LG 27GL83A-B 27" IPS vs Casper Excalibur E27QHD-G 27"

Genelde karanlık ortamda bilgisayar kullanmadığım için öyle çok aman aman bir kontrast gerek olmaz gibi. Bunların dışında alacağım monitörümün uzun ömürlü ve ölü pikselsiz olmasını tercih ederim ki genelde Samsung ve LG marka ekranlar bu konuda çok iyiler. Benim şu anki Samsung monitörümü 9 senedir kullanıyorum, ne bir sızma ne de ölü piksel çıktı.

Verileri Rtings.com sitesinden paylaşıyorsunuz sanırım. Ben de oraya bakıyorum ve baktığım IPS monitörlerin hemen hepsinde kontrast problemi var. Daha iyisine denk gelemedim. Bu zaten IPS ekranların doğal sorunu. Dediğim LG monitörün özellikle tepkime süreleri ve görüntü kalitesi çok methedilmiş. Aynı siteden şöyle bir video incelemesi de var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok ta acelem yok tabii monitör konusunda. Ama Galaxy S20 telefonumun 120Hz hızını görünce 144Hz monitör çekti canım. Ne yapalım nefis işte. :)

144Hz'e geçince bu neymiş ya diyeceksin zaten. :D Ben LG olanı rahatsız olacağım için almazdım ama sizin için sorun değilse aladabilirsiniz. Her IPS panelde olmuyor, kendi monitörümü önerirdim ama istedeğin özellikler yok onda da. Sen bana olmazsa olmaz diyebileceğin özellikleri söyler misin? Bende ona göre bakayım.

144Hz'e geçince bu neymiş ya diyeceksin zaten. :D Ben LG olanı rahatsız olacağım için almazdım ama sizin için sorun değilse aladabilirsiniz. Her IPS panelde olmuyor, kendi monitörümü önerirdim ama istedeğin özellikler yok onda da. Sen bana olmazsa olmaz diyebileceğin özellikleri söyler misin? Bende ona göre bakayım.
- 1440p 144Hz ve 27" olsun
- Kesinlikle ergonomik olsun. Ayakları sağlam ve yükseklik ayarı olsun.
- Kaliteli renkleri ve çok iyi tepki süresi olsun. Ghosting olayına hiç gelemiyorum.
- Malzeme kalitesi iyi ve uzun ömürlü olsun. Şimdiki monitörüm gibi 10 seneye yakın kullanabileyim.
- Ve elbette fiyat performans ürünü olsun. Malum dolar kuru zaten fezaya vardı, cebimizde koca bir delik açılmasın.
- Bilmem çok mu şey istedim? :)

Biraz fazla istedin gibi :D şaka şaka ben yarın baksam olur mu? Şuan meşgulüm.
Tabii ki hiç sorun değil. Bu arada ben de 27" ekranın masam için çok büyük kaçması ihtimaline karşılık 23-24" boyutunda monitörde bakmaya başladım. İstediğim özellikler yine olacak ama bu kez 1080p ve en fazla 24" boyutunda. Şunu buldum:

Yarın yine devam ederiz. Şimdilik hayırlı geceler.

Bakayım bunada, unutma ihtimalime karşı yarın beni etiketlersen bildirim alırım. Hayırlı geceler.
Bügün biraz daha araştırma yaptım. 27" monitör gereğinden fazla büyük gibi. 1440p çözünürlükte 24" boyutunda monitörlerde çok nadir var ve o kadar kaliteli değiller. Bu yüzden kaliteli bir 24" 144Hz monitöre daha sıcak bakıyorum şu an.

O zaman tek seçenek direkt MSI Optix G242, ışık sızması 0 ghosting neredeyse hiç yok, renk gamutu çok iyi. Kendim tıpa tıp benzeri olan G241 kullanıyorum kesinlikle öneririm ama tek bir sorun var yükseltme ayarı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı