LFS tek başına yapılır mı?

Zurnadürüm

Kilopat
Makaleler
22
Daha fazla  
Bugün KDE Plasma derlemeyi denerken Linux from scratch projesinden yararlanmıştım. Ondan sonra aklıma takıldı ve hala cevap arıyorum. LFS yardımı ile kendi GNU/Linux işletim sistemimizi yapabilir miyiz? Yani sitenin açıklamasında "Linux from scratch (LFS) is a project that provides you with step-by-step instructions for Building your own Custom Linux System, entirely from Source code." yazmış, beni de meraklandırdı bu iş. Tek başına ne kadar mümkün ve LFS kitabı/sitesi bunun için yeterli mi?

LFS tek başına yapılır mı, uygulanabilir mi, olasılığı ne kadar? Sonuç olarak deneyen varsa, bilgisi olan varsa paylaşabilir mi bunu?

Son düzenleme:
Neleri senin yapacağına bağlı olarak değişir. Paket yöneticisi gibi komponentlerden söz ediyorum.

Rehberdeki adımları sırayla yapacağım. Daha net bir fikir oluşmadı beynimde. Paket yöneticisini hazır birini seçmek mümkün mü?

Paket yöneticisini hazır birini seçmek mümkün mü?
Mümkün ancak sistemin paketlerini de ona göre ayarlamanız lazım, ben rehber kaynak temelli gidiyor diye biliyorum.

Ayrıca LFS yapsanız bile o kadar zamanınızın buna değeceğinden şüpheliyim.

Ayrıca LFS yapsanız bile o kadar zamanınızın buna değeceğinden şüpheliyim.
Ben hobi olsun diye yapacağım. Gerçekten Linux'un derinliklerini merak ediyorum, bu yüzden bu işe giriştim. Hem yaz boyunca boş olacağım. Yani zamanı pek takmıyorum şimdilik.
Mümkün ancak sistemin paketlerini de ona göre ayarlamanız lazım, ben rehber kaynak temelli gidiyor diye biliyorum.
Rehberin dediğinden hiç ayrılmasak yine de sonuca ulaşırız mı?

Son düzenleme:
İngilizcen ne durumda? Yazılımları derlemen gerekecek Compile işlemini daha önce yaptın mı? Paket yöneticisini ne yapacaksın? SystemD olacak mı? Ayrıca Bash bilgin var mı? Ayrıca bu kadar uğraşacaksan özgün uygulamalarda yapman lazım. En basitinden bir "hoş geldiniz" uygulaması.

İngilizcen ne durumda?
Orta - yüksek seviyye.
Yazılımları derlemen gerekecek Compile işlemini daha önce yaptın mı?
macOS arakatmanı ve PureDarwin derlemesi yapmıştım. GCC flaglarından az buçuk bazı şeyleri biliyorum.
Paket yöneticisini ne yapacaksın?
Muhtemelen pacman.
SystemD olacak mı?
Hayır.
Ayrıca Bash bilgin var mı?
Sistemimi düzenleyebileceğim kadar var.
Ayrıca bu kadar uğraşacaksan özgün uygulamalarda yapman lazım. En basitinden bir "hoş geldiniz" uygulaması.
Bunu da düşünürüz.

Biraz GUI programlama becerin var ise zaten hoş geldin gibi uygulamaları yaparsın, GCC hakkında iyi bilgin olması gerekiyor o doğru, Orta - yüksek seviye İngilizce ise bence yeterli, olmazsa bilmediğin şeyleri çevirirsin. Ayrıca hoş görünen bir dağıtım olmasını istiyorsan dağıtım artworkleri (grub teması, wallpaper, installer teması, ve belki de gtk teması gibi) yapman lazım grafik tasarım bilmen iyi olur.

Eğer yaparsanız yaptıktan sonra fikirlerinizi belirtirseniz fikirlerinizi belirten bir konu açarsanız çok iyi olur. Seneye ben de yapmak istiyorum, hem merak ediyorum hem de çok güzel bir gövde gösterisi olur. :D Eğer içerisine pacman dahil edilebiliyorsa gayet kullanılabilir olur benim için.

Yeni konular

Geri
Yukarı