Leopard 2A4

StronkComrade

Hectopat
Katılım
3 Haziran 2016
Mesajlar
1.327
Çözümler
8
Yer
Stronk'un Evi/Stronk'un Odası
Bu konuda ordumuz'da bulunan en sağlam tank, Leopard 2A4'ü anlatacağım.

Leopard 2A4'ler, Rusların T-72 ve T-80 serisi tanklarına karşılık tasarlanmıştır.

Leopard 2 serisi döneminin en başarılı tankıdır. Leopard 2A4'ün üretildiği yıllarda bütün ülkeler Leopard 2A4'ü taklit etmeye çalışmıştır. Buna dayalı olarak ABD'nin M1 serisi tankları da Leo'lardan özenilerek ortaya çıkmıştır.


379621


Leopard 2A4'lerin öncesi nereye dayanıyor?

Leopard 2A4 Tankları'nın geçmişi, Almanların çok önceki Leopard modeli olan Leopard 1'e kadar gitmektedir, lakin bizim için önemli olan Leopard 2A4 olduğuna göre, Leopard 2A4'ün tasarımının nereden geldiğini inceleyeceğiz.

Leopard 2'nin prototipi diyebileceğimiz ilk model olan Leopard 2K.

Leopard 2K, 1960'ların başlarında devam etmekte olan MBT-70 projesinin maliyeti ve benzeri nedenlerden dolayı iptal edilmesinden sonra Almanya'nın tank ihtiyacı için tasarlanan ilk Leopard 2 modelidir.

379625


Fakat, tankın topu muazzam olmasına rağmen, berbat bir zırh ile korunduğundan dolayı hiç bir işe yaramayacaktı.
Leopard 2K'nın bir diğer amacıda, kardeşi olan Leopard 1 serisinde olduğu gibi, ince bir zırha sahip olduğundan dolayı çok hızlı hareket edip, suikastçı tank görevi yapmasıydı. Burada ki suikastçı tank olayı ise şöyledir, hızlı davranarak muharebe alanındaki tankları hızlı bir şekilde öldürmeye çalışmak. Hafifliğinden dolayı orman, arazi vb. ağır şartlarda bile hızlıca hareket ederek düşman tanklarını arkalamak, yanlamak yada en büyük özelliği olan topunun menzilinden yararlanarak, düşmanlarını çok uzaklardan yok etmekti.

Leopard 2K'nın en büyük teknolojik yanlarından birisi ise üstündeki 20 mm'lik Uçak Savar topudur. 20 mm'lik bu top, Leopard 2K'yı uçaklar için tehdit oluşturan ilk ve son tank yapmıştır. Bu topun bir diğer özelliği de içeriden bilgisayar yardımı ile kontrol ediliyor olmasıydı.

Gelelim Leopard 2K'nın prototip kalmasının sebebine. Leopard 2K gövde de her ne kadar da açılı bir zırha sahip olsa da o dönem de ki HEAT-FS mühimmatlarının geliştirilmesi üzerine artık Leopard 2K'nın gövdesinde ki açı hiç bir işe yaramıyordu. O dönemde, o açıdan sekecek mühimmat yoktu.

379639

Modellemeler de hatalar olabilir kusura bakmayın lütfen, özür dilerim.

Bu kadar ince bir zırh hiç bir şeyi kurtaramazdı, tank adeta kağıt gibiydi.

Bu sebeplerden dolayı Leopard 2A serisi tasarlandı. İlk başta her şey Leopard 2A serisinin ilk modeli olan "Leopard 2AV" modeli üzerinden ilerleyecekti. Bu tank, (Leopard 2AV) Leopard 2K'nın kompozit ve NERA elamanlı karma zırh bulunduran hali idi. Diğer yandan da donanımsal değişiklikler yapılmış ve motor vs. üzerinde bir kaç oynama yapılmıştı.

379648

Leopard 2AV

Bu Leopard 2AV modelinin içinde pek bilinmeyen modelleri var, tamamen dümdüz modelleme'den bu şekle kadar.

Stok olarak orijinal Leopard 2AV budur.

Leopard 2AV'nin alt gövdesindeki açı neredeyse tamamen kaldırılmıştır. Açının kaldırılmasının nedeni basitçe şudur, eğer açılı bir zırh yaparsan, zırhın fazla yer kaplar fakat ince olur. Buradaki mantık ise açısız yaparak daha kalın bir zırh yerleştirmektir. Evet bu mantıklı bir seçimdir lakin, eğer üst gövdeye mermi isabet ederse seker ve taret'e çarpar yada başka bir yere vs. fakat delemez, tareti de delemez. Başka bir durumda mermi alt gövdeye isabet ederse sekme ihtimali neredeyse olmaz, bu da mermi delebilecek ise alt gövdeyi, sekmeden delebileceği anlamına geliyor. Bu duruma risk açısı tarzında bir şey deniyor. Daha sonralarda gövde modernize edilerek günümüzdeki halini alıyor.

Sonraki Leopard 2 modeli ise "Leopard 2A0/A1"

379652Leopard 2A0'lara geçildiğinde, Almanlar gövdedeki açıyı modernize ederek, elden geçirerek kalınlık dağılımını eşitlediler.

Leopard 2A0'ların en büyük özelliği ise Leopard 2A0'lara geçildiğinde, Alman mühendislerin Leopard 2A0'lar için özel bir zırh çeşidi geliştirmiş olmasıydı.

