Lenovo Z510'da ekrana görüntü gelmiyor

Makaleler
2
Merhaba,

1-Lenovo Z510 model bir laptop sahibiyim. Intel 4.nesil işlemci mevcut. 12 GB RAM, NVIDIA GT740M. Bilgisayarımdan 2 gün evvel garip bir sorun gelişti. BIOS'a Virtual technologhy'i etkinleştirmek için girmiştim, etkinleştirdim ve kaydettim çıktım. Sonrasında bilgisayarda güç vardı ama ekran gelmiyordu. Bilgisayarı kapadım açtım nafile. BIOS ekranı dahil monitöre görüntü kesinlikle gelmiyordu. Çaresizce bilgisayarcıya götürdüm, 1 gün kaldı. Sonrasında bilgisayarcı tarafından arandım ve güney köprü, çip arızası olduğu, 1200 TL onarım ücreti olduğu söylendi. İnanamadım. Buraya kadar ki kısmı ilk bölüm olarak kabul etmenizi rica ediyorum.

2-Sonrasında başka bir bilgisayarcıya gittim ve o da arıza tespiti için süre istedi. 2 saat sonra aradı ve güney köprüde sorun olmadığını BIOS'u değiştirdiğini, sıfırdan BIOS yazdığını ve lehimlediğini söyledi. Bilgisayarın açıldığını ve sorun kalmadığını söyleyerek 300 TL ücret talep etti. Diğer onarım ücretine göre çok ciddi bir fark vardı, başta inanamadım ama sonra gittim gördüm ki bilgisayar hakikaten cayır cayır çalışıyor.

Bu noktada ilk sorum şu, acaba ilk gittiğim bilgisayarcı yalan mı söyledi? Diğer taraftan ikinci ısınma sorunu gerçekten çözmüş olabilir mi?

3-Şimdi BIOS sıfırlaması sonrası gelişmelere gelmek istiyorum. Bilgisayarımı eve getirdim ve heyecanla güç düğmesine bastım. 5-10 saniye kadar monitöre görüntü gelmedi, bir an aklım gitti sorun yine mi tekrarlayacak diye. Sonrasında görüntü geldi ve açıldı. Buraya kadar sorun yok. Ancak eskiden şak diye açılan laptopa açılırken ilk 5-10 saniye görüntü gelmiyor. Bu noktada Fast boot seçeneği aklıma geldi ama BIOS'ta Fast boot diye bir ayar yok. Sorunu çözemedim. Sebep ne olabilir?

4-Gelelim en önemli noktaya, bir Football Manager oyuncusuyum. Oturur saatlerce oynarım. PC yapılınca yine başladım oynamaya, 2-3 saat oynamıştım ki, 3 saatin sonunda ani bir hata aldım. Hata şöyleydi,

"Maalesef FM20 ciddi bir hata yüzünden kapanmak zorunda kaldı. Grafik kartınızın sürücüsünün güncel olup olmadığını kontrol eder misiniz? Bu sorun için forumdan teknik yardım almak istiyorsanız “evet” e tıklayın. Hata tanımı: DXGI_ERROR_DEVICE_RESET"

Bu hatayı araştırdığımda, farklı oyunlarda karşılaşılan bir hata olduğunu gördüm ve basit bir şey gibi de görünmüyor. İnternette bu hatayla ilgili olarak "çoğu durumda, DirectX hatası dxgı_error_devıce_removed hatası, oynadığınız oyunla ilgili değildir, ancak ekran kartı sürücüsü veya ekran kartı ile ilgilidir.", "Football Manager 2021 oynarken ya da açmaya çalışırken bu hatayı almanız, ekran kartınız ile ilgili bir soruna işaret eder."

Açıkçası bu durum kafamı karıştırdı. Daha önce böyle bir hata almamıştım. Acaba yine güney köprüde çip arızası olma ihtimali var mıdır?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı