LG 24GL650-B 1950TL

Artık IPS paneller de düşük tepkime süreleri sunuyor.

IPS 360Hz panellerin hiçbirisi TN 240'lara yetişemiyor gecikme konusunda.
E-sporda ilk başlarda 360Hz'ler tercih edilsede aradaki fark anlaşılmaya başlandı.

Profesyoneller tekrardan 240'a downgrade yapıyorlar, zaten fark ettiyseniz en iyi oyuncular 360Hz kullanmadılar bile.
IPS ne kadar hızlı olursa olsun, TN'nin teknolojisi çok farklı olduğu için şu an TN daha iyi.

İleride ne olur bilemeyiz fakat TN tercih edilebilir bir panel. Hem göz sağlığı açısından daha iyi bakıyorum ben TN panellere.

Renkleri IPS ve VA'ya göre dah soluk ve cansız veriyor. E-Spor için tercih edilmesinin nedeni tepkime süresiydi diye biliyorum, artık IPS paneller de düşük tepkime süreleri sunuyor. Şahsen monitör alınırken 400-500 TL daha eklenip IPS alınmasını daha mantıklı buluyorum.
Renkler ekran kartı sürücüleriyle gelen uygulamayla ayarlanabiliyor tonlar biraz daha yükseğe çekilerek açık az da olsa kapatılabilir.

IPS 360Hz panellerin hiçbirisi TN 240'lara yetişemiyor gecikme konusunda.
E-sporda ilk başlarda 360Hz'ler tercih edilsede aradaki fark anlaşılmaya başlandı.
E spor oyunlarında pek vakit geçirmediğimden bilmiyorum ama 2-3ms gerçekten 1/2 kat yenileme hızından daha mı avantajlı ?

E-spor oyunlarında pek vakit geçirmediğimden bilmiyorum ama 2-3ms gerçekten 1/2 kat yenileme hızından daha mı avantajlı?

İleride herkes fark edecek, 144'ten 240'a geçildiğindeki fark ne kadar az ise, 240'dan 360'a geçildiğindeki farkda o kadar az.

İleride 480Hz'ler çıkacak, fiyatlar çok pahalı ve bir fark yok. Nasıl Mouse'lerde 1000Hz'den sonrası gereksiz ve farksız ise, monitör konusundada belirli bir standart başlıyor.

Yani 4-5 yıl önce aldığımız 240Hz monitör, bundan 40 yıl sonra bile standartların üstünde olabilir.
360Hz'nin 240Hz kullanan birisi için bir espirisi yok, 144-360 arasındaki gecikme farkı aradaki 2.5kat Hz farkı kadar değil.

Hız arttıkça gecikme düşüyor, fakat bu refleks gerektiren uygulama veya oyunlarda öyle değil.
Profesyonel cerrahi ve rekabetçi oyunlarda bunlar çok fark ediliyor.
Bir videoda bunun açıklamalı halini görmüştüm, aşağıya aktarıyorum.

144-360 Hz farkı 2.5 kat (1ms GtG)
144-360 Hz gecikme farkı 0.7 kat (1ms GtG)

240-480 Hz farkı 2 kat (1ms GtG)
240-480 Hz gecikme farkı 0.2 kat (1ms GtG)

Örneğin gelecekte (2030'lı yıllarda halen daha IPS ve TN olduğunu varsayıyorum)

480-960 Hz farkı 2 kat (1ms GtG)
480-960 Hz gecikme farkı 0.1 kat (1ms GtG)

Yeni konular

Geri
Yukarı