LG 27GL83A-B 27" IPS vs Casper Excalibur E27QHD-G 27"

Alone_Boy

Decapat
Cümleten Ramazan Bayramınız mübarek olsun arkadaşlar. 2012'den beri Samsung S22B350H 21,5" 60Hz 1080p monitör kullanıyorum. Allah'a şükür, şimdiye kadar hiç sorun çıkarmadı bana. Ancak teknoloji ilerledi ve artık 1080p ve 60 Hz monitörler çağın gerisinde kalıyor ve bir monitör güncellemesinin vaktinin geldiğini düşünüyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu gözüme iki monitör kestirdim:

- LG 27GL83A-B 27"IPS ( LG 27GL83A-B 27"IPS, QHD, 144Hz, 1ms, F-Sync Oyun Monitörü: Amazon.com.tr)

- Casper Excalibur E27QHD-G 27" (Casper Excalibur E27QHD-G 27" 1 MS 144 Hz 2K QHD LED Monitör: Amazon.com.tr)

Monitörlerin ikisi de 1440p ve 144Hz monitörler. Aralarında ki en keskin fark LG IPS panel, Excalibur TN panel. Normal şartlarda çoğunluğun tercihini IPS monitörlerden yana kullandığını biliyorum. Normal şartlarda LG'yi tercih edebilirdim. Ancak araştırmamda "IPS panellerde her zaman Backlight Bleeding ve IPS Glow olur, monitör ne kadar kaliteli olursa olsun bundan kaçışınız yok. Eğer aldığınız üründe bu sorunlar fazlaca varsa monitörü iade edip yenisini alın." şeklinde beyanatlara çokça rastladım. Bu yüzden acaba IPS yerine TN panel olan monitör mü tercih etsem diye düşünüyorum. Hem IPS monitörlerin kronik sorunları ile uğraşmam hem de daha akıcı bir görüntü elde etmiş olurum. Hem de daha uygun fiyata. Aslında ilk başta 1080p 144Hz monitörde bakmıştım. Gözüme AOC Q27G2U monitör de kestirmiştim. (https://www.hepsiburada.com/aoc-q27...ay-dvi-d-freesync-qhd-monitor-p-HBV00000T0RU4) Ama madem o kadar para verip yeni mönitör alacağım, 2K çözünürlüklü alayım ileriye dönükte işimi görmüş olurum diye düşündüm.

Peki sizler ne tavsiye edersiniz? Bu iki monitörden hangisini tercih etmeliyim? Daha farklı bir tavsiyeniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Casper olan hakkında fikrim yok LG olanı alma ışık sızması var.

IPS panelde bleeding olduğunu kim söylüyor monitörüm IPS ve bleeding 0. Onun dışında aşağıdakini öneriyorum bundada çok az sızma var.

Casper olan hakkında fikrim yok LG olanı alma ışık sızması var.

IPS panelde bleeding olduğunu kim söylüyor monitörüm IPS ve bleeding 0. Onun dışında aşağıdakini öneriyorum bundada çok az sızma var.

Öneri için teşekkür ederim ama tavsiye ettiğiniz monitör 1080p. Ben tercihimi 1440p olan monitörlerden yana kullanmak istiyorum. Ayrıca 27" 1080p çözünürlük için biraz büyük bir panel. 1080p için 24" idealdir. Yukarıda yazdığım AOC gibi.

Evet benim hatam, yoğun olduğum için yazıyı biraz hızlı okudum bakayım sizin için.
Linkteki AOC'yi önermiyorum bu arada.

uniformity-large.jpg

İki monitörü de önermem.
"IPS panellerde her zaman Backlight Bleeding ve IPS Glow olur, monitör ne kadar kaliteli olursa olsun bundan kaçışınız yok. Eğer aldığınız üründe bu sorunlar fazlaca varsa monitörü iade edip yenisini alın."
VX2758-2K gibi başarılı modeller var. Bunu söyleyenler iyi bir model görmemişlerdir.

VX2705-2K veya bütçe el verirse VX2758-2K tercih edin.
İki monitörü de önermem.
"IPS panellerde her zaman Backlight Bleeding ve IPS Glow olur, monitör ne kadar kaliteli olursa olsun bundan kaçışınız yok. Eğer aldığınız üründe bu sorunlar fazlaca varsa monitörü iade edip yenisini alın."
VX2758-2K gibi başarılı modeller var. Bunu söyleyenler iyi bir model görmemişlerdir.

VX2705-2K veya bütçe el verirse VX2758-2K tercih edin.

Teşekkür ederim. Önerdiğiniz Viewsonic marka modelde yükseklik ayarı bulunmuyor ki bu benim için önemli bir husus. Şu an kullandığım monitörümün altına deste halinde defter kitap koyuyorum yükseltmek için. :) Yeni alacağım monitörde aynı yönteme başvurmayayım.

Ayrıca LG markayı neden önermiyorsunuz? Özellikle Amazon'da ve yabancı inceleme mecralarında monitörü öve öve bitiremiyorlar. Olumsuz şeyler yazan görmedim neredeyse. Sadece ufak bir kalibrasyon yapılması lazım diyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı