LG G2 garanti kapsamı sorunu ve tüketici hakları

zaphod

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Merhabalar.

Daha önce Technopat Sosyal'de de bununla ilgili konular açmıştım. Kısaca bahsetmeye çalışayım.

Geçen ay LG G2 telefonum durduk yere kapandı ve bir daha açılmadı. Telefonda bu sorun meydana gelmeden 1-2 ay öncesinde ekranın sağ alt köşesindeki ufak bir kısım bilgisayar kasasının üzerinden düştüğünde çatlamıştı ancak kullanımda herhangi bir sorun çıkarmıyordu. Telefonu Eskişehir LG bayiisine götürdüğümde anakartın kırıldığını ve ekran çatlak olduğu için garanti kapsamına alamayacaklarını ve sadece anakartı yapmak için 700 lira talep ettiklerini söylediler. Bunun ardından telefonu İstanbul teknik servisine gönderdim. Orada da telefonun anakartının yamulduğunu ancak ekran çatlak olduğu için garanti kapsamına alamayacaklarını ve hem anakartı hem de ekranı 700 liraya yapabileceklerini söylediler.

Telefonu gece uyurken masanın üzerine koymuştum. Uyandığımda evden çıkınca telefonun açılmadığını farkettim. İkinci serviste anakartın yamulduğu söylenince aklıma geldi. Belki de kot pantolonun cebine telefonu koyduğumda ayakkabı giyerken böyle bir sorun oluşmuştur ama telefonda anakartın yamulabileceği hiçbir hasar görünmüyor. Telefon kırılmadan nasıl anakart yamuluyor anlamadım. Anakartın böyle bir tahmini durumda yamulması ki başka hiçbir ciddi bir düşme vs. olmadı, kullanıcı hatası olarak kabul edilebilir mi?

Sonuç olarak araştırmalarım sonucunda Eskişehir tüketici hakem heyetine gitmeye karar verdim. Şu anda Eskişehir'de olmadığım için henüz bir şey yapamıyorum ama yaklaşık 1-2 hafta sonra dilekçe yazacağım. Asıl sormak istediğim soru şudur: Yaklaşık 2 aydır akıllı telefonum olmadan yaşıyorum. Mecburen yeni bir telefon almam gerekecek. Sizce bu durumda tüketici hakem heyetinden olumlu bir sonuç çıkma ihtimali nedir? Buna göre geçici bir telefon veya istediğim bir telefonu alacağım.

Bu konuda tecrübeli olan arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var. Teşekkürler!

Son düzenleme:
LG G2 kullanan birisi olarak şöyle cevap vereyim.

Yaklaşık 9-10 ay önce ilk root uygulaması çıktığı zamanlar da cihazı root etmiştim, hanımda sağolsun güncelleme geldi diye telefonu güncellemişti. Güncelleme sonunda cihaz LG logosunda reset atıp duruyordu. Bende tamamen anakartı bozmak istedim ( Root - Rom işlerinden çok iyi anlıyorum) ve istediğimide başardım cihaz hiç açılmaz oldu TRWP de işlemez duruma geldi. Bende cihazı servise yolladım güncellemeden sonra cihaz hiç açılmıyor diye LG Antalya servisi anakartı değiştirip yollamıştı fakat cihaz geldikten sonra ekranda ölü piksel olduğunu fark ettim geri yolladım. İncelemeleri sonucun da ekranda fabrika hatası olduğu anlaşılmış ücretsiz değişim yapmışlardı. Bir hafta sonra cihaz geldi bu seferde ekranı tam oturtamamışlardı. Sol alt köşeden ekranın beyaz ışığı görünüyordu yani şöyle diyim tırnak takıp kaldırıldığında ekran kalkıyordu. Üçüncü sefer yolladı cihazın ekranı inceleyip değiştirdikten sonra 2 gün içinde geri yolladılar. Bu olayı anlattım çünki yapılan incelemeler çoğunlukla gerçek sonuçları elde etmek amacıyla yapıyolar ve başarılı da oluyorlar..

Sizin olay biraz sıkıntılı garanti dışı olmuş hakem heyetinden de üzülerek söylemeliyim ki olumsuz sonuç çıkacağı aşikar. Gecici telefondan ziyade sağlam bi telefona bakın derim, tabi heyetin sonucunu beklemekte fayda var.

LG G2 kullanan birisi olarak şöyle cevap vereyim.

Yaklaşık 9-10 ay önce ilk root uygulaması çıktığı zamanlar da cihazı root etmiştim, hanımda sağolsun güncelleme geldi diye telefonu güncellemişti. Güncelleme sonunda cihaz LG logosunda reset atıp duruyordu. Bende tamamen anakartı bozmak istedim ( Root - Rom işlerinden çok iyi anlıyorum) ve istediğimide başardım cihaz hiç açılmaz oldu TRWP de işlemez duruma geldi. Bende cihazı servise yolladım güncellemeden sonra cihaz hiç açılmıyor diye LG Antalya servisi anakartı değiştirip yollamıştı fakat cihaz geldikten sonra ekranda ölü piksel olduğunu fark ettim geri yolladım. İncelemeleri sonucun da ekranda fabrika hatası olduğu anlaşılmış ücretsiz değişim yapmışlardı. Bir hafta sonra cihaz geldi bu seferde ekranı tam oturtamamışlardı. Sol alt köşeden ekranın beyaz ışığı görünüyordu yani şöyle diyim tırnak takıp kaldırıldığında ekran kalkıyordu. Üçüncü sefer yolladı cihazın ekranı inceleyip değiştirdikten sonra 2 gün içinde geri yolladılar. Bu olayı anlattım çünki yapılan incelemeler çoğunlukla gerçek sonuçları elde etmek amacıyla yapıyolar ve başarılı da oluyorlar..

Sizin olay biraz sıkıntılı garanti dışı olmuş hakem heyetinden de üzülerek söylemeliyim ki olumsuz sonuç çıkacağı aşikar. Gecici telefondan ziyade sağlam bi telefona bakın derim, tabi heyetin sonucunu beklemekte fayda var.

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Anakartın yamulmasının sebebinin ayakkabımı giyerken kot pantolonun cebinde olması sanıyorum ama bu kadar basit bir durumda anakart yamuluyorsa bu kullanıcı hatası olarak değerlendirilebilir mi? Sonuçta iPhone yamulan telefonları bile değiştiriyordu, burada da benzer bir durum var gibi geliyor.

Konu hortlamış olacak ama sonucu merak ettim. Bende de G2 var. Ve bundan 3 4 ay önce telefonun dokunmatiğindeki arıza, kamera donması, pilin çabuk bitmesi, orjinal kablosunun soyulup çalışmaz hale gelmesi, eskisinden çok ısınması ve de telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra bile ana ekranının kasması sebebiyle servise yolladım. Ve de teknik servis beni arayıp telefonun iç ekranının ayrılma seviyesine geldiğini söyledi. Ve benden 750 TL karşılığında cihazın ekranının ve pilinin değişeceğini. Kablonun 50 TL (idi sanırım tam hatırlamıyorum) olduğunu, istenirse yollanacağını söyledi. Bende o zaman telefonu resetleyip bana yollayın dedim. Onlarda hasarlı parça değişmeden bir işlem yapılamayacağını söyledi. Bende cihazı geri istedim. Cihaz bana geldiğinde arka kapağı tam kapanmamıştı. Köşeden tırnağımı sokunca kapak açılıyordu. Yani normal telefonlar gibi kapağı istediğimde açabiliyorum. Şuan da cihazın ekranı bile tırnakla rahatça açılıyor. Yani telefonun 1 yada 2 ay ömrü kaldı. Telefon şu anda dokunmatiği rastgele yerlere basıyor. Yeniden başlatınca düzeliyor. Benim düşüncem servislerin anlayışı farklı. Birde Antalya'ya yollayıp şansımı denemek istiyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı