Başarılı Kurulum Lenovo Z580 Windows 8.1 x64 + Mavericks 10.9.2

Sistem Özellikleri ( Güncellendi )
  • İşlemci: Intel i5 3210m (Farklı z580 sürümlerindeki i7 işlemciler bu rehbere uymaz [Work In Progress] Lenovo Z580 ML Installation - Page 45 Birkleyin postunu inceleyebilirsiniz.)
  • Ekran Kartı: Intel Hd4000 (Gt630m Malesef Çalışmıyor) çalışıyor.
  • Ram : 6 GB
  • Wifi (Güncellendi): Broadcom 4313 malesef desteklemiyor. Mini usb wifi adapter yada wifi kartınızı değiştirmeniz gereklidir. Her Mini PCI Wifi kart desteklemez çünkü Biosla uyumsuzluk çıkartır (BIOS WhiteList) bunun için tavsiye edilen modeller Atheros AR9285 yada AR5B195 dir. Sorunsuzdur ve Mavericks uyumludur.
  • Bluetooth: Çalışıyor ama kext üzerinde oynamanız gerekli bakınız.
  • Kart Okuyucu: Test Edilmedi.
  • Usb 3.0: Mavericks destekliyor.
  • Kamera: Çalışmıyor.
  • Ses: Realtek ALC269 çalışıyor.
  • TouchPad: Synaptics çalışıyor.
  • Sleep : Test ettim. Sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
  • Güç Yöneticisi : Restart , Login , Logoff, Shut Down işlemleri çalışıyor.
Giriş

Arkadaşlar sizlere yeni dual boot sistemimi sunmaktan gurur duyuyorum. Öncelikle rehberime başlamadan önce ilk hackintosh deneyimimi dual boot olarak 10.8.3 sürümünde yapmıştım. Uzun uğraşlar sonucu sonunda en güncel sürümüyle dual boot bir laptop kullanıyorum. Şimdi yapmanız gereken şeylerden biraz bahsedelim.
  1. Hackintosh Usb Bootable Bellek Hazırlama

Mac OS X Mavericks 10.9 RAW İmajı | Technopat Sosyal
    Burada yapmanız gereken verdiğim linkten Mavericks 10.9.2 Raw dosyasını indirmeniz. Bootable hackintosh usb belleği hazırlamak için @Recep Baltaş beyin en son yapığı Dual Boot Hackintosh Rehberi sizin için oldukça verimli olucaktır.

2. BIOS Ayarları

F2 ile BIOS' a giriyoruz. Aslında ben pek biosla oynamadım ama yinede belirtmek istedim ayarlarımız şöyle ;
    UEFI: Enabled
    SATA Mode : AHCI
    Graphics: Optimus

3. Mav 10.9.2 Hackintosh Kurulumu

F12 ile Boot Menüden Usb belleğimizi seçiyoruz bizi Clover Bootloader karşılıyor eğer ben Clover ile değilde Chameleon la boot edicem diyorsanız Boot Menüden usb belleği seçer seçmez ard arda 1 e basarsanız Chameleonla Boot etmiş olursunuz. Ancak ben Clover kullandığımı belirtmek isterim ve bu bootloader üzerinden yapığım ayarları paylaşıcam. Clover Bootloaderda Yön oklarıyla aşağıya indikten sonra Dual Boot Hackintosh Rehberi 20.00 dk dan itibaren yaptığı tüm ayarlar ve kurulum benim için aynıdır (Güncellendi : Bootloader ayarlarında -v npci=0x2000 komutu yerine sadece -v komutu ile boot ediyorum. Fakat Graphics ayarları rehberdeki gibidir). Kuruluma geçtikten sonra sistemi ekranda IOBlueToothHCIController da takılıyormuş gibi olacaksınız ama biraz bekledikten sonra göreceksiniz ki kurulum ekranı gelmiş olacak :)

NOT : Graphics Enjector Menü burada sistemimizde 2 ekran kartı olduğundan (Intel Hd4000 & Nvidia GT630M) Nvidia ile ilgili özelliklerde görebilirsiniz o ayarlara dokunmayın.

Kurulum başarı ile sona erdikten sonra yapmanız gereken Dual Boot Hackintosh Rehberi 28.00 dk dan başlayarak sistemin ön kurulum ayarları yapmanız gerekli ve işte Mav 10.9.2 Masaüstüne ulaşmış bulunmaktayız.

4. Kextlerin yüklenmesi

Kextleri yüklemek için Kext Wizardı kullanabilirsiniz. Alternatif olarak Kext Utility , Kext Beast i kullanabilirsiniz. Kext Wizard i yükleyip yapmanız gereken size verdiğim z580.zip içindeki dosyaları çıkartıp içindeki SLE klasöründeki kextleri teker teker yüklemeniz. Nasıl yükleyeceksiniz peki programı açtığınızda Installation sekmesi tıklıyoruz ve teker teker SLE klasöründeki kextleri sürükleyip kext wizard programına atıyoruz ve Destination kısmından System/Library/Extentions seçeneğini seçip Install butonuna basıyoruz.Hepsini yükledikten sonra yapmanız gereken şey ise
    Maintenance sekmesine gelip System/Library/Extentions , Repair Permissions ve Rebuild Cache seçim kutularını seçip Execute butonuna basıyoruz bu biraz zaman alıyor bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra yapmamız gereken ufak bir kaç şey daha kaldı.
    Eğer touchpadinizin markası Synaptics ise ;

Masaüstünde Git menüse tıklayıp seçeneklerden Klasöre git i seçip gelen ekrana /usr/bin yazıp git e tıklayın gelen klasöre size verdiğim z580 klasörü içindeki usr-bin klasörü içinde bulunan dosyaları kopyalayıp, açmış olduğumuz klasöre yapıştırmanız. z580 klasoru içindeki Network Pref klasörü içineki Synaptics prafpane simgesine çift tıklayıp bunu sisteminize ekleyin. Ardından Masaüstünden Git e tekrar gelin Bilgisayar seçeneğini seçin gelen pencerede kurmuş olduğunuz Macinizin adıyla hard disk simgesi olacak çift tıklayın sonra Kitaplıklar a girin ordan LaunchDaemons klasörü bulup size verdiğim z580 klasöründeki Library-Launchdaemons klasörü içindeki dosyaları kopyalayıp açmış olduğumuz klasöre yapıştırın.

Farklı bir touchpad kullanıyorsanız usr-bin klasörü içindeki VodooPS2Daemon dosyasını yapıştırın ve Library-LaunchDaemons klasörünü içindeki dosyaları yapıştırın.

İnternete Ethernetle girmek isteyenler için (Resimli Anlatım)
    m3wj.png

muzt.png

19qd.png

yps3.png

xdq1.png

5. Chameleon Bootloader Kurulumu

Burada yapmanız gereken z580 klasörü içindeki Chameleon-2.2svn-r2377.tbz ye çift tıklayarak pkg dosyasını çıkarmanız ve pkg dosyasını çalıştırmanız normal kurulum yapıcaksınız fakat programda Sol alt kısımda Özelleştir diye bir buton olacak ona basıp Themes menüsünü bulup oradan Standart temayı seçip yüklemeyi bitirmelisiniz.

6. Extra Klasörünün Düzenlenmesi

Chameleon Bootloaderin sistemimizi düzgün bir şekilde boot edebilmesi için extra klasörü içinde değişiklik yapmamız gerekiyor. Masaüstünde Git menüsünden Bilgisayarı seçip yüklemiş olduğunuz Mavericks Diski bulup içine giriyoruz artık Extra diye bir klasörümüz orada mevcut, bu klasörün içine girip buraya benim vermiş olduğum z580 klasörü içindeki Extra klasörü içindeki dosyaları yapıştırmanız.

Evet arkadaşlar kurulumumuz bitti şimdi usb belleğimizi söküp Apple logosuna tıklayarak bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. F2 tuşuna basıp BIOS a giriyoruz Graphics : UMA yapıyoruz F10 a basıyoruz kaydedip çıkıyoruz (Güncellendi: BIOS'a girmeden direk sistemi başlatıyoruz). Chameleon bootloader ekranı karşımıza geliyor ve sistemimiz boot ediliyor karşınızda Mavericks 10.9.2

NOT: Eğer boot0:none yada boot0:error gibi hatalar alırsanız yapmanız gereken;

[Çözüldü] Mac OS X Boot0 error hatası | Technopat Sosyal linkine girip @runonur un 2. saydaki 11. postuna göz atarsanız sorun ortadan kalkacaktır aynı sorunu ben yaşadım ve bu şekilde hallettim @Recep Baltaş beyin katkılarıyla.

7. Keyifli kurulumlar dilerim.
  • Ekteki Dosyalar: Z580.zip - Google Drive( GÜNCELLENDİ )
    [TBODY] [/TBODY]
  • Giderilen hatalar:
  • AppleIntelCpuPowerManagement.kext değiştirildi.
  • smbios.plist değiştirildi.
  • org.chameleon.Boot.plist düzenlendi.
  • Sistemin Sleep , Restart , Login , Logoff , Shut Down özellikleri tamamen çalışır duruma getirildi.
  • Ethernet'in çalışması için gerekli ayarlar anlatıldı.
  • NOT: Kopyalarına itibar etmeyiniz !

Son düzenleme:
Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar. Biliyorsunuz dün Apple OS X Yosemiteyi yayınladı, bende bir araştırdım Hackintosh olarak, çok güzel birde kaynak buldum, kaynakta OS X Yosemite 10.10 Beta 1 kurulumu anlatılıyor. Bir kaç değişiklik yaparak Final Sürümü kurmayı deneyeceğim en kısa zamanda tekrardan görüşmek üzere.

Kaynak : Lenovo Ideapad z580'e Yosemite 10.10 Beta 1 Nasıl Yüklenir.
Kaynak Beginner İngilizceleyle anlatılmış, gayet anlaşılır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar. Biliyorsunuz dün Apple OS X Yosemiteyi yayınladı, bende bir araştırdım Hackintosh olarak, çok güzel birde kaynak buldum, kaynakta OS X Yosemite 10.10 Beta 1 kurulumu anlatılıyor. Bir kaç değişiklik yaparak Final Sürümü kurmayı deneyeceğim en kısa zamanda tekrardan görüşmek üzere.

Kaynak : Lenovo Ideapad z580'e Yosemite 10.10 Beta 1 Nasıl Yüklenir.

Güncelleme : Lenovo Ideapad z580'e Yosemite 10.10.0 Nasıl Yüklenir ?
Yosemite 10.10.0 Final Sürümü Kurulum Rehberi Yakında Sizlerle.

Son düzenleme:
Ben de askerden yeni geldim. Unutmuşum neredeyse bildiklerimi. :) Burak, senden yeni bir rehber bekliyorum güncelleme için. Esasına bakarsak %100 çalışan sistemim var şu an için windows 8 ile beraber. Ama güncelleme var iletisi de sürekli gözümün önüne gelmiyor değil. ;)

@Recep Baltaş @burak ayvazlar 10.10' kurmaya çakılırken takıldığım ekran. Sanırım daha önce bu forumdaki z580'e Mavericks kurma rehberi Yosemite için pek geçerli olmayacak?...

20150216_160854_20.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu hortlatıyorum ama link kırılmış bende hep bunu kullanıyordum yedek almamışım, elinde konudaki zip dosyası olan var mı :(

Evet link kırılmış. Ben de 10.12 kurdum fakat kextleri nereden bulacağım bilmiyorum. Bir de bootloader konusunda yardımınıza ihtiyacım var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı