LG UltraGear 27GL850 2K 144Hz 1ms GTG Nano IPS Gaming monitor

large01.jpg

Evet arkadaşlar bir süredir takip de olduğum monitör ile ilgili daha net bilgiler gelmeye başladı. Ben de topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Yakın zamanda monitör almayı düşünen var ise ve bütçesi müsait olanlar için canavar gibi bir monitör piyasaya çıkmak üzere. Gördüğüm kaynaklardaki fiyatlar doğru ise yurt dışı fiyatı 499$ lık fiyat etiketiyle, kendi kulvarında piyasadaki en iyi monitör olacak gibi gözüküyor. LG geliştirdiği yeni Nano IPS panel sayesinde yüksek renk doğruluğu, geniş izlenme açıları, daha iyi kontrast, düşük gecikme süreleri, HDR 10, G-Sync uyumu, Adaptive-Sync / AMD FreeSync desteği ve oyuncular için de daha bir çok özelliği olan çok güzel bir monitör geliyor diyebilirim.​

Şu anda piyasa da olan Gigabyte AORUS 27" AD27QD karşısına konumlandırmak sanırım yanlış olmaz. LG daha uygun fiyata daha kaliteli bir ürün ile karşımıza çıkmış oluyor. Fiyat konusunda çelişkiye düştüğüm durum korece olarak yazılmış bir kaynak da 90 bin won yani 749$ olarak gözükmesi, fakat başka kaynaklarda da 499$ fiyat etiketi ile piyasaya çıkacağı söylenmekte. Dediğim gibi eğer 499$ fiyat etiketiyle çıkar ise bu özelliklerdeki bir monitör için en iyi seçenek olarak karşımızda olacak gibi duruyor. Piyasaya çıkış zamanı olarak Temmuz ve Ağustos ayı işaret ediliyor. Heyecanla bekliyoruz :)

13683_01_lg-unveils-worlds-first-one-millisecond-ips-gaming-monitor_full.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
@emrah_8 çoğu FreeSync/G-Sync monitörde öyle zaten. LFC varsa eğer FPS 48'in altına düştüğünde sıkıntı yaratmaz.

Bu arada monitörün şuan Amazon'da 500$ fiyatı var fakat stoklarda yok.

Evet sonunda beklediğimiz gibi 499$ gibi bir fiyat etiketiyle amazon amerika da ön siparişe bir hafta erken başlamış. Avrupa ve Türkiye için bence Ağustos ayında piyasada olur diye düşünüyorum. Tahminim 3200-3500TL civarı olur. Yurt dışı fiyatıyla bire bir aynı olursa 2900-3000TL LG Türkiye bize süpriz yapmış olur ve bence bulunduğu kulvarı domine eder ve Gigabyte Aorus Ad27qd gibi monitörlerin fiyatları da aşağı iner. Umarım öyle öyle yaparlar :) 1-2 hafta sonra incelemeleri de görünmeye başlar.

This gives a variable refresh rate range of 48 – 160Hz (plus LFC), combatting tearing and stuttering by eliminating frame rate and refresh rate mismatches.

Plus LFC olduğu belirtilmiş. Bu arada 160Hz olarak yazılması Overclock... Gerçekte yenileme hızı 144Hz.

@emrah_8 çoğu FreeSync/G-Sync monitörde öyle zaten. LFC varsa eğer FPS 48'in altına düştüğünde sıkıntı yaratmaz.

Bu arada monitörün şuan Amazon'da 500$ fiyatı var fakat stoklarda yok.

Lfc zaten, sistemin düşük hzlerde bile çalışmasını sağlıyor. Öyleyse neden bu aralık 1-144hz olarak değilde 48-144Hz olarak vermişler ki?
Üstelik burada :
NVIDIA GeForce G-SYNC Gaming Monitors
Hdr yok denilmiş, lakin ürün sayfasında Hdr 10 yazıyor. Anlamadım doğrusu...

Bir yerde okudum, adamın biri Finlandiya'da bir satış mağazasına sormuş ve 600€ (%24 vergi dahil) fiyat etiketiyle ağustosun ortalarında satışa çıkacakmış.

Valla en güzeli piyasaya çıktıktan sonra incelemeleri görmek.

Çin de kutu açılımı yapılmış. Video nun sonlarına doğru monitördeki görüntü dikkatimi çekti bayağı iyi gözüküyor. Kutunun kenarında ve menülerinde HDR ibaresi var. Gerçi olsa bile giriş seviyesi HDR bulunduğu için iyi bir HDR deneyimi sunacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
Valla en güzeli piyasaya çıktıktan sonra incelemeleri görmek.

Çin de kutu açılımı yapılmış. Video nun sonlarına doğru monitördeki görüntü dikkatimi çekti bayağı iyi gözüküyor. Kutunun kenarında ve menülerinde HDR ibaresi var. Gerçi olsa bile giriş seviyesi HDR bulunduğu için iyi bir HDR deneyimi sunacağını sanmıyorum.

Hdr'nin bu 10, 400, 600, 1000 gibi sınıflandırması ne oluyor? Bu konuyu iyi açıklayan bir makale var mı?
Bu Hdr olayını, 10/ 400/ 600/ 1000 gibi sınıflandırılma olayını güzel bir şekilde anlatan bir yazı veya video yok mu ya?

Son düzenleme:
Amazon'da 499.99$ fiyatıyla ön siparişte fakat Amazon hesabımda Türkiye adresi kayıtlı olmasına rağmen gümlük vergisi yok sadece kargo ücreti var ben de düşündüm eğer şimdi sipariş verirsem gümrük vergisini ödemem mi? Fakat henüz Amazon hesabıma kredi kartı eklemediğim için Amazon canlı destekle iletişime geçtim onlara sordum eğer şimdi Türkiye'ye sipariş verirsem ne kadar ödemem gerekir diye bana teknik bir sorundan dolayı fiyatın o şekilde olduğunu ve 24 saat içinde düzelteceklerini, sipariş verilirse sadece 499.99$ + 135.93$ (kargo ücreti) ödenir ki bu gerçekten iyi bir fiyat aranızda almak isteyen varsa hemen sipariş verebilir ben de para denkleştirebilirsem fiyatı değişmeden sipariş vermeyi düşünüyorum.

G-Sync Compatible olması büyük artı, Normal G-Sync olunca fiyat direk fırlıyor 600-700TL. Gigabyte modelide QC'de patlamış ve overdrive yüzünden bence pek alınabilirliği yok. Her alan ölü pikselden şikayetçi. Asus model de QC problemli ve 8 bit. Bu sanırım 8 bit + FRC.

Bu monitör de bekleneni veremezse, gidip 4K 60Hz almayı planlıyorum ben.

Fiyat konusunda ise umarım 5000 TL'nin üstünde çıkmaz. $799 olursa bu monitörü unutalım daha iyi, $499'a ise bedava olur direk alırım. 4K 144Hz modeller ise düşman başına, absürt fiyatları var gerçekten.

Geçen Gigabyte siparişi verdim demiştin. Cihaz geldi mi? Ölü piksel var mı? Benim C27HG70'in para iadesi kabul edildi. 9 Ağustos'ta LG 27GL850 gelecekmiş, onu bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı