LG UltraGear 27GL850 2K 144Hz 1ms GTG Nano IPS Gaming monitor

large01.jpg

Evet arkadaşlar bir süredir takip de olduğum monitör ile ilgili daha net bilgiler gelmeye başladı. Ben de topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Yakın zamanda monitör almayı düşünen var ise ve bütçesi müsait olanlar için canavar gibi bir monitör piyasaya çıkmak üzere. Gördüğüm kaynaklardaki fiyatlar doğru ise yurt dışı fiyatı 499$ lık fiyat etiketiyle, kendi kulvarında piyasadaki en iyi monitör olacak gibi gözüküyor. LG geliştirdiği yeni Nano IPS panel sayesinde yüksek renk doğruluğu, geniş izlenme açıları, daha iyi kontrast, düşük gecikme süreleri, HDR 10, G-Sync uyumu, Adaptive-Sync / AMD FreeSync desteği ve oyuncular için de daha bir çok özelliği olan çok güzel bir monitör geliyor diyebilirim.​

Şu anda piyasa da olan Gigabyte AORUS 27" AD27QD karşısına konumlandırmak sanırım yanlış olmaz. LG daha uygun fiyata daha kaliteli bir ürün ile karşımıza çıkmış oluyor. Fiyat konusunda çelişkiye düştüğüm durum korece olarak yazılmış bir kaynak da 90 bin won yani 749$ olarak gözükmesi, fakat başka kaynaklarda da 499$ fiyat etiketi ile piyasaya çıkacağı söylenmekte. Dediğim gibi eğer 499$ fiyat etiketiyle çıkar ise bu özelliklerdeki bir monitör için en iyi seçenek olarak karşımızda olacak gibi duruyor. Piyasaya çıkış zamanı olarak Temmuz ve Ağustos ayı işaret ediliyor. Heyecanla bekliyoruz :)

13683_01_lg-unveils-worlds-first-one-millisecond-ips-gaming-monitor_full.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
Bu monitör çok aklımı karıştırıyor, LG 32GK850F almıştım iptal ettim. Piyasada hiç problemsiz QHD 144Hz monitör yok, olanlar da TN panel. IPS Asus'lar çok pahalı, Gigabyte ise problem yuvası.

Umarım diğer IPS paneller gibi IPS Glow, BLB ve overdrive kurbanı olmaz. 4000TL civarına gelirse çok çok iyi olur.

Bu monitör çok aklımı karıştırıyor, LG 32GK850F almıştım iptal ettim. Piyasada hiç problemsiz QHD 144Hz monitör yok, olanlar da TN panel. IPS Asus'lar çok pahalı, Gigabyte ise problem yuvası.

Umarım diğer IPS paneller gibi IPS Glow, BLB ve overdrive kurbanı olmaz. 4000TL civarına gelirse çok çok iyi olur.

Dediğin gibi bende bayağı araştırdım. Ürünlerde mutlaka bir tarafı eksik olan bir şeyler oluyor. Tam diyorsun süper monitör bu sefer de fiyat çok yüksek. Örnek Asus ROG Swift PG27UQ ya da Acer Predator X27 yanına bile yaklaşamıyoruz :)

Bence Gigabyte ' a göre daha sorunsuz bir ürün geliyor. Tabi burada rakiplerine göre daha alınabilir bir fiyat ile gelmesi durumda fiyat performans göz önünde bulundurularak ufak tefek şeyler göz ardı edilebilir.

Bir de monitörün teknik özelliklerini inceledikten sonra fiyatını çok merak ediyordum. LG ülkelere göre farklı fiyat politikası uygulayabiliyor. Şu anda Türkiye piyasasında satılan LG monitörlere baktığımızda çoğu monitörü yurt dışı fiyatları ile benzer iken bazı modelleri yurt dışı fiyatlarından daha düşük bile olabiliyor.

G-Sync Compatible olması büyük artı, Normal G-Sync olunca fiyat direk fırlıyor 600-700TL. Gigabyte modelide QC'de patlamış ve overdrive yüzünden bence pek alınabilirliği yok. Her alan ölü pikselden şikayetçi. Asus model de QC problemli ve 8 bit. Bu sanırım 8 bit + FRC.

Bu monitör de bekleneni veremezse, gidip 4K 60Hz almayı planlıyorum ben.

Fiyat konusunda ise umarım 5000 TL'nin üstünde çıkmaz. $799 olursa bu monitörü unutalım daha iyi, $499'a ise bedava olur direk alırım. 4K 144Hz modeller ise düşman başına, absürt fiyatları var gerçekten.

G-Sync Compatible olması büyük artı, Normal G-Sync olunca fiyat direk fırlıyor 600-700TL. Gigabyte modelide QC'de patlamış ve overdrive yüzünden bence pek alınabilirliği yok. Her alan ölü pikselden şikayetçi. Asus model de QC problemli ve 8 bit. Bu sanırım 8 bit + FRC.

Bu monitör de bekleneni veremezse, gidip 4K 60Hz almayı planlıyorum ben.

Fiyat konusunda ise umarım 5000 TL'nin üstünde çıkmaz. $799 olursa bu monitörü unutalım daha iyi, $499'a ise bedava olur direk alırım. 4K 144Hz modeller ise düşman başına, absürt fiyatları var gerçekten.

LG kalite olarak gigabyten daha iyi olacağını düşünüyorum. LG nin nano ips paneli de 8 bit + FRC. Piyasaya çıkar çıkmaz incelemeleri ve testleri gelmeye başlar. Bakıp tekrar değerlendirilir. Beklentileri karşılayıp, fiyatı da 499$ olursa Türkiye de 3000 liranın biraz üstünde satılır diye tahmin ediyorum. Direk ilk tercihim olur :)

4K 144Hz ve 8K monitörlerin yaygınlaşması bile OLED'lerden daha olası. Küçük boyutlu OLED panel üretimi maliyeti direk katlıyor, yüksek boyutluların fiyatlarını da düşünürsek çok zor. Dell'in 30" 4K OLED monitörü var $5000.
GL850 modeli ile alakalı kafamdaki tek soru işareti, 350 nits parlaklık ile nasıl HDR olabiliyor anlamış değilim. HDR400 için minimum 400 nits parlaklık gerekmiyor muydu?

Son düzenleme:
4K 144Hz ve 8K monitörlerin yaygınlaşması bile OLED'lerden daha olası. Küçük boyutlu OLED panel üretimi maliyeti direk katlıyor, yüksek boyutluların fiyatlarını da düşünürsek çok zor. Dell'in 30" 4K OLED monitörü var $5000.
JOLED firmasının 2019'un sonlarına doğru oyuncular için uygun fiyatlı OLED monitörler çıkartacağını okumuştum. Bu arada Dell monitörün o kadar pahalı olma sebebi dünyada ilk ve tek OLED monitör olması ve az üretilmesiydi. 8K monitörü de 5000$'dan satışa çıkartmışlardı, pek alan olmayınca 3500$'a kadar indirmişlerdi. Çeşitlilik arttığında fiyatlar düşecektir.

Umarım ama dediğim gibi 4K 144Hz bile $2000 altında olmasına rağmen bizde fiyatlar malum. Ben hiç imkan vermiyorum. Tabi çıkması iyi, bu alana ne kadar yatırım yapılırsa o kadar hızlı düşer fiyatlar.

OLED, Mini LED gibi yeni teknoloji kullanan paneller ve monitörler hala çok yüksek fiyatları, ben yakın gelecekte yaygınlaşıp fiyatların alınabilir seviyelerde olacağını sanmıyorum. Hala en az 5-6 seneleri var.

GL850 modeli ile alakalı kafamdaki tek soru işareti, 350 nits parlaklık ile nasıl HDR olabiliyor anlamış değilim. HDR400 için minimum 400 nits parlaklık gerekmiyor muydu?

HDR konusunda LG resmi sitesinde monitörün henüz teknik detaylarını tam açıklamamış. HDR 10 dediğine göre teknik detaylarda güncellenir diye tahmin ediyorum.

Geri
Yukarı