Bu zırh çeşidinin genel içeriği ise A0'lardan A4'lere kadar neredeyse tamamen aynıydı. Zırh içeri ise; Yüksek sertlikte çelik, Tungsten ve Seramik idi. Seramik zırhın en büyük özelliği ise, ısıya karşı oldukça dayanıklı olduğundan dolayı "HEAT, HEAT-FS" tarzı zırha ısı uygulayarak delmeye çalışan mühimmatlara karşı (RPG-7, ATGM, TOW) oldukça etkili bir korunma sağlıyordu. Tungsten ise normal çeliğe göre daha sert ve dayanıklı olduğu için, APFSDS (Zırh delici Sabot mühimmat) tarzı mühimmatlara karşı oldukça etkili bir direnç gösteriyor ve daha fazla efektif sağlıyordu. Fakat, diyeceksiniz ki; neden Tungsten çeliğe göre daha sert ve sağlamken bu tankta çelik de kullanılıyor? "Çünkü, Tungsten çok yoğun bir malzeme olduğundan dolayı; kırılmaya, çatlamaya ve ezilmeye daha yatkın bir malzemedir." Bu nedenlerden ötürü Leopard 2A4 tanklarında çelikte kullanılmaktadır. Buradaki asıl amaç ise, çelik ve seramik ile Tungsten'i araya sıktırarak, Tungsten'in kırılmasını ve çatlamasını önlemektir. Leopard 2A0'lar dan Leopard 2A4'lere kadar zırh, motor, top vs. hiç bir değişiklik yapılmamıştır. Leopard 2A0'lar dan, Leopard 2A4'lere kadar yapılan değişikler basit ve gözle görülmeyecek şeylerdir. (Optikler, paletler,dişliler vb.)

Leopard 2A4'ün deliş kuvveti ve topu.

-Leopard 2A4 120 mm'lik "Rheinmetall L44" topu kullanmaktadır.

379666


-Leopard 2A4'ün şu an kullanabildiği en kaliteli zırh delici mühimmat 2001 yapımı "DM 53" Alman mühimmatıdır.

379676


Leopard 2A4'ün Korunma Bilgileri ve Farklı Mühimmatlara Karşı Direnci.


-Leopard 2A4'ün Farklı Mühimmat Çeşitlerine Karşı Direnci


Leopard 2A4'ün sol ve sağ tarafından mühimmat direnci. (KE, Kinetik Enerji yani APFSDS HEAT ise Yüksek Patlayıcı Anti- Tank)
379678


Leopard 2A4'ün mühimmat direnci ve zırh kalınlık değerleri.
379679


-Leopard 2A4'ün Zırh Kalınlık Değerleri

379683
Bazı kaynaklar :

Kadir BABA : Kadir BABA


btvt.narod : Танковая мощь - Сталь и Огонь: современные и перспективные танки

Steel Beasts : Steelbeasts.com

Konuyu okuyan herkese teşekkür ederim. Bu konuyu oluşturmak için 4,5 saattir uğraşıyorum, sırf Techopat Sosyal'de insanlar bu tarz şeyleri öğrensin diye. Herkese iyi hafta sonları dilerim.
 
Son düzenleme:
KS
StronkComrade

StronkComrade

Hectopat
Katılım
3 Haziran 2016
Mesajlar
1.327
Çözümler
8
Yer
Stronk'un Evi/Stronk'un Odası
Tanklara olan ilgimi artırıyorsun :) Güzel bir yazı olmuş, diğer modeller için de konularını takip ediyorum.
Yorumun için çok ama çok teşekkür ederim. Bunların devamı gelecek, ama bu tarz konular açmadan önce, görüntüler ve bu tarz zırh kalınlıklarıdır, topların deliş gücüdür vs. baya araştırıp kaynaklar bulmam gerekiyor. Bu nedenden dolayı biraz aralıklı geliyor ama gelecek.
Gerçekten insanların tanklara karşı olan sevgilerini artırıyorsun. Bu arada birisi Watch Dogs Hesap Çekilişi - Technopat Sosyal bu konuya mesaj yazarsa insanlar çekilişin sonucunu görebilirler. Ben mesaj yazınca bildirim gitmiyor da.
Yorumun için çok teşekkürler. Tabii ki yazarım, yazdım.
 

BreWerS

Hectopat
Katılım
20 Aralık 2017
Mesajlar
550
Çözümler
2
Çok güzel konu güzel yazmışsın. Benim tanklara karşı hiç ilgim yoktu, World of Tanks başladım ve oynadıkça tanklara karşı baya bir merakım artmıştı. Sonrasında ise KadirBABA'yı youtube de takip ettikçe World of Tanks'ın gerçeklikle çok alakası olmadığını anladım. :)
 

painkiller

Gigapat
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
12.626
Makaleler
3
Çözümler
75
Yer
İstanbul
Güzel bir paylaşım olmuş. Karşı istihbarat gibi tankın bütün özelliklerini öğrenmiş gibi:) Çok tank meraklısı biri değilimdir ama ilgimi çekmeye başladı. Ayrıca eski konularına göre daha iyi hazırlanmış bu sefer;) Tebrikler:)
 
KS
StronkComrade

StronkComrade

Hectopat
Katılım
3 Haziran 2016
Mesajlar
1.327
Çözümler
8
Yer
Stronk'un Evi/Stronk'un Odası
Güzel bir paylaşım olmuş. Karşı istihbarat gibi tankın bütün özelliklerini öğrenmiş gibi:) Çok tank meraklısı biri değilimdir ama ilgimi çekmeye başladı. Ayrıca eski konularına göre daha iyi hazırlanmış bu sefer;) Tebrikler:)
Teşekkürler.
Suriye'de Leopard kaybı var mı Türkiye'nin?
Evet ne yazık ki, bir tane olması lazım.
 

Yeni konular

Yukarı