LGS 2023'te hayal kırıklığı yaşadım

Dostum bunlara takılma ben 3 yıl önce istediğim fen lisesini kazanamadım üstüne 3 tane daha yazdığım fen lisesinden kabul görmedim. Son çare, sözde nitelikli Anadolu lisesi olan bir okula gittim, sana şunu söyleyeyim bunun için kendini hırpalamana gerek yok aileni karşına al ve bir söz ver öyle bir söz ver ki geleceğin için büyük bir adım olsun bu. Ailenin seninle övünebileceği bir şey olsun. Hayat LGS de kaybetmekle bitmiyor, bunu biraz daha büyüdükçe anlayacaksın, evet bu bir sınavdı kaybettin biraz klişe lakin doğru hayatta daha çok sınava gireceksin merak etme. Dediğim gibi hayatını kararını şimdiden verip işe koyulursan memnun kalacaksın. Ama hala fen lisesine giremedim demekle hayatını boşa harcayıp kendini psikolojik açıdan üzersen, lise de seni daha da ezerler ve daha çok kaybedersin. Bu yüzden kendini topla ve bununla yüzleş çünkü asıl sınavın daha yeni başlıyor.

Şimdi büyük kavga ettik büyük ihtimalle 3 4 hafta konuşmayacağız ve sonuç dediğim dende düşük geldi çok berbat bir durumdayım.

Çalıştıktan sonra lise boş hocam. Anadolu lisesine gittiğiniz sürece sorun yok

Ben sınava büyük bir ümit heyecanla girerken çıkışta hiç öyle olmadı. Denemelerde istediğim lise tutuyoken LGS'de tutmadı ne diyeceğim yapacağım bilmiyorum. Ailemi hayal kırıklığına uğrattım. Nasıl istediğim liseyi kazanamadım onu düşünüyorum. Arkadaşlarım ile deneme puanlarımız neredeyse aynıyken LGS'de ben onlardan çok geride kaldım. Onlar istediği liseleri kazandılar ben kazanamadım, ne yapacağım bilmiyorum kendi berbat hissediyorum. Yaşadığım ilçede kazanmak istediğim liseden hariç adamakıllı lise yok. Ne yapacağım şimdi hiç bilmiyorum.
Güzel kardeşim kendi eğitim hayatımı anlatmak istiyorum, bi parça uzun olabilir hakkını helal et.
Ben 24 yaşında bir gencim.

O zamanlar İstanbul'daydım ve laylaylom geçirirdim. Çok başarılıydım, hiç ders çalışmadan hep 100 alırdım takdirler falan filan...

Bizim zamanımızda SBS vardı (bugünkü adı LGS), totalde 400 puan aldım ve okulum bana dedi ki:
-Meslek lisesinden başka hiçbir yere gidemezsin, senden bi nane olmaz!

9. sınıfın başında, özel sebeplerden ötürü Mardin'e taşındık. Meslek lisesinden birine gittiğimde oradan bir hocamız bana anadolu lisesine gitmemi söyledi ve anadolu lisesine kayıt yaptırdık.
Orada da tatsız olaylar oldu, terör olayları vs. 9-10 ve 11'in ilk yarısı harap oldu. Terör mağduruyum özetle.

Ankara'ya geldik, liseden kalmamak için dil bölümü seçtim, zar zor bitirdim okulu. Diploma notum 78. Hocalarımdan da rica ettim, 12.sınıftayken dilden değil sayısaldan hazırladım kendimi, çünkü hayalim bilgisayar bölümü okumaktı.

2017'de YGS'ye girdim, (bugünkü adı TYT) 180 puan barajı vardı 236 puan, 600k sıralama ile Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı kazandım. Yaklaşık 22,5 net Türkçe, 4 net Matematik, 12,5 net Fen ile kazandım bu puanı.

Ailemin ekonomik sıkıntılarından ötürü gitmedim ayrı mesele. Ticarete atılmayı seçtim.

İçimde ukte kaldığı için bu sene yine hazırlanıyorum, hala çalışıyorum sınava. Dil bölümü mezunu olduğum için, dersane ile vakit kaybetme lüksüm olmadığı için, 2 yıllık okuduktan sonra ya bilgisayarla alakalı bir işten yürürüm, ya da 4 yıllığa bir gün tamamlarım.

Diyeceğim o ki sana bir abi tavsiyesi olsun. LGS'nin hiçbir önemi yok bunu asla unutma. Dünyanın da sonu değil. Önemli olan üniversite diploması. En kötü lisede okusan bile, önemli olan şey senin mezun olduğun bölüm ve üniversite diploman. Bunu sakın aklından çıkarma, asla kendini salma, moralini bozma.

Gelecekte umarım her şey gönlünce olur. Hayatta başarılar dilerim.

Siz yine iyi yapmışsınız benim istediğim lise 380 puanlarda brn denemelerde 390 400 alıyorken LGS'de 350 360 arasında bir puan aldım😕 krndimden utanıyorum bütün emeklerim boşa gitti sanki.

Bence lise farkı büyük bir fark olacak gibi geliyor şimdi ne güzel bakımlı bir Anadolu lisesinde okumak varken kim eski bir okula gitmek isterki😕

Şu anda 12. sınıfa geçeceğim o zamanlar korona çıkmış benim LGS açıkçası umurumda değildi feni biliyorum diye fen hariç hepsi salladım fenden 18 yanlış toplam ise 226 puan hiç çalışmadım neyse benim işim gücüm bilgisayarda zaten meslek lisesine geçtim çok da sıkıntı olmadı meslek lisesi güzel hayatını direkt iş dünyasına bırakabiliyor sun ama Anadolu gibi yerlerde zor biraz sen yine de üzülme benim için 300 bile cok.

Siz yine iyi yapmışsınız benim istediğim lise 380 puanlarda brn denemelerde 390 400 alıyorken LGS'de 350 360 arasında bir puan aldım😕 krndimden utanıyorum bütün emeklerim boşa gitti sanki.

Bence lise farkı büyük bir fark olacak gibi geliyor şimdi ne güzel bakımlı bir Anadolu lisesinde okumak varken kim eski bir okula gitmek isterki😕
Gıcır gıcır bir proje okulundan şehir değiştirmem dolayısıyla puansız alan neredeyse benim köyüme benden daha yakın olan ve meslek lisesinin binasının Anadolu lisesini çevrilmiş hali olan bir liseye nakil olmuş biri olarak söyleyebilirim ki. Kesinlikle bir fark yok, hatta burası bana daha rahat geliyor. Derslerim de ise pek bir değişiklik yok zaten. Yani o kadar da endişelenmeyin, okulun şeklindense içindeki öğretmenlerin nasıl insanlar olduğuna bakın, ki genel de öğretmenler zaten çok da farklı olmuyor.

Ben Ankara feni geçen sene 0.3 puanla kaçırmıştım bayağı kahrolmuştum, yeni okuluma gidince cidden yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ben neye üzülüyormuşum dedim kendi içimde. Cidden lise falan fark etmiyor tamamen öğrenciye kalmış. Arkadaşlarınla buluşursun illaki aynı lisede olmanıza gerek yok ki :)

Ben sınava büyük bir ümit heyecanla girerken çıkışta hiç öyle olmadı. Denemelerde istediğim lise tutuyoken LGS'de tutmadı ne diyeceğim yapacağım bilmiyorum. Ailemi hayal kırıklığına uğrattım. Nasıl istediğim liseyi kazanamadım onu düşünüyorum. Arkadaşlarım ile deneme puanlarımız neredeyse aynıyken LGS'de ben onlardan çok geride kaldım. Onlar istediği liseleri kazandılar ben kazanamadım, ne yapacağım bilmiyorum kendi berbat hissediyorum. Yaşadığım ilçede kazanmak istediğim liseden hariç adamakıllı lise yok. Ne yapacağım şimdi hiç bilmiyorum.

Dostum fen liseleri çok daha iyi falan diye algı var ama şu an meslek liseleri daha iyi bence. Meslek lisesinde bir şey öğrenebiliyorsun, diyelim ki lise hayatında olumsuz bir şey oldu veya çalışamadın YKS'ye ve YKS çok kötü geçti. 1 sene sonraya kadar hem işte çalışıp paranı kazanır hem de ders çalışabilirsin. Meslek lisesinde ben yazılım geliştirme okuyorum mesela, okukun öğrettiğinin üstüne koyarsan rahatça iş bulabilir misin yine bilmem tabii ama :D Ben 12. sınıfa geçiyorum işte 2 hafta sonra okul bitince bakalım.

Kardeş ben fen lisesindeyim normal liselerden tek farkı öğrenci kalitesi, hocalar falan hep normal liselerden gelmiş kişiler. Meslek lisesinden gelen var, obp ile alan anadolu lisesinden gelen var, öyle kafanda çok büyütme burayı. Ben de lgsye girmiştim 2021ine sınavdan sonra baya ağlamıştım 6y 3b vardı o zamanlar diyorum ki şimdi çok da hayatının merkezi bir olay değil. Arkadaşım vardı benim kesin Tofaş falan geliyor gözüyle bakıyorlardı adam yüzde 4 ile alan okula yerleşti. Şu an soruyorum iyi ki de gelmişim diyor adam. Bizde obp ile alan Anadolu lisesi var arkadaşlarım var orda inan onlar daha çok çalışırsa beni bile geçerler. Tabi arkadaş ortamı fen lisesinde büyük bir gazlayıcı mesela sınıfın ortalaması edebiyattan 94 anladın mi. Kısacası arkadaş ortamına dikkat et çünkü arkadaş iyi not da aldırır kötü de. Mesela şu an Almanca yazılısı var 2 katsayıli ama millet çalışıyor abi. Varsa bir sorun alayım.

Bro çok takma kafana, bende ne hayalle girdim neyle çıktım şu an lanet olası fen yüzünden OBP ile anadolu bakıyorum gerisini sen düşün.

Sakın takma kanka ben 2020'de lgs ye girdim şuan 12 olucam benim zaten lgs gibi saçna sınavda yüksek yapıp iyi bir liseye gitme amacım yoktu o yüzden çalışmadım ve çok düşük aldım ama umrumda değildi şuan meslek lisesi okuyorum okuduğum bölim bilişim teknolojileri buraya geldiğimde kendimi bu mesleğe ait hissettim o kadar güzel ki anlatamam zaten gelecekte bütün işler bilgisayarlarda biticek bende iyiki seçmişim diyorum mesleğimi sana bi tavsiye vericem liseyi kafana takma yapmak isteyen en kötü lisedede yapar önemli olan iradendir benim arkadaşlarım çok iyi lisede ben niye kötü lisedeyim diyede sakin düşünme onlar belki üniversite sınavında kötü yapcaklar sen ise çok çalışıp iyi yapçaksın bu işler belli olmaz dediğim gibi sakın moralini bozma.

Yeni konular

Geri
Yukarı