ: GeForce GT 740M
  • SABİT DİSK: TB Y

Üzerinde Windows 8.1 olduğu için yeni bir partition oluşturup 400 GB yer ayırdım.

Rehberlerden öğrendiğim şekilde "Mavericks 10.9.2" kurulum USB'si oluşturdum. İçinden NVIDIA kext'lerini sildim. Clover Boot Manager ile sistemi açtım. Grafik Kartında InjectIntel seçeneği kaldırdım. Standart boot parametreleri ile kurulum başlamadı. "-v -f npci=0x2000 GraphicsEnabler=No IGPEnabler=Yes" parametreleri ile kurulumu başlatabildim. Kurulum dil seçme ekranına geliyor bu noktada touchpad çalışmıyor ancak keyboard sorunsuz. Dili seçip diğer ekrana geçtiğim andan itibaren takılıyor. Ekranın en üstünde aşağıdaki mesajı veriyor ve kurulum sonlanıyor.

• Kext loading now disabled
  • Kext unloading now disabled
  • Kext autounloading now disabled
  • Kernel requests now disabled

Dil seçme aşamasına kadar geldiği için grafik kartının çalıştığını düşünüyorum. Disk GPT ile bölümlenmiş durumda. Orda da sorun olduğunu düşünmüyorum. Bazı forumlarda Grafik Kartı yüklendikten sonra USB sorunu yaşandığını okudum USBBusFix=Yes ile denedim ama bu sefer dil seçimi ekranına bile gelemedim.

Fikri olan bir arkadaş var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Clover bootloader ile GraphicsEnabler=No ve IGPEnabler=Yes komutlarının bir anlamı yok. Eğer UEFI devrede değilse BIOS'ta, USB belleği seçer seçmez 1'e bas. Kurulumu Chameleon ile yap, daha sonra Clover veya Chameleon kurarsın.

Clover bootloader ile GraphicsEnabler=No ve IGPEnabler=Yes komutlarının bir anlamı yok. Eğer UEFI devrede değilse BIOS'ta, USB belleği seçer seçmez 1'e bas. Kurulumu Chameleon ile yap, daha sonra Clover veya Chameleon kurarsın.

Recep Bey ilginiz için teşekkürler.

İlk okuduğumda ben de öyle düşünmüştüm ancak denemelerle gördüm ki Clover'da da GraphicsEnabler=No ve IGPEnabler=Yes yazmazsam kesinlikle Bluetooth kısmında takılıyor.

BIOS'tan legacy support enable edip Chameleon ile kurulumu denemiştim ancak o direk reset atıyor. Ekran hızlı aktığı için mesajları takip edemiyorum. İşlemci Haswell olduğu için kernel patche gerekiyor olabilir mi? Mavericks için kullandığım kurulum software'i 10.9.2 için olan raw dosyasının USB ye atılmış hali. Bir daha deneyip ekran mesajlarını yakalamaya çalışayım.

-v UseKernelCache=No komutu ile başlarsanız kurulum başlıyabilirsiniz. Bende i7 modeli var

Tekrar merhabalar. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sadece "-v -f cpus=1" ile Clover'da kurulum başlatmam mümkün oldu. Touchpad hala çalışmıyor, şimdilik USB bir mouse ile kurulumu başlattım. Sistem ayağa kalkınca diğer sürücülerle birlikte ilgilenceğim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